Lindesbergs kommun kan dra en lättnadens suck nu när Statistiska centralbyrån redovisar den senaste befolkningsstatistiken, en sammanräkning t o m det tredje kvartalet. Äntligen visar det positiva siffror, om än något blygsamma, så är det ändå ett gott besked och om möjligt ett trendbrott. Fler har nämligen valt att flytta till Lindesberg och det ger ett plus på 22 personer för tredje kvartalet. Många hade befarat att trenden skulle vara tvärtom då ungdomar som tagit studenten skulle vidare till högskolor och ut i arbetslivet, då på andra större orter som brukar vara det första valet för avgångselever med framtidsdrömmar om ett bra jobb i en bra stad.
Den totala folkmängden är idag (t o m kvartal 3) officiellt 23 512 invånare. I fjol var den totala folkmängden för hela året 2000 23 525. Det är med andra ord 13 invånare färre just nu, men det är alltså efter den siffra som visar befolkningsmängden fram t o m det tredje kvartalet i år. Att fler kommer till världen i kommunen är självklart och då utflyttningen avstannat så tyder allt på ett trevligt bokslut på detta område.
Nyfödda och döda
Hittills har 170 nya kommuninvånare kommit till världen i vår kommun, 201 har dött vilket ger ett underskott under denna period med 31 personer.
Fler inflyttade
Faktum är att fler människor flyttat in i kommunen än vad som flyttat ifrån. Närmare bestämt 654 personer har bosatt sig i vår kommun medan 632 flyttat.
Folkmängd: 23 512
Folkökning: -13
Födda: 170
Döda: 201
Födelseunderskott: -31
Inflyttade: 654
Utflyttade: 632
Totalt: 22
Flyttningsnetto
Egna länet: -39
Övriga Sverige: 1
Utlandet: 60
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.