Fler riskgrupper än vad man tidigare beräknat kommer nu erbjudas en tredje dos vaccin mot covid-19 för att förebygga en svår variant av sjukdomen och förhindra dödsfall. De nya grupperna innefattar personer i särskilt boende för äldre, personer med hemsjukvård och hemtjänst samt alla som är 80 år och äldre. Det meddelade socialminister Lena Hallengren och Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson vid en pressträff under tisdagen.
Enligt tidigare rekommendationer var det personer med kraftigt nedsatt immunförsvar på grund av sjukdom eller behandling som behövde en påfyllnadsdos av vaccinet för att säkerställa ett gott skydd. Dock visar data i både Sverige och andra länder att effekten av de vaccinationer som genomfördes tidigast i vaccinationsprogrammet börjar avta, främst bland personer som är 80 år och äldre, varför man nu utökar rekommendationerna.
– Erfarenheterna hittills talar för att vaccinationerna mot covid-19 har gett en mycket god effekt mot allvarlig sjukdom och död. Det är rimligt att nu med tanke på utvecklingen börja ge extra skydd till de äldsta och sköraste som dels vaccinerades först, dels har ett något sämre immunsvar vid vaccination, säger Johan Carlson, Folkhälsomyndighetens generaldirektör i ett pressmeddelande.
Det är fortsatt regionerna som sköter planeringen av vaccinationsarbetet utifrån de lokala förutsättningarna, men Folkhälsomyndigheten rekommenderar en samordning med vaccinationerna mot säsongens influensa. Myndigheten följer även effekten av vaccineringen i olika grupper, och kan komma att fatta beslut om extrados till personer i fler grupper längre fram.
Dessutom kommer Folkhälsomyndigheten vända sig till kommuner för att få fler att vaccinera sig, framför allt personal inom vård- och omsorg.
– Jag tror de flesta, precis som jag själv, förväntar sig att de som arbetar i vården är dubbelvaccinerade, sade socialminister Lena Hallengren.
En tredje dos kommer att erbjudas till riskgrupperna, men först sex månader efter det senaste vaccinationstillfället.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.