Inställda spelningar och ett försenat musiksläpp blev några av konsekvenserna för Martin Almgren i spåren av den långdragna coronapandemin. Men i sommar bjuder han Lindesbergarna på en efterlängtad konsert – på vattnet.
När 2020 började hade Martin Almgren spelningar inbokade långt fram under året, dessutom skulle han släppa helt ny musik innan sommaren. Sedan kom coronapandemin och allt ställdes in.
– För någon månad sedan ställdes alla spelningar under december in, så hela 2020 är avbokat, berättar Martin.
Trots att tiden under coronapandemin medfört en hel del negativa följder såsom inställda spelningar och inkomstbortfall så har Martin Almgren ändå tagit tillvara på tiden. Han har dels hunnit färdigställa sin kommande musik och under våren fick han efterlängtat besök av sin vän sedan Idoltiden, Axel Schylström, och vännerna skrev tillsammans Axels nya singel.
– Vi försöker ses åtminstone 4-5 gånger om året här hemma i Linde och det är lite av en tanke jag har, att kunna få med folk från musikbranschen till Lindesberg så de får se hur bra det är här, berättar Martin och fortsätter:
– Sedan har jag faktiskt tagit tillvara på det fantastiska vädret vi har. För två år sedan när det var så här varmt var jag ute och spelade hela tiden, men nu kan jag njuta av det lite mer. Samtidigt saknar jag ju att vara ute och spela.
Under sommaren får dock Lindesbergarna chansen att njuta av Martin och hans musik, när man bjuder in till en något annorlunda konsert – på vattnet.
– Jag fick frågan om jag ville spela ute på en jätteflotte på sjön i sommar, och jag nappade direkt! Så det blir en flytande konsert ute på Råsvalen den 18 juli, där man kan komma och ankra med båten och lyssna på musik. Det ska bli riktigt kul, jag har aldrig gjort något liknande förut, det närmsta är när jag spelade på Finlandsfärjan, säger Martin och fyrar av ett gapskratt.
Men redan på lördag syns Martin i tv-rutan då han gästar Nyhetsmorgon i TV4, och under sommaren medverkar han i Lotta på Liseberg i samma kanal.
– Lotta på Liseberg är typ det roligaste man kan göra, det är så avslappnat och bra stämning! I år blir det ju utan publik, så det blir lite speciellt och samtidigt är det något historiskt man får uppleva, avslutar Martin.
Konserten på Råsvalen går av stapeln 18 juli, mer information och ordningsregler kring evenemanget finns på Facebook.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.