Zaki Habib (S) får information av platschef Ronnie Gyllstrand. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Även utomhus pågår arbetet för fullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Följ med på rundvandring i nya förskolan Paletten
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Zaki Habib (S) får information av platschef Ronnie Gyllstrand. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Även utomhus pågår arbetet för fullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Följ med på rundvandring i nya förskolan Paletten
Under onsdagseftermiddagen fick barn- och utbildningsnämndens ledamöter en första rundvandring i det som inom kort kommer att vara förskolan Paletten i Lindesberg. Totalt 2500 kvadratmeter fördelat på 10 avdelningar kommer att rymma cirka 200 barn, varav de första flyttar in redan i början av nästa år.
– Även om det är stort så det litet i det stora, det kommer bli jättefint, säger ordförande Lillemor Bodman (M).
Det enorma bygget av Lindesbergs nya förskola Paletten är i full gång, och nu börjar de olika enheterna växa fram. Förskolan kommer, när den står klar, att rymma ungefär 200 barn, fördelat på 10 avdelningar. Mellan de olika huskropparna finns en stor innergård som knyter samman förskolan, och är tänkt att bli en plats för små konserter, teater och annat skoj.
Rektor Christina Karlkvist. Foto: Camilla Lagerman
– Vi ser det som fem enheter, där varje enhet rymmer två avdelningar som samarbetar. Vi vill inte att det ska kännas så stort, och det kommer inte heller att göra det när allt är klart, berättar rektor Christina Karlkvist.
Redan i januari nästa år flyttar de första barnen in, då den första delen av bygget är färdig, något som barnen ser fram emot med spänning.
– I januari tömmer vi förskolorna Björken och Grönsiskan och flyttar in här. Barnen har varit involverade hela vägen, och har lärt sig mycket nya ord under resans gång. De är väldigt nyfikna och tycker det är spännande, säger Christina.
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman
Under onsdagens rundvandring fick barn- och utbildningsnämndens ledamöter för första gången se hur den nya förskolan växer fram, efter deras beslut att genomföra bygget.
– Vad fort det har gått! Sprängningen tog tid, men efter det har det gått otroligt fort, då kände vi att vi ville komma hit och titta. Även om det är stort så det litet i det stora, det kommer bli jättefint, säger ordförande Lillemor Bodman (M).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...