Lindesbergs almar har tills alldeles nyligen varit väldigt förskonade från den fruktade almsjukan, som är betydligt mer rotad i södra kommundelen, framförallt i Fröviområdet. Under 2013 fälldes dock den första almen ett stenkast utanför Lindesbergs centrum sedan man konstaterat att trädet bar på sjukdomen – och nu har ytterligare tre rejäla almar i centrala Lindesberg tagits ned av samma orsak.
Almsjukan är en svampsjukdom som i första hand sprids av almsplintborren, som lägger sina ägg i trädens bark. När sjukdomen väl har angripit ett träd är förloppet relativt snabbt.
– Det är inte som ett vanligt svampangrepp, som tar minst fem år att skada trädet. Almsjukans förlopp är mycket snabbare än så. Det enda vi kan göra, är att ta ned träden så fort som möjligt och detta av två skäl: För det första för att förhindra spridning och för det andra för att trädet dör och därmed kan utgöra risk för allmänheten, kommenterar Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare på Bergslagens Kommunalteknik.
Alldeles nyligen upptäcktes tre fall av almsjuka i centrala Lindesberg. Samtliga träd har nu tagits ned.
– Två stod i hotellparken och ett på Strandpromenaden, berättar Tschentscher.
Under detta arbete gjordes även en insats på tre balsampopplar som stod på Loppholmarna. Dessa var inte drabbade av sjukdom, men riskerade på sikt att utgöra en fara för allmänheten.
– Trädens rötter är mycket ytliga och har tagit skada av gräsklippningen. Skadorna innebär att träden på sikt kommer att falla och därför har vi tagit bort dem av säkerhetsskäl, säger Arne Tschentscher.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.