Lyckat fiske med extra fiskelycka för Sumali Phosawas, som landade sitt livs första regnbåge. Foto: Stefan Nordqvist
Fler och större bågar sattes ut i årets andra omgång
Ytterligare 100 kilo regnbåge har nu satts ut i Dalkarlshytteån, sponsrat av Lindesbergsföretagen Bergslagsdelikatesser och MM Hunt and Forestry. Som tidigare rapporterat, är det fritt fiske som gäller efter denna ädla fångst.
Inget fiskekort – bara glädje.
För två veckor sedan var det premiär för ädelfiske i Dalkarlshytteån, något som har blivit möjligt tack vare lokala företag som tillsammans sponsrar med den fisk som sätts ut. Nu har årets andra utsättning genomförts och denna gång var det alltså Bergslagsdelikatesser och jakt- och fiskebutiken MM Hunt and Forestry som stod för notan.
Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske, som är initiativtagare till ädelfisket i ån, berättar för LindeNytt att årets andra utsättning ger en extra krydda till fisket. Den senaste laddningen bestod nämligen av större fiskar än vad som släpptes ut vid premiären. Enligt Nordqvist rör det sig om fiskar upp emot två kilo.
Foto: Stefan Nordqvist
Fisken levererades och släpptes ut i ån under torsdagen. Flera personer var redan då på plats och provade lyckan. En av dem var Sumali Phosawas, som också landade sin allra första regnbåge någonsin. (Se huvudbild).
Fotnot: Tidigare var det tänkt att varje utsättning skulle bestå av 50 kilo fisk. Precis som vid premiären har fler fiskar satts ut även denna gång, detta då man valde att låta två sponsorers fisk gå i samma leverans.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Veronica och Alex skickar kärlek och kramar till föräldrarna. Foto: Camilla Lagerman
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.