Lindesbergs kommun har de senaste åren tappat i antal invånare. Orsakerna är flera, bland annat att antalet nyfödda inte väger upp till antalet döda. För några månader sedan tycktes man dock se att denna onda cirkel verkade bruten. I augusti redovisades halvårsprognosen och visade en tillväxt och ökning av invånarantalet med 70 personer. Även om man redan då visste att siffran skulle sjunka i årsslutet, så var man ändå positiv och trodde på ett plus – om än marginellt, och så verkar det nu bli. Utflyttningsmånaderna augusti, september och oktober, då många avgångsstudenter väljer att flytta från orten, har inte dragit ner siffran så kraftigt som annars är normalt. Inflyttningen har vägt upp rejält jämfört med tidigare år.
Det tidigare stora födelseunderskottet är den faktor man sett allvarligast på i befolkningsfrågan. Det låga födelseantalet tolkades som att kommunens medelålder bara blev högre och högre – en synnerligen allvarlig utveckling. När det tredje kvartalet redovisades kunde man därför glädja sig åt att inflyttningen ökat och likaså minskade födelseunderskottet. Födelseunderskott är en jämförelse som görs nyfödda kontra döda. Där hade Lindesberg ”bara” ett underskott på 2 personer. Jämfört med tidigare är detta mycket positivt. I fjol var underskottet 9 i tredje kvartalet.
Inflyttning kontra utflytt: Efter tredje kvartalet visade statistiken att fler flyttat in än vad som flyttat ut från kommunen. Överskottet var då 19 personer. De församlingar som står för en ökning är Lindesberg och Frövi. Övriga småorter har dock en neråtgående trend. Generellt är inflyttningsnettot ändå mycket positivt och en ökning jämfört med föregående år.
Den kanske mest intressanta frågan är ändå vad som ligger till grund för Lindesbergs framgång. Är det arbete och trygghet, en bra stad att bo i som barnfamilj, som lockar. Eller är det så att lågkonjunkturen drar ner på utflyttningar och därför ger en trevligare redovisning? Erfarenheten säger att lågkonjunktur oftast leder till minskad utflytt från mindre orter. Skulle detta vara orsaken kan tyckas att trendbrott är ett missvisande ord. Frågorna är många och ännu har inte alla frågetecken rätats ut.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.