Nu till helgen arrangeras årets upplaga av Linde Open, i regi av motorklubben SHRA. Och årets omgång lutar åt att bli en av de bästa alla kategorier i Linde Opens historia. Till exempel har man utökat motorcykeltävlingarna med ytterligare två klasser, två betydligt snabbare klasser bör nämnas för den fartglade. Dessutom så kommer SHRA slå nytt rekord i antalet tävlingsdeltagare.
Redan nu har 147 föranmält sig till Linde Open 2007. Det är ca 50 fler än tidigare år och naturligtvis kommer detta att gynna publiken som kommer att få betydligt mycket mer ”race” för pengarna, uppger klubben.
-Vi är naturligtvis mycket glada att se att intresset för tävlingarna ökar, säger Carl-Erik Kihlman på SHRA, som låter mycket peppad och entusiastisk inför årets tävlingsdagar.
Tävlingarna kommer alltså att bestå av fler klasser än tidigare, vilket ger publiken mer mumma för slanten. Men det har inte varit helt utan bestyr att stuva samman det hela.
-Eftersom vi plötsligt har fått så väldigt många fler deltagare så har vi fått tänka om lite vad gäller själva tävlingsschemat och poängräkning. Men allt går ju att lösa, konstaterar Carl-Erik.
Förutom själva tävlingarna så bjuder SHRA i vanlig ordning på allehanda inslag – med fordon av det mer spektakulära slaget. Bland dessa kommer en redig dragster att visa vad den går för. Eventuellt kommer också en annan mycket speciell bil att dyka upp och visa att… Nja, vi ska inte berätta för mycket eftersom den bilen ännu inte är helt klar för start, så att säga.
-Vi får besked senare i kväll om den bilen kan vara med eller inte, säger Kihlman.
Exakt vad som är så speciellt med den bilen avslöjar vi först då SHRA fått besked.
Linde Open arrangeras 11-12 aug
Entré 80 kr/dag
SHRAs hemsida>>
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.