Nu till helgen arrangeras årets upplaga av Linde Open, i regi av motorklubben SHRA. Och årets omgång lutar åt att bli en av de bästa alla kategorier i Linde Opens historia. Till exempel har man utökat motorcykeltävlingarna med ytterligare två klasser, två betydligt snabbare klasser bör nämnas för den fartglade. Dessutom så kommer SHRA slå nytt rekord i antalet tävlingsdeltagare.
Redan nu har 147 föranmält sig till Linde Open 2007. Det är ca 50 fler än tidigare år och naturligtvis kommer detta att gynna publiken som kommer att få betydligt mycket mer ”race” för pengarna, uppger klubben.
-Vi är naturligtvis mycket glada att se att intresset för tävlingarna ökar, säger Carl-Erik Kihlman på SHRA, som låter mycket peppad och entusiastisk inför årets tävlingsdagar.
Tävlingarna kommer alltså att bestå av fler klasser än tidigare, vilket ger publiken mer mumma för slanten. Men det har inte varit helt utan bestyr att stuva samman det hela.
-Eftersom vi plötsligt har fått så väldigt många fler deltagare så har vi fått tänka om lite vad gäller själva tävlingsschemat och poängräkning. Men allt går ju att lösa, konstaterar Carl-Erik.
Förutom själva tävlingarna så bjuder SHRA i vanlig ordning på allehanda inslag – med fordon av det mer spektakulära slaget. Bland dessa kommer en redig dragster att visa vad den går för. Eventuellt kommer också en annan mycket speciell bil att dyka upp och visa att… Nja, vi ska inte berätta för mycket eftersom den bilen ännu inte är helt klar för start, så att säga.
-Vi får besked senare i kväll om den bilen kan vara med eller inte, säger Kihlman.
Exakt vad som är så speciellt med den bilen avslöjar vi först då SHRA fått besked.
Linde Open arrangeras 11-12 aug
Entré 80 kr/dag
SHRAs hemsida>>
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.