Inställda spelningar och ett försenat musiksläpp blev några av konsekvenserna för Martin Almgren i spåren av den långdragna coronapandemin. Men i sommar bjuder han Lindesbergarna på en efterlängtad konsert – på vattnet.
När 2020 började hade Martin Almgren spelningar inbokade långt fram under året, dessutom skulle han släppa helt ny musik innan sommaren. Sedan kom coronapandemin och allt ställdes in.
– För någon månad sedan ställdes alla spelningar under december in, så hela 2020 är avbokat, berättar Martin.
Trots att tiden under coronapandemin medfört en hel del negativa följder såsom inställda spelningar och inkomstbortfall så har Martin Almgren ändå tagit tillvara på tiden. Han har dels hunnit färdigställa sin kommande musik och under våren fick han efterlängtat besök av sin vän sedan Idoltiden, Axel Schylström, och vännerna skrev tillsammans Axels nya singel.
– Vi försöker ses åtminstone 4-5 gånger om året här hemma i Linde och det är lite av en tanke jag har, att kunna få med folk från musikbranschen till Lindesberg så de får se hur bra det är här, berättar Martin och fortsätter:
– Sedan har jag faktiskt tagit tillvara på det fantastiska vädret vi har. För två år sedan när det var så här varmt var jag ute och spelade hela tiden, men nu kan jag njuta av det lite mer. Samtidigt saknar jag ju att vara ute och spela.
Under sommaren får dock Lindesbergarna chansen att njuta av Martin och hans musik, när man bjuder in till en något annorlunda konsert – på vattnet.
– Jag fick frågan om jag ville spela ute på en jätteflotte på sjön i sommar, och jag nappade direkt! Så det blir en flytande konsert ute på Råsvalen den 18 juli, där man kan komma och ankra med båten och lyssna på musik. Det ska bli riktigt kul, jag har aldrig gjort något liknande förut, det närmsta är när jag spelade på Finlandsfärjan, säger Martin och fyrar av ett gapskratt.
Men redan på lördag syns Martin i tv-rutan då han gästar Nyhetsmorgon i TV4, och under sommaren medverkar han i Lotta på Liseberg i samma kanal.
– Lotta på Liseberg är typ det roligaste man kan göra, det är så avslappnat och bra stämning! I år blir det ju utan publik, så det blir lite speciellt och samtidigt är det något historiskt man får uppleva, avslutar Martin.
Konserten på Råsvalen går av stapeln 18 juli, mer information och ordningsregler kring evenemanget finns på Facebook.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.