Inställda spelningar och ett försenat musiksläpp blev några av konsekvenserna för Martin Almgren i spåren av den långdragna coronapandemin. Men i sommar bjuder han Lindesbergarna på en efterlängtad konsert – på vattnet.
När 2020 började hade Martin Almgren spelningar inbokade långt fram under året, dessutom skulle han släppa helt ny musik innan sommaren. Sedan kom coronapandemin och allt ställdes in.
– För någon månad sedan ställdes alla spelningar under december in, så hela 2020 är avbokat, berättar Martin.
Trots att tiden under coronapandemin medfört en hel del negativa följder såsom inställda spelningar och inkomstbortfall så har Martin Almgren ändå tagit tillvara på tiden. Han har dels hunnit färdigställa sin kommande musik och under våren fick han efterlängtat besök av sin vän sedan Idoltiden, Axel Schylström, och vännerna skrev tillsammans Axels nya singel.
– Vi försöker ses åtminstone 4-5 gånger om året här hemma i Linde och det är lite av en tanke jag har, att kunna få med folk från musikbranschen till Lindesberg så de får se hur bra det är här, berättar Martin och fortsätter:
– Sedan har jag faktiskt tagit tillvara på det fantastiska vädret vi har. För två år sedan när det var så här varmt var jag ute och spelade hela tiden, men nu kan jag njuta av det lite mer. Samtidigt saknar jag ju att vara ute och spela.
Under sommaren får dock Lindesbergarna chansen att njuta av Martin och hans musik, när man bjuder in till en något annorlunda konsert – på vattnet.
– Jag fick frågan om jag ville spela ute på en jätteflotte på sjön i sommar, och jag nappade direkt! Så det blir en flytande konsert ute på Råsvalen den 18 juli, där man kan komma och ankra med båten och lyssna på musik. Det ska bli riktigt kul, jag har aldrig gjort något liknande förut, det närmsta är när jag spelade på Finlandsfärjan, säger Martin och fyrar av ett gapskratt.
Men redan på lördag syns Martin i tv-rutan då han gästar Nyhetsmorgon i TV4, och under sommaren medverkar han i Lotta på Liseberg i samma kanal.
– Lotta på Liseberg är typ det roligaste man kan göra, det är så avslappnat och bra stämning! I år blir det ju utan publik, så det blir lite speciellt och samtidigt är det något historiskt man får uppleva, avslutar Martin.
Konserten på Råsvalen går av stapeln 18 juli, mer information och ordningsregler kring evenemanget finns på Facebook.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.