Stor dramatik utbröt i centrala Lindesberg på torsdagen. Vid ettiden fick räddningstjänsten larm om att en brand utbrutit i Kristinaskolan och att flera personer var instängda i lokalerna – varav flertalet var elever.
I skolans ena trapphus hittade rökdykarna orsaken till rökutvecklingen. Två elektriker hade arbetat med ledningar och orsakat en kortslutning av allvarlig art. Trapphuset rökfylldes och skolan utrymdes på elever. Men flera elever i sjätteklass hann aldrig ut och blev därför fast inne i en lektionssal i väntan på hjälp.
De två elektrikerna skadades vid smällen och blev liggandes i den farliga röken varför varje sekund kunde vara livsavgörande. Deras liv låg nu i händerna på brandmännen.
Och ungefär nu är det dags att avslöja att allt detta bara var på låtsats. All denna dramatik var bara en brandövning för räddningstjänstens heltidspersonal.
Gunnar Karlsson på räddningstjänsten berättar att han fått i uppdrag att iscensätta ett mycket allvarligt scenario för att mannarna skall få praktisk övning i sådana här situationer, som tack och lov är ovanliga.
-Brand i skola med elever kvar i byggnaden är ett skräckscenario och just därför valde jag att lägga upp dagens övning så här. Dessutom försvårade jag det hela med att låta två elektriker ligga skadade i trapphuset, detta i syfte att befälet på plats snabbt måste fatta viktiga beslut, förklarar Gunnar.
Eleverna hade fått i uppgift att ”göra det så realistiskt som möjligt”. Det vill säga att de förtvivlat skulle ropa på hjälp och ställa brandmännen på prov. Och det gjorde de riktigt bra också. Ropen på hjälp övergick dock väldigt snabbt till ”wow” och skratt när de fick åka med ner till fast mark i korgen.
Fotnot: Endast ett fåtal personer kände till övningen i förväg. Detta hölls hemligt för att brandmännen inte skulle få chansen att förbereda sig för den uppgift de stod inför.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.