Under fredag och lördag kommer det att vara seriespel i division 1 i golf på Linde Golfklubb. Men det är risk för att det inte blir av på grund av allt regnande. Banorna 1-9 har varit avstängda på torsdags förmiddagen för att dom har varit för blöta. Det är fler vattenhål än vad det ska vara. Värst är dom första banorna som ligger utmed Dalkarshytteån.
– Vi får hoppas att det blir uppehåll. Det ser ju lite osäkert ut, menar Greger Axelsson, tränare på Linde GK.
Division 1 är den näst högsta divisionen så man kan räkna med att få se riktigt duktiga spelare ute på banorna. 13 lag, varav 4 spelare i varje, är inbjudna från olika golfklubbar. Lindes elitlag är också där förstås och eventuellt kommer det komma någon från Europatouren också.
Man börjar spela kl. 08.00 på fredagsmorgonen och ska spela 36 hål. Det tar sin tid. Man beräknas vara klara ca. 19 – 20.00 på kvällen. Ingenting avgörs i Lindesberg under helgen utan det här är en deltävling. Den kommer att avgöras i Jönköping längre fram.
Det här är det bästa tillfället på länge att få se högklassig golf.
Under vecka 30 anordnas en Jubileumsgolfvecka med anledning av Linde Golfklubbs 15 årsjubileum med olika småtävlingar för alla golfare.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.