Under veckan har flertalet viltolyckor inträffat i vårt område – och även trafikolyckor till följd av att vilt uppehållit sig på vägen. Polisen och Nationella Viltolycksrådet uppmärksammar nu alla trafikanter på den ökade risken som följer med de mörka årstiderna.
– Vi hade en olycka igår, i Rockhammar, där en bilist väjde för en älg och körde in i ett träd. Nu på morgonen hade vi en liknande olycka i Frövi, där föraren väjt för en älg och kört ner i ett dike, berättar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det var strax före klockan sju på onsdagsmorgonen, som räddningstjänst, polis och ambulans larmades till Frövi med anledning av en trafikolycka. Enligt polisuppgift skall föraren, en man i 35-årsåldern, ha kört i diket då denne väjde för en älg. Enligt en presskommuniké från Lindesbergs lasarett skall mannens tillstånd efter omständigheterna vara gott. Olyckan inträffade i närheten av BillerudKorsnäs.
I tisdags inträffade en liknande trafikolycka på länsväg 847 i Rockhammarstrakten. Även här hade föraren väjt för en älg och därefter kört in i ett träd. Föraren fördes till Lindesbergs lasarett där man via en kommuniké uppger att tillståndet är gott.
Tidigare i veckan har också flertalet viltolyckor med rådjur förekommit. Då utan personskador.
Polisen och Nationella Viltolycksrådet konstaterar att vi befinner oss i en tid på året då statistiken tydligt visar en ökad risk för olyckor med vilt inblandat. Man uppmanar därför alla trafikanter att vara extra vaksam och försiktig i trafiken.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras