För ungefär 16 år sedan startade Anette Jacobsson sin butik ”Antoinette”. I begynnelsen bedrevs butiken hemma i gillestugan men lite drygt ett år senare lämnade hon trångboddheten och gjorde entré i centrum i lokalerna där Jalla Jalla finns idag. Men där blev inte vistelsen mycket längre än hemma i gillestugan och butiken flyttades till nuvarande adress och har blivit den lokalen trogen i 13 år nu. Nu har dock Anette tröttnat på den minimala ytan där.-Ja, jag flyttar butiken redan om ett par veckor, hur jag nu skall hinna med det, skrattar Anette med positiv framtoning.
Ibland behövs det inte så väldigt mycket… Ett par meter räcker långt i syfte att skapa en större förändring. I slutet av mars månad är det just detta som väntar klädbutiken Antoinette på Kristinavägen. Nu har nämligen butiksägaren Anette Jacobsson valt att flytta sin butik efter 13 år i de nuvarande lokalerna – till andra sidan gatan. Det handlar alltså bara om några få meter – men ger nästan dubbelt så många kvadratmeter i butiksyta jämfört med i nuvarande lokaler.
-Men jag har så mycket i butiken och på lager att jag troligtvis fyller ut hela den nya butiken på direkten, säger Anette och skrattar gott.
Den lilla butiken som blev stor. Ungefär så kan man kortfattat beskriva klädbutiken Antoinette. Vid starten för 16 år var hennes signum accessoarer och med tiden förvandlades butiken mer och mer till dagens koncept där kläderna och accessoarerna går hand i hand. Idag har tusentals artiklar klämts in på en mycket liten yta om 91 kvadrat, där omkring 25-30 procent utgör kontor och provrum.
Den nya butiken kommer att bli nästan dubbelt så stor med sina 170 kvadrat.
-Det blir så mycket bättre för kunderna då, för med så stor yta kan jag exponera varorna mycket, mycket bättre. Det är trots allt lite ont om svängrum här som det är nu, säger hon.
När Flügger Färg flyttade ett par kvarter norrut vid årsskiftet, till f d Blomsterboden, bestämde sig Anette att göra slag i saken, att plocka fram flyttlådorna. Det var naturligtvis ingen spontanhandling som föll över henne, utan har legat och gnagt bakom kulisserna en längre tid.
-Det var faktiskt nära att jag flyttade dit tidigare, men så blev det inte den gången. Men nu fick jag chansen igen och då tog jag den, så nu ser jag verkligen fram emot flytten. Visst kommer det att innebära mycket arbete, men det är ändå den bästa tiden på året för mig att göra det här. Nu är det snabba ryck, förklarar Anette som planerar att öppna redan omkring den 25:e i månaden. Datumet är naturligtvis preliminärt.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.