Lyckat fiske med extra fiskelycka för Sumali Phosawas, som landade sitt livs första regnbåge. Foto: Stefan Nordqvist
Fler och större bågar sattes ut i årets andra omgång
Ytterligare 100 kilo regnbåge har nu satts ut i Dalkarlshytteån, sponsrat av Lindesbergsföretagen Bergslagsdelikatesser och MM Hunt and Forestry. Som tidigare rapporterat, är det fritt fiske som gäller efter denna ädla fångst.
Inget fiskekort – bara glädje.
För två veckor sedan var det premiär för ädelfiske i Dalkarlshytteån, något som har blivit möjligt tack vare lokala företag som tillsammans sponsrar med den fisk som sätts ut. Nu har årets andra utsättning genomförts och denna gång var det alltså Bergslagsdelikatesser och jakt- och fiskebutiken MM Hunt and Forestry som stod för notan.
Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske, som är initiativtagare till ädelfisket i ån, berättar för LindeNytt att årets andra utsättning ger en extra krydda till fisket. Den senaste laddningen bestod nämligen av större fiskar än vad som släpptes ut vid premiären. Enligt Nordqvist rör det sig om fiskar upp emot två kilo.
Foto: Stefan Nordqvist
Fisken levererades och släpptes ut i ån under torsdagen. Flera personer var redan då på plats och provade lyckan. En av dem var Sumali Phosawas, som också landade sin allra första regnbåge någonsin. (Se huvudbild).
Fotnot: Tidigare var det tänkt att varje utsättning skulle bestå av 50 kilo fisk. Precis som vid premiären har fler fiskar satts ut även denna gång, detta då man valde att låta två sponsorers fisk gå i samma leverans.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.