På Långfredagen arrangeras en sex timmar lång konsert på musikhuset ”Hillstreet” i Lindesberg. Hillstreetprofilerna Christer Pilblad och Josefin Axelsson berättar att syftet med spelningen är att ungdomarna skall ha något kul att göra samtidigt som våra lokala musiker får chansen att lira mer inför publik och arbeta på sina scenshower.
Under sex timmar skall lika många band avverka en lång rad låtar ur sina repertoarer för publiken att avnjuta. På Långfredagen understryker musikhuset Hillstreet på Kullgatan att denna fredag skall upplevas som långlivad. Klockan 18 går det första bandet upp på scenen.
-Det går upp ett nytt band på scenen varje heltimme hela kvällen lång, så det blir en hel del musik för publiken att lyssna på, förklarar Christer Pilblad.
Hillstreet har klart med fem av sex band just nu (onsdag morgon). Det sjätte som man samtalar med just nu är Nevermind. Klara för ”Påskgiget”, som är konsertens officiella titel, är följande: BBPO, Clean Attic, Escort the Princess, Kvote, Tyrotoxism.
-Det innebär att vi har ganska brett vad gäller genres, från BBPOs egna fordonspunk till metal från gänget i Escort the Princess, som faktiskt är kvällens enda band vi hämtat utanför kommungränsen, berättar Pilblad.
Escort the Princess kommer från Nora och gick tidigare under namnet ”Limited Defeat” och har bland annat spelat i Lindesberg tidigare, bland annat på Novemberfestivalen.
Påskgigets startfält är relativt starkt trots att det innehåller många nya själar. Ett av de band som förväntas dra mycket folk är BBPO, som senast i fredags hade en riktigt vass spelning på punkklubben Bullerbyn.
-Det var nog deras bästa gig hittills, de bjöd på en bra show och har repat ihop sig riktigt bra. Det är ett ganska roligt gäng också med sin alldeles egna nisch, något de kallar fordonspunk och innebär att man har mycket fordonsrelaterat i sina texter. Det är en bra genre, skrattar Pilblad.
Eftersom konserten är riktad till ungdomar, har man valt att sätta en rimlig nivå på entréavgiften. För 20 kronor (eller strax över 3 kr per band) får man en helkväll, poängterar arrangören.
Snöstorm på lördag!
De ungdomar som inte eftersträvar livemusik på fredag, finns ett annat alternativ bara ett stenkast bort. På Folkan #13 arrangeras nämligen Påsklovsdisco från 16 år och upp. På Påskafton följer man sedan upp med att gästas av Göteborgsbandet Snowstorm, med sin odödliga hit ”Sommarnatt”.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.