Under fredag och lördag kommer det att vara seriespel i division 1 i golf på Linde Golfklubb. Men det är risk för att det inte blir av på grund av allt regnande. Banorna 1-9 har varit avstängda på torsdags förmiddagen för att dom har varit för blöta. Det är fler vattenhål än vad det ska vara. Värst är dom första banorna som ligger utmed Dalkarshytteån.
– Vi får hoppas att det blir uppehåll. Det ser ju lite osäkert ut, menar Greger Axelsson, tränare på Linde GK.
Division 1 är den näst högsta divisionen så man kan räkna med att få se riktigt duktiga spelare ute på banorna. 13 lag, varav 4 spelare i varje, är inbjudna från olika golfklubbar. Lindes elitlag är också där förstås och eventuellt kommer det komma någon från Europatouren också.
Man börjar spela kl. 08.00 på fredagsmorgonen och ska spela 36 hål. Det tar sin tid. Man beräknas vara klara ca. 19 – 20.00 på kvällen. Ingenting avgörs i Lindesberg under helgen utan det här är en deltävling. Den kommer att avgöras i Jönköping längre fram.
Det här är det bästa tillfället på länge att få se högklassig golf.
Under vecka 30 anordnas en Jubileumsgolfvecka med anledning av Linde Golfklubbs 15 årsjubileum med olika småtävlingar för alla golfare.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.