Nu står det klart att en helt ny butik kommer att öppnas i Sixten Larssons butikslokal så snart de har flyttat etablissemanget till det nybyggda butikskomplexet på Järnvägsgatan. Den nya färgklicken i centrums näringsliv är en Flüggerbutik och kommer att drivas av Bergmarks Måleri.
Jan-Åke Bergmark har drivit sin målerifirma sedan sju år tillbaka och har vid flera tillfällen varit mycket sugen att prova på att driva en butik också. Nu föll avgörande när lämplig lokal för ändamålet dök upp.
Företaget kommer att ta över lokalerna från och med den första mars. En månad senare är det tänkt att butiken skall vara ”open for business”. Enligt uppgift blir det tal om en regelrätt Flüggerbutik.
-Butiken kommer att inredas av Flügger själva, de kommer hit och fixar allting åt oss, och det är väl för att det ska följa den mall de har för sina butiker, förklarar Janne.
Danskägda Flüggerkoncernen omsätter årligen 1 miljard kronor och har över 400 butiker under kedjan Flügger Färg. Färg- och tapetproducenten räknas som en av de största i hela Skandinavien och är börsnoterat sedan 1983.
Flügger på nätet>>
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.