Inställda spelningar och ett försenat musiksläpp blev några av konsekvenserna för Martin Almgren i spåren av den långdragna coronapandemin. Men i sommar bjuder han Lindesbergarna på en efterlängtad konsert – på vattnet.
När 2020 började hade Martin Almgren spelningar inbokade långt fram under året, dessutom skulle han släppa helt ny musik innan sommaren. Sedan kom coronapandemin och allt ställdes in.
– För någon månad sedan ställdes alla spelningar under december in, så hela 2020 är avbokat, berättar Martin.
Trots att tiden under coronapandemin medfört en hel del negativa följder såsom inställda spelningar och inkomstbortfall så har Martin Almgren ändå tagit tillvara på tiden. Han har dels hunnit färdigställa sin kommande musik och under våren fick han efterlängtat besök av sin vän sedan Idoltiden, Axel Schylström, och vännerna skrev tillsammans Axels nya singel.
– Vi försöker ses åtminstone 4-5 gånger om året här hemma i Linde och det är lite av en tanke jag har, att kunna få med folk från musikbranschen till Lindesberg så de får se hur bra det är här, berättar Martin och fortsätter:
– Sedan har jag faktiskt tagit tillvara på det fantastiska vädret vi har. För två år sedan när det var så här varmt var jag ute och spelade hela tiden, men nu kan jag njuta av det lite mer. Samtidigt saknar jag ju att vara ute och spela.
Under sommaren får dock Lindesbergarna chansen att njuta av Martin och hans musik, när man bjuder in till en något annorlunda konsert – på vattnet.
– Jag fick frågan om jag ville spela ute på en jätteflotte på sjön i sommar, och jag nappade direkt! Så det blir en flytande konsert ute på Råsvalen den 18 juli, där man kan komma och ankra med båten och lyssna på musik. Det ska bli riktigt kul, jag har aldrig gjort något liknande förut, det närmsta är när jag spelade på Finlandsfärjan, säger Martin och fyrar av ett gapskratt.
Men redan på lördag syns Martin i tv-rutan då han gästar Nyhetsmorgon i TV4, och under sommaren medverkar han i Lotta på Liseberg i samma kanal.
– Lotta på Liseberg är typ det roligaste man kan göra, det är så avslappnat och bra stämning! I år blir det ju utan publik, så det blir lite speciellt och samtidigt är det något historiskt man får uppleva, avslutar Martin.
Konserten på Råsvalen går av stapeln 18 juli, mer information och ordningsregler kring evenemanget finns på Facebook.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.