Lindesbergs kommun kan dra en lättnadens suck nu när Statistiska centralbyrån redovisar den senaste befolkningsstatistiken, en sammanräkning t o m det tredje kvartalet. Äntligen visar det positiva siffror, om än något blygsamma, så är det ändå ett gott besked och om möjligt ett trendbrott. Fler har nämligen valt att flytta till Lindesberg och det ger ett plus på 22 personer för tredje kvartalet. Många hade befarat att trenden skulle vara tvärtom då ungdomar som tagit studenten skulle vidare till högskolor och ut i arbetslivet, då på andra större orter som brukar vara det första valet för avgångselever med framtidsdrömmar om ett bra jobb i en bra stad.
Den totala folkmängden är idag (t o m kvartal 3) officiellt 23 512 invånare. I fjol var den totala folkmängden för hela året 2000 23 525. Det är med andra ord 13 invånare färre just nu, men det är alltså efter den siffra som visar befolkningsmängden fram t o m det tredje kvartalet i år. Att fler kommer till världen i kommunen är självklart och då utflyttningen avstannat så tyder allt på ett trevligt bokslut på detta område.
Nyfödda och döda
Hittills har 170 nya kommuninvånare kommit till världen i vår kommun, 201 har dött vilket ger ett underskott under denna period med 31 personer.
Fler inflyttade
Faktum är att fler människor flyttat in i kommunen än vad som flyttat ifrån. Närmare bestämt 654 personer har bosatt sig i vår kommun medan 632 flyttat.
Folkmängd: 23 512
Folkökning: -13
Födda: 170
Döda: 201
Födelseunderskott: -31
Inflyttade: 654
Utflyttade: 632
Totalt: 22
Flyttningsnetto
Egna länet: -39
Övriga Sverige: 1
Utlandet: 60
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.