Fler riskgrupper än vad man tidigare beräknat kommer nu erbjudas en tredje dos vaccin mot covid-19 för att förebygga en svår variant av sjukdomen och förhindra dödsfall. De nya grupperna innefattar personer i särskilt boende för äldre, personer med hemsjukvård och hemtjänst samt alla som är 80 år och äldre. Det meddelade socialminister Lena Hallengren och Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson vid en pressträff under tisdagen.
Enligt tidigare rekommendationer var det personer med kraftigt nedsatt immunförsvar på grund av sjukdom eller behandling som behövde en påfyllnadsdos av vaccinet för att säkerställa ett gott skydd. Dock visar data i både Sverige och andra länder att effekten av de vaccinationer som genomfördes tidigast i vaccinationsprogrammet börjar avta, främst bland personer som är 80 år och äldre, varför man nu utökar rekommendationerna.
– Erfarenheterna hittills talar för att vaccinationerna mot covid-19 har gett en mycket god effekt mot allvarlig sjukdom och död. Det är rimligt att nu med tanke på utvecklingen börja ge extra skydd till de äldsta och sköraste som dels vaccinerades först, dels har ett något sämre immunsvar vid vaccination, säger Johan Carlson, Folkhälsomyndighetens generaldirektör i ett pressmeddelande.
Det är fortsatt regionerna som sköter planeringen av vaccinationsarbetet utifrån de lokala förutsättningarna, men Folkhälsomyndigheten rekommenderar en samordning med vaccinationerna mot säsongens influensa. Myndigheten följer även effekten av vaccineringen i olika grupper, och kan komma att fatta beslut om extrados till personer i fler grupper längre fram.
Dessutom kommer Folkhälsomyndigheten vända sig till kommuner för att få fler att vaccinera sig, framför allt personal inom vård- och omsorg.
– Jag tror de flesta, precis som jag själv, förväntar sig att de som arbetar i vården är dubbelvaccinerade, sade socialminister Lena Hallengren.
En tredje dos kommer att erbjudas till riskgrupperna, men först sex månader efter det senaste vaccinationstillfället.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.