Lindesbergs almar har tills alldeles nyligen varit väldigt förskonade från den fruktade almsjukan, som är betydligt mer rotad i södra kommundelen, framförallt i Fröviområdet. Under 2013 fälldes dock den första almen ett stenkast utanför Lindesbergs centrum sedan man konstaterat att trädet bar på sjukdomen – och nu har ytterligare tre rejäla almar i centrala Lindesberg tagits ned av samma orsak.
Almsjukan är en svampsjukdom som i första hand sprids av almsplintborren, som lägger sina ägg i trädens bark. När sjukdomen väl har angripit ett träd är förloppet relativt snabbt.
– Det är inte som ett vanligt svampangrepp, som tar minst fem år att skada trädet. Almsjukans förlopp är mycket snabbare än så. Det enda vi kan göra, är att ta ned träden så fort som möjligt och detta av två skäl: För det första för att förhindra spridning och för det andra för att trädet dör och därmed kan utgöra risk för allmänheten, kommenterar Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare på Bergslagens Kommunalteknik.
Alldeles nyligen upptäcktes tre fall av almsjuka i centrala Lindesberg. Samtliga träd har nu tagits ned.
– Två stod i hotellparken och ett på Strandpromenaden, berättar Tschentscher.
Under detta arbete gjordes även en insats på tre balsampopplar som stod på Loppholmarna. Dessa var inte drabbade av sjukdom, men riskerade på sikt att utgöra en fara för allmänheten.
– Trädens rötter är mycket ytliga och har tagit skada av gräsklippningen. Skadorna innebär att träden på sikt kommer att falla och därför har vi tagit bort dem av säkerhetsskäl, säger Arne Tschentscher.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.