Under veckan har flertalet viltolyckor inträffat i vårt område – och även trafikolyckor till följd av att vilt uppehållit sig på vägen. Polisen och Nationella Viltolycksrådet uppmärksammar nu alla trafikanter på den ökade risken som följer med de mörka årstiderna.
– Vi hade en olycka igår, i Rockhammar, där en bilist väjde för en älg och körde in i ett träd. Nu på morgonen hade vi en liknande olycka i Frövi, där föraren väjt för en älg och kört ner i ett dike, berättar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det var strax före klockan sju på onsdagsmorgonen, som räddningstjänst, polis och ambulans larmades till Frövi med anledning av en trafikolycka. Enligt polisuppgift skall föraren, en man i 35-årsåldern, ha kört i diket då denne väjde för en älg. Enligt en presskommuniké från Lindesbergs lasarett skall mannens tillstånd efter omständigheterna vara gott. Olyckan inträffade i närheten av BillerudKorsnäs.
I tisdags inträffade en liknande trafikolycka på länsväg 847 i Rockhammarstrakten. Även här hade föraren väjt för en älg och därefter kört in i ett träd. Föraren fördes till Lindesbergs lasarett där man via en kommuniké uppger att tillståndet är gott.
Tidigare i veckan har också flertalet viltolyckor med rådjur förekommit. Då utan personskador.
Polisen och Nationella Viltolycksrådet konstaterar att vi befinner oss i en tid på året då statistiken tydligt visar en ökad risk för olyckor med vilt inblandat. Man uppmanar därför alla trafikanter att vara extra vaksam och försiktig i trafiken.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!