Lindesbergs kommun har de senaste åren tappat i antal invånare. Orsakerna är flera, bland annat att antalet nyfödda inte väger upp till antalet döda. För några månader sedan tycktes man dock se att denna onda cirkel verkade bruten. I augusti redovisades halvårsprognosen och visade en tillväxt och ökning av invånarantalet med 70 personer. Även om man redan då visste att siffran skulle sjunka i årsslutet, så var man ändå positiv och trodde på ett plus – om än marginellt, och så verkar det nu bli. Utflyttningsmånaderna augusti, september och oktober, då många avgångsstudenter väljer att flytta från orten, har inte dragit ner siffran så kraftigt som annars är normalt. Inflyttningen har vägt upp rejält jämfört med tidigare år.
Det tidigare stora födelseunderskottet är den faktor man sett allvarligast på i befolkningsfrågan. Det låga födelseantalet tolkades som att kommunens medelålder bara blev högre och högre – en synnerligen allvarlig utveckling. När det tredje kvartalet redovisades kunde man därför glädja sig åt att inflyttningen ökat och likaså minskade födelseunderskottet. Födelseunderskott är en jämförelse som görs nyfödda kontra döda. Där hade Lindesberg ”bara” ett underskott på 2 personer. Jämfört med tidigare är detta mycket positivt. I fjol var underskottet 9 i tredje kvartalet.
Inflyttning kontra utflytt: Efter tredje kvartalet visade statistiken att fler flyttat in än vad som flyttat ut från kommunen. Överskottet var då 19 personer. De församlingar som står för en ökning är Lindesberg och Frövi. Övriga småorter har dock en neråtgående trend. Generellt är inflyttningsnettot ändå mycket positivt och en ökning jämfört med föregående år.
Den kanske mest intressanta frågan är ändå vad som ligger till grund för Lindesbergs framgång. Är det arbete och trygghet, en bra stad att bo i som barnfamilj, som lockar. Eller är det så att lågkonjunkturen drar ner på utflyttningar och därför ger en trevligare redovisning? Erfarenheten säger att lågkonjunktur oftast leder till minskad utflytt från mindre orter. Skulle detta vara orsaken kan tyckas att trendbrott är ett missvisande ord. Frågorna är många och ännu har inte alla frågetecken rätats ut.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.