Lindesbergs kommun kan dra en lättnadens suck nu när Statistiska centralbyrån redovisar den senaste befolkningsstatistiken, en sammanräkning t o m det tredje kvartalet. Äntligen visar det positiva siffror, om än något blygsamma, så är det ändå ett gott besked och om möjligt ett trendbrott. Fler har nämligen valt att flytta till Lindesberg och det ger ett plus på 22 personer för tredje kvartalet. Många hade befarat att trenden skulle vara tvärtom då ungdomar som tagit studenten skulle vidare till högskolor och ut i arbetslivet, då på andra större orter som brukar vara det första valet för avgångselever med framtidsdrömmar om ett bra jobb i en bra stad.
Den totala folkmängden är idag (t o m kvartal 3) officiellt 23 512 invånare. I fjol var den totala folkmängden för hela året 2000 23 525. Det är med andra ord 13 invånare färre just nu, men det är alltså efter den siffra som visar befolkningsmängden fram t o m det tredje kvartalet i år. Att fler kommer till världen i kommunen är självklart och då utflyttningen avstannat så tyder allt på ett trevligt bokslut på detta område.
Nyfödda och döda
Hittills har 170 nya kommuninvånare kommit till världen i vår kommun, 201 har dött vilket ger ett underskott under denna period med 31 personer.
Fler inflyttade
Faktum är att fler människor flyttat in i kommunen än vad som flyttat ifrån. Närmare bestämt 654 personer har bosatt sig i vår kommun medan 632 flyttat.
Folkmängd: 23 512
Folkökning: -13
Födda: 170
Döda: 201
Födelseunderskott: -31
Inflyttade: 654
Utflyttade: 632
Totalt: 22
Flyttningsnetto
Egna länet: -39
Övriga Sverige: 1
Utlandet: 60
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.