En person bröt fingret, en annan svimmade efter en spark i huvudet och en tredje fick sy ihop underläppen efter att ha slagits på käften. Det gick hårt till på Stadshotellet den gångna helgen.
Närpolisen summerar helgens festligheter på hotellet som oerhört stökigt. Flera anmälningar har skrivits till följd av händelserna.
Sammanlagt misshandlades tre personer varav en grovt. Denne överfölls av 4-5 okända killar inne på dansgolvet och sparkades hårt i huvudet så han svimmade. Mannen, som är i 25-årsåldern, fördes till USÖ för vård. Hans tillstånd betecknas ej som allvarligt. Enligt polisen skall han även ha hotats till livet.
-Gärningsmännen hotade att skjuta huvudet av honom, uppger Anders Nohlgren.
Då misshandeln inträffade på dansgolvet torde flera hundra vittnen finnas till det hela.
Den drabbade själv har uppgett från sjukhuset att han ej kände igen killarna.
Polisen hoppas därför att vittnen till denna grova misshandel inte blundar för händelsen och verkligen hjälper till att klara upp saken. Tipstelefon finns längst ner i artikeln.
Nästa misshandel inträffade knappt 10 minuter senare. En person hemmahörande i Nora överfölls utan förvarning och fick ett hårt slag i ansiktet. Smällen trasade sönder hans underläpp och blödande såg han sig omkring och kunde snart identifiera den man som just flugit på honom.
-Den misstänkte hade satt sig ner en bit därifrån. Nu hör till saken att denne man även han gjort en anmälan om misshandel. Han ringde in senare och uppgav att en person överföll och slog omkull honom. Han säger att han försökt att försvara sig, och troligtvis har han då tagit fel på person och slagit den helt oskyldige Norabon som stod och pratade i telefon intill, kommenterar Nohlgren.
Tips till polisen
Närpolischef Magnus Luhr: 875 30
Biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist: 875 21
Anders Nohlgren: 875 42
Växel: 875 00
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.