En person bröt fingret, en annan svimmade efter en spark i huvudet och en tredje fick sy ihop underläppen efter att ha slagits på käften. Det gick hårt till på Stadshotellet den gångna helgen.
Närpolisen summerar helgens festligheter på hotellet som oerhört stökigt. Flera anmälningar har skrivits till följd av händelserna.
Sammanlagt misshandlades tre personer varav en grovt. Denne överfölls av 4-5 okända killar inne på dansgolvet och sparkades hårt i huvudet så han svimmade. Mannen, som är i 25-årsåldern, fördes till USÖ för vård. Hans tillstånd betecknas ej som allvarligt. Enligt polisen skall han även ha hotats till livet.
-Gärningsmännen hotade att skjuta huvudet av honom, uppger Anders Nohlgren.
Då misshandeln inträffade på dansgolvet torde flera hundra vittnen finnas till det hela.
Den drabbade själv har uppgett från sjukhuset att han ej kände igen killarna.
Polisen hoppas därför att vittnen till denna grova misshandel inte blundar för händelsen och verkligen hjälper till att klara upp saken. Tipstelefon finns längst ner i artikeln.
Nästa misshandel inträffade knappt 10 minuter senare. En person hemmahörande i Nora överfölls utan förvarning och fick ett hårt slag i ansiktet. Smällen trasade sönder hans underläpp och blödande såg han sig omkring och kunde snart identifiera den man som just flugit på honom.
-Den misstänkte hade satt sig ner en bit därifrån. Nu hör till saken att denne man även han gjort en anmälan om misshandel. Han ringde in senare och uppgav att en person överföll och slog omkull honom. Han säger att han försökt att försvara sig, och troligtvis har han då tagit fel på person och slagit den helt oskyldige Norabon som stod och pratade i telefon intill, kommenterar Nohlgren.
Tips till polisen
Närpolischef Magnus Luhr: 875 30
Biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist: 875 21
Anders Nohlgren: 875 42
Växel: 875 00
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.