Lyckat fiske med extra fiskelycka för Sumali Phosawas, som landade sitt livs första regnbåge. Foto: Stefan Nordqvist
Fler och större bågar sattes ut i årets andra omgång
Ytterligare 100 kilo regnbåge har nu satts ut i Dalkarlshytteån, sponsrat av Lindesbergsföretagen Bergslagsdelikatesser och MM Hunt and Forestry. Som tidigare rapporterat, är det fritt fiske som gäller efter denna ädla fångst.
Inget fiskekort – bara glädje.
För två veckor sedan var det premiär för ädelfiske i Dalkarlshytteån, något som har blivit möjligt tack vare lokala företag som tillsammans sponsrar med den fisk som sätts ut. Nu har årets andra utsättning genomförts och denna gång var det alltså Bergslagsdelikatesser och jakt- och fiskebutiken MM Hunt and Forestry som stod för notan.
Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske, som är initiativtagare till ädelfisket i ån, berättar för LindeNytt att årets andra utsättning ger en extra krydda till fisket. Den senaste laddningen bestod nämligen av större fiskar än vad som släpptes ut vid premiären. Enligt Nordqvist rör det sig om fiskar upp emot två kilo.
Foto: Stefan Nordqvist
Fisken levererades och släpptes ut i ån under torsdagen. Flera personer var redan då på plats och provade lyckan. En av dem var Sumali Phosawas, som också landade sin allra första regnbåge någonsin. (Se huvudbild).
Fotnot: Tidigare var det tänkt att varje utsättning skulle bestå av 50 kilo fisk. Precis som vid premiären har fler fiskar satts ut även denna gång, detta då man valde att låta två sponsorers fisk gå i samma leverans.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
Nu är alla röster i länet räknade
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga...