Under fredag och lördag kommer det att vara seriespel i division 1 i golf på Linde Golfklubb. Men det är risk för att det inte blir av på grund av allt regnande. Banorna 1-9 har varit avstängda på torsdags förmiddagen för att dom har varit för blöta. Det är fler vattenhål än vad det ska vara. Värst är dom första banorna som ligger utmed Dalkarshytteån.
– Vi får hoppas att det blir uppehåll. Det ser ju lite osäkert ut, menar Greger Axelsson, tränare på Linde GK.
Division 1 är den näst högsta divisionen så man kan räkna med att få se riktigt duktiga spelare ute på banorna. 13 lag, varav 4 spelare i varje, är inbjudna från olika golfklubbar. Lindes elitlag är också där förstås och eventuellt kommer det komma någon från Europatouren också.
Man börjar spela kl. 08.00 på fredagsmorgonen och ska spela 36 hål. Det tar sin tid. Man beräknas vara klara ca. 19 – 20.00 på kvällen. Ingenting avgörs i Lindesberg under helgen utan det här är en deltävling. Den kommer att avgöras i Jönköping längre fram.
Det här är det bästa tillfället på länge att få se högklassig golf.
Under vecka 30 anordnas en Jubileumsgolfvecka med anledning av Linde Golfklubbs 15 årsjubileum med olika småtävlingar för alla golfare.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.