Författaren och rektorn Gunnar Verngren har släppt ny kriminalroman. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Flyktingströmmen i fokus i rektorns andra kriminalroman
För knappt ett år sedan klev rektor Gunnar Verngren fram som kriminalförfattare, när hans debutroman ”Rektorn, friutrymmet och döden” släpptes lagom inför stundande julhandel. Nu har Gunnar Verngren släppt en ny deckare, Rektorn och klassresan, som är den andra delen i en planerad kriminalserie på tre fristående delar.
– Jag har alltid velat skriva en bok. Det har varit en dröm, sade Gunnar Verngren i en intervju med LindeNytt för nästan ett år sedan, när debutromanen landade i handeln.
En bok har nu blivit två böcker och med en tredje som skall komma redan vid årets slut.
Rektorn och klassresan av Gunnar Verngren.
Precis som i den första deckaren, får läsarna följa huvudpersonerna som består av en rektor på en högstadieskola i Lindesberg samt lagens långa arm som representeras av poliskommissarie Pettersson. I den första boken var det ett mord i skolan som skulle lösas. I den andra delen av Gunnar Verngrens kriminalserie, är det fortfarande i skolans korridorer berättelsen har sin grund. Rektorn och klassresans handling bygger på flera berättelser – i nutid och svunnen tid.
Bland annat handlar det om hur stora flyktingströmmar påverkar skolmiljön, när antalet elever ökar kraftigt på kort tid. Samtidigt får läsaren följa en gotisk flicka vid namn Etta, som för 1500 år sedan flydde in i Romarriket. Flyktingarnas villkor i både nutid och dåtid, kan liknas med varandra, framhäver författaren.
Fotnot: Författaren och rektorn Gunnar Verngren kommer att vara på Akademibokhandeln i Lindesberg, lördag 8 okt. kl. 10-14, för att signera böcker.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
12 december 2025 klockan 11:59 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
10 december 2025 klockan 13:19 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...