Lyckat fiske med extra fiskelycka för Sumali Phosawas, som landade sitt livs första regnbåge. Foto: Stefan Nordqvist
Fler och större bågar sattes ut i årets andra omgång
Ytterligare 100 kilo regnbåge har nu satts ut i Dalkarlshytteån, sponsrat av Lindesbergsföretagen Bergslagsdelikatesser och MM Hunt and Forestry. Som tidigare rapporterat, är det fritt fiske som gäller efter denna ädla fångst.
Inget fiskekort – bara glädje.
För två veckor sedan var det premiär för ädelfiske i Dalkarlshytteån, något som har blivit möjligt tack vare lokala företag som tillsammans sponsrar med den fisk som sätts ut. Nu har årets andra utsättning genomförts och denna gång var det alltså Bergslagsdelikatesser och jakt- och fiskebutiken MM Hunt and Forestry som stod för notan.
Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske, som är initiativtagare till ädelfisket i ån, berättar för LindeNytt att årets andra utsättning ger en extra krydda till fisket. Den senaste laddningen bestod nämligen av större fiskar än vad som släpptes ut vid premiären. Enligt Nordqvist rör det sig om fiskar upp emot två kilo.
Foto: Stefan Nordqvist
Fisken levererades och släpptes ut i ån under torsdagen. Flera personer var redan då på plats och provade lyckan. En av dem var Sumali Phosawas, som också landade sin allra första regnbåge någonsin. (Se huvudbild).
Fotnot: Tidigare var det tänkt att varje utsättning skulle bestå av 50 kilo fisk. Precis som vid premiären har fler fiskar satts ut även denna gång, detta då man valde att låta två sponsorers fisk gå i samma leverans.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...