Nu till helgen arrangeras årets upplaga av Linde Open, i regi av motorklubben SHRA. Och årets omgång lutar åt att bli en av de bästa alla kategorier i Linde Opens historia. Till exempel har man utökat motorcykeltävlingarna med ytterligare två klasser, två betydligt snabbare klasser bör nämnas för den fartglade. Dessutom så kommer SHRA slå nytt rekord i antalet tävlingsdeltagare.
Redan nu har 147 föranmält sig till Linde Open 2007. Det är ca 50 fler än tidigare år och naturligtvis kommer detta att gynna publiken som kommer att få betydligt mycket mer ”race” för pengarna, uppger klubben.
-Vi är naturligtvis mycket glada att se att intresset för tävlingarna ökar, säger Carl-Erik Kihlman på SHRA, som låter mycket peppad och entusiastisk inför årets tävlingsdagar.
Tävlingarna kommer alltså att bestå av fler klasser än tidigare, vilket ger publiken mer mumma för slanten. Men det har inte varit helt utan bestyr att stuva samman det hela.
-Eftersom vi plötsligt har fått så väldigt många fler deltagare så har vi fått tänka om lite vad gäller själva tävlingsschemat och poängräkning. Men allt går ju att lösa, konstaterar Carl-Erik.
Förutom själva tävlingarna så bjuder SHRA i vanlig ordning på allehanda inslag – med fordon av det mer spektakulära slaget. Bland dessa kommer en redig dragster att visa vad den går för. Eventuellt kommer också en annan mycket speciell bil att dyka upp och visa att… Nja, vi ska inte berätta för mycket eftersom den bilen ännu inte är helt klar för start, så att säga.
-Vi får besked senare i kväll om den bilen kan vara med eller inte, säger Kihlman.
Exakt vad som är så speciellt med den bilen avslöjar vi först då SHRA fått besked.
Linde Open arrangeras 11-12 aug
Entré 80 kr/dag
SHRAs hemsida>>
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.