Under veckan har flertalet viltolyckor inträffat i vårt område – och även trafikolyckor till följd av att vilt uppehållit sig på vägen. Polisen och Nationella Viltolycksrådet uppmärksammar nu alla trafikanter på den ökade risken som följer med de mörka årstiderna.
– Vi hade en olycka igår, i Rockhammar, där en bilist väjde för en älg och körde in i ett träd. Nu på morgonen hade vi en liknande olycka i Frövi, där föraren väjt för en älg och kört ner i ett dike, berättar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det var strax före klockan sju på onsdagsmorgonen, som räddningstjänst, polis och ambulans larmades till Frövi med anledning av en trafikolycka. Enligt polisuppgift skall föraren, en man i 35-årsåldern, ha kört i diket då denne väjde för en älg. Enligt en presskommuniké från Lindesbergs lasarett skall mannens tillstånd efter omständigheterna vara gott. Olyckan inträffade i närheten av BillerudKorsnäs.
I tisdags inträffade en liknande trafikolycka på länsväg 847 i Rockhammarstrakten. Även här hade föraren väjt för en älg och därefter kört in i ett träd. Föraren fördes till Lindesbergs lasarett där man via en kommuniké uppger att tillståndet är gott.
Tidigare i veckan har också flertalet viltolyckor med rådjur förekommit. Då utan personskador.
Polisen och Nationella Viltolycksrådet konstaterar att vi befinner oss i en tid på året då statistiken tydligt visar en ökad risk för olyckor med vilt inblandat. Man uppmanar därför alla trafikanter att vara extra vaksam och försiktig i trafiken.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…