En person bröt fingret, en annan svimmade efter en spark i huvudet och en tredje fick sy ihop underläppen efter att ha slagits på käften. Det gick hårt till på Stadshotellet den gångna helgen.
Närpolisen summerar helgens festligheter på hotellet som oerhört stökigt. Flera anmälningar har skrivits till följd av händelserna.
Sammanlagt misshandlades tre personer varav en grovt. Denne överfölls av 4-5 okända killar inne på dansgolvet och sparkades hårt i huvudet så han svimmade. Mannen, som är i 25-årsåldern, fördes till USÖ för vård. Hans tillstånd betecknas ej som allvarligt. Enligt polisen skall han även ha hotats till livet.
-Gärningsmännen hotade att skjuta huvudet av honom, uppger Anders Nohlgren.
Då misshandeln inträffade på dansgolvet torde flera hundra vittnen finnas till det hela.
Den drabbade själv har uppgett från sjukhuset att han ej kände igen killarna.
Polisen hoppas därför att vittnen till denna grova misshandel inte blundar för händelsen och verkligen hjälper till att klara upp saken. Tipstelefon finns längst ner i artikeln.
Nästa misshandel inträffade knappt 10 minuter senare. En person hemmahörande i Nora överfölls utan förvarning och fick ett hårt slag i ansiktet. Smällen trasade sönder hans underläpp och blödande såg han sig omkring och kunde snart identifiera den man som just flugit på honom.
-Den misstänkte hade satt sig ner en bit därifrån. Nu hör till saken att denne man även han gjort en anmälan om misshandel. Han ringde in senare och uppgav att en person överföll och slog omkull honom. Han säger att han försökt att försvara sig, och troligtvis har han då tagit fel på person och slagit den helt oskyldige Norabon som stod och pratade i telefon intill, kommenterar Nohlgren.
Tips till polisen
Närpolischef Magnus Luhr: 875 30
Biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist: 875 21
Anders Nohlgren: 875 42
Växel: 875 00
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.