Efter torsdagens artikel, om den rikstäckande tävling som ska påvisa vilken stad som har det snyggaste huset i Sverige, har många skrivit till LindeNytt och frågat varför inte de snyggaste husen i stan var med i vår presentation. Anledningen till att t ex ”Kullen” eller ”Bryggargården” osv, inte fanns med bland de hus som LindeNytt presenterade i bildspelet är att de är för gamla. I tävlingen får, som vi då påpekade, enbart hus byggda 1950 eller senare vara med i omröstningen. Vi fick många förslag från läsarna om snygga hus, men ”tyvärr” är de flesta av dessa byggda i början av 1900-talet eller vissa fall ännu tidigare.
Vilket är egentligen snyggast?
Eftersom många redan har engagerat sig i frågan så låter vi nu Lindesbergarna säga sin mening. Vilket hus är egentligen snyggast, oavsett byggår? Vi presenterar nu ett antal förslag från förslagshögen och hoppas i och med detta att fler hakar på och ger oss fler förslag på snygga hus och byggnader i Lindesberg. Kanske vinnaren finns i de gamla stadsdelarna eller kan det rent utav vara någon nybyggd flott villa som faller er på läppen. – Klicka här för de senaste förslagen.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.