Inställda spelningar och ett försenat musiksläpp blev några av konsekvenserna för Martin Almgren i spåren av den långdragna coronapandemin. Men i sommar bjuder han Lindesbergarna på en efterlängtad konsert – på vattnet.
När 2020 började hade Martin Almgren spelningar inbokade långt fram under året, dessutom skulle han släppa helt ny musik innan sommaren. Sedan kom coronapandemin och allt ställdes in.
– För någon månad sedan ställdes alla spelningar under december in, så hela 2020 är avbokat, berättar Martin.
Trots att tiden under coronapandemin medfört en hel del negativa följder såsom inställda spelningar och inkomstbortfall så har Martin Almgren ändå tagit tillvara på tiden. Han har dels hunnit färdigställa sin kommande musik och under våren fick han efterlängtat besök av sin vän sedan Idoltiden, Axel Schylström, och vännerna skrev tillsammans Axels nya singel.
– Vi försöker ses åtminstone 4-5 gånger om året här hemma i Linde och det är lite av en tanke jag har, att kunna få med folk från musikbranschen till Lindesberg så de får se hur bra det är här, berättar Martin och fortsätter:
– Sedan har jag faktiskt tagit tillvara på det fantastiska vädret vi har. För två år sedan när det var så här varmt var jag ute och spelade hela tiden, men nu kan jag njuta av det lite mer. Samtidigt saknar jag ju att vara ute och spela.
Under sommaren får dock Lindesbergarna chansen att njuta av Martin och hans musik, när man bjuder in till en något annorlunda konsert – på vattnet.
– Jag fick frågan om jag ville spela ute på en jätteflotte på sjön i sommar, och jag nappade direkt! Så det blir en flytande konsert ute på Råsvalen den 18 juli, där man kan komma och ankra med båten och lyssna på musik. Det ska bli riktigt kul, jag har aldrig gjort något liknande förut, det närmsta är när jag spelade på Finlandsfärjan, säger Martin och fyrar av ett gapskratt.
Men redan på lördag syns Martin i tv-rutan då han gästar Nyhetsmorgon i TV4, och under sommaren medverkar han i Lotta på Liseberg i samma kanal.
– Lotta på Liseberg är typ det roligaste man kan göra, det är så avslappnat och bra stämning! I år blir det ju utan publik, så det blir lite speciellt och samtidigt är det något historiskt man får uppleva, avslutar Martin.
Konserten på Råsvalen går av stapeln 18 juli, mer information och ordningsregler kring evenemanget finns på Facebook.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.