Under veckan har flertalet viltolyckor inträffat i vårt område – och även trafikolyckor till följd av att vilt uppehållit sig på vägen. Polisen och Nationella Viltolycksrådet uppmärksammar nu alla trafikanter på den ökade risken som följer med de mörka årstiderna.
– Vi hade en olycka igår, i Rockhammar, där en bilist väjde för en älg och körde in i ett träd. Nu på morgonen hade vi en liknande olycka i Frövi, där föraren väjt för en älg och kört ner i ett dike, berättar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det var strax före klockan sju på onsdagsmorgonen, som räddningstjänst, polis och ambulans larmades till Frövi med anledning av en trafikolycka. Enligt polisuppgift skall föraren, en man i 35-årsåldern, ha kört i diket då denne väjde för en älg. Enligt en presskommuniké från Lindesbergs lasarett skall mannens tillstånd efter omständigheterna vara gott. Olyckan inträffade i närheten av BillerudKorsnäs.
I tisdags inträffade en liknande trafikolycka på länsväg 847 i Rockhammarstrakten. Även här hade föraren väjt för en älg och därefter kört in i ett träd. Föraren fördes till Lindesbergs lasarett där man via en kommuniké uppger att tillståndet är gott.
Tidigare i veckan har också flertalet viltolyckor med rådjur förekommit. Då utan personskador.
Polisen och Nationella Viltolycksrådet konstaterar att vi befinner oss i en tid på året då statistiken tydligt visar en ökad risk för olyckor med vilt inblandat. Man uppmanar därför alla trafikanter att vara extra vaksam och försiktig i trafiken.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.