Under sen eftermiddag och tidig kväll, har det inkommit rapporter från riksväg 50 om att det råder mycket besvärligt väglag – som har fått till följd att flera långtradare har blivit stående i Hällabacken strax norr om Fornaboda.
– En plogbil har kallats ut för att försöka hjälpa de som fastnat i backen, kommenterar Stefan Wickberg, presstalesperson vid polisregion Bergslagen.
Efter en mild dag med inslag av regn, övergick det till snöfall och minusgrader under eftermiddagens sena timmar. Väderomslaget kom snart att få konsekvenser för trafiken i allmänhet och den tunga trafiken i synnerhet. På riksväg 50 uppstod trafikhinder i Hällabacken sedan tre långtradare inte lyckats ta sig upp för backen.
Enligt polisen råder det besvärligt väglag på flera håll i norra länsdelen. Fram till 19-tiden hade dessbättre inga allvarligare incidenter inträffat.
– Det är tydligt besvärligt på flera håll i norra länet och upp mot Dalarna. Vad gäller situationen i Hällabacken så kan jag inte se om de som fastnade där har fått hjälp att komma vidare ännu, men en plogbil har kallats ut för att försöka hjälpa de som fastnat i backen. Vi har gått ut med en allmän varning om trafikläget och halkan, uppgav Stefan Wickberg strax efter klockan 19.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.