Lindesbergs kommun har de senaste åren tappat i antal invånare. Orsakerna är flera, bland annat att antalet nyfödda inte väger upp till antalet döda. För några månader sedan tycktes man dock se att denna onda cirkel verkade bruten. I augusti redovisades halvårsprognosen och visade en tillväxt och ökning av invånarantalet med 70 personer. Även om man redan då visste att siffran skulle sjunka i årsslutet, så var man ändå positiv och trodde på ett plus – om än marginellt, och så verkar det nu bli. Utflyttningsmånaderna augusti, september och oktober, då många avgångsstudenter väljer att flytta från orten, har inte dragit ner siffran så kraftigt som annars är normalt. Inflyttningen har vägt upp rejält jämfört med tidigare år.
Det tidigare stora födelseunderskottet är den faktor man sett allvarligast på i befolkningsfrågan. Det låga födelseantalet tolkades som att kommunens medelålder bara blev högre och högre – en synnerligen allvarlig utveckling. När det tredje kvartalet redovisades kunde man därför glädja sig åt att inflyttningen ökat och likaså minskade födelseunderskottet. Födelseunderskott är en jämförelse som görs nyfödda kontra döda. Där hade Lindesberg ”bara” ett underskott på 2 personer. Jämfört med tidigare är detta mycket positivt. I fjol var underskottet 9 i tredje kvartalet.
Inflyttning kontra utflytt: Efter tredje kvartalet visade statistiken att fler flyttat in än vad som flyttat ut från kommunen. Överskottet var då 19 personer. De församlingar som står för en ökning är Lindesberg och Frövi. Övriga småorter har dock en neråtgående trend. Generellt är inflyttningsnettot ändå mycket positivt och en ökning jämfört med föregående år.
Den kanske mest intressanta frågan är ändå vad som ligger till grund för Lindesbergs framgång. Är det arbete och trygghet, en bra stad att bo i som barnfamilj, som lockar. Eller är det så att lågkonjunkturen drar ner på utflyttningar och därför ger en trevligare redovisning? Erfarenheten säger att lågkonjunktur oftast leder till minskad utflytt från mindre orter. Skulle detta vara orsaken kan tyckas att trendbrott är ett missvisande ord. Frågorna är många och ännu har inte alla frågetecken rätats ut.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.