Lindesbergs kommun har de senaste åren tappat i antal invånare. Orsakerna är flera, bland annat att antalet nyfödda inte väger upp till antalet döda. För några månader sedan tycktes man dock se att denna onda cirkel verkade bruten. I augusti redovisades halvårsprognosen och visade en tillväxt och ökning av invånarantalet med 70 personer. Även om man redan då visste att siffran skulle sjunka i årsslutet, så var man ändå positiv och trodde på ett plus – om än marginellt, och så verkar det nu bli. Utflyttningsmånaderna augusti, september och oktober, då många avgångsstudenter väljer att flytta från orten, har inte dragit ner siffran så kraftigt som annars är normalt. Inflyttningen har vägt upp rejält jämfört med tidigare år.
Det tidigare stora födelseunderskottet är den faktor man sett allvarligast på i befolkningsfrågan. Det låga födelseantalet tolkades som att kommunens medelålder bara blev högre och högre – en synnerligen allvarlig utveckling. När det tredje kvartalet redovisades kunde man därför glädja sig åt att inflyttningen ökat och likaså minskade födelseunderskottet. Födelseunderskott är en jämförelse som görs nyfödda kontra döda. Där hade Lindesberg ”bara” ett underskott på 2 personer. Jämfört med tidigare är detta mycket positivt. I fjol var underskottet 9 i tredje kvartalet.
Inflyttning kontra utflytt: Efter tredje kvartalet visade statistiken att fler flyttat in än vad som flyttat ut från kommunen. Överskottet var då 19 personer. De församlingar som står för en ökning är Lindesberg och Frövi. Övriga småorter har dock en neråtgående trend. Generellt är inflyttningsnettot ändå mycket positivt och en ökning jämfört med föregående år.
Den kanske mest intressanta frågan är ändå vad som ligger till grund för Lindesbergs framgång. Är det arbete och trygghet, en bra stad att bo i som barnfamilj, som lockar. Eller är det så att lågkonjunkturen drar ner på utflyttningar och därför ger en trevligare redovisning? Erfarenheten säger att lågkonjunktur oftast leder till minskad utflytt från mindre orter. Skulle detta vara orsaken kan tyckas att trendbrott är ett missvisande ord. Frågorna är många och ännu har inte alla frågetecken rätats ut.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.