Under fredag och lördag kommer det att vara seriespel i division 1 i golf på Linde Golfklubb. Men det är risk för att det inte blir av på grund av allt regnande. Banorna 1-9 har varit avstängda på torsdags förmiddagen för att dom har varit för blöta. Det är fler vattenhål än vad det ska vara. Värst är dom första banorna som ligger utmed Dalkarshytteån.
– Vi får hoppas att det blir uppehåll. Det ser ju lite osäkert ut, menar Greger Axelsson, tränare på Linde GK.
Division 1 är den näst högsta divisionen så man kan räkna med att få se riktigt duktiga spelare ute på banorna. 13 lag, varav 4 spelare i varje, är inbjudna från olika golfklubbar. Lindes elitlag är också där förstås och eventuellt kommer det komma någon från Europatouren också.
Man börjar spela kl. 08.00 på fredagsmorgonen och ska spela 36 hål. Det tar sin tid. Man beräknas vara klara ca. 19 – 20.00 på kvällen. Ingenting avgörs i Lindesberg under helgen utan det här är en deltävling. Den kommer att avgöras i Jönköping längre fram.
Det här är det bästa tillfället på länge att få se högklassig golf.
Under vecka 30 anordnas en Jubileumsgolfvecka med anledning av Linde Golfklubbs 15 årsjubileum med olika småtävlingar för alla golfare.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.