Lindesbergs almar har tills alldeles nyligen varit väldigt förskonade från den fruktade almsjukan, som är betydligt mer rotad i södra kommundelen, framförallt i Fröviområdet. Under 2013 fälldes dock den första almen ett stenkast utanför Lindesbergs centrum sedan man konstaterat att trädet bar på sjukdomen – och nu har ytterligare tre rejäla almar i centrala Lindesberg tagits ned av samma orsak.
Almsjukan är en svampsjukdom som i första hand sprids av almsplintborren, som lägger sina ägg i trädens bark. När sjukdomen väl har angripit ett träd är förloppet relativt snabbt.
– Det är inte som ett vanligt svampangrepp, som tar minst fem år att skada trädet. Almsjukans förlopp är mycket snabbare än så. Det enda vi kan göra, är att ta ned träden så fort som möjligt och detta av två skäl: För det första för att förhindra spridning och för det andra för att trädet dör och därmed kan utgöra risk för allmänheten, kommenterar Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare på Bergslagens Kommunalteknik.
Alldeles nyligen upptäcktes tre fall av almsjuka i centrala Lindesberg. Samtliga träd har nu tagits ned.
– Två stod i hotellparken och ett på Strandpromenaden, berättar Tschentscher.
Under detta arbete gjordes även en insats på tre balsampopplar som stod på Loppholmarna. Dessa var inte drabbade av sjukdom, men riskerade på sikt att utgöra en fara för allmänheten.
– Trädens rötter är mycket ytliga och har tagit skada av gräsklippningen. Skadorna innebär att träden på sikt kommer att falla och därför har vi tagit bort dem av säkerhetsskäl, säger Arne Tschentscher.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör