Zaki Habib (S) får information av platschef Ronnie Gyllstrand. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Även utomhus pågår arbetet för fullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Följ med på rundvandring i nya förskolan Paletten
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Zaki Habib (S) får information av platschef Ronnie Gyllstrand. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Även utomhus pågår arbetet för fullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Följ med på rundvandring i nya förskolan Paletten
Under onsdagseftermiddagen fick barn- och utbildningsnämndens ledamöter en första rundvandring i det som inom kort kommer att vara förskolan Paletten i Lindesberg. Totalt 2500 kvadratmeter fördelat på 10 avdelningar kommer att rymma cirka 200 barn, varav de första flyttar in redan i början av nästa år.
– Även om det är stort så det litet i det stora, det kommer bli jättefint, säger ordförande Lillemor Bodman (M).
Det enorma bygget av Lindesbergs nya förskola Paletten är i full gång, och nu börjar de olika enheterna växa fram. Förskolan kommer, när den står klar, att rymma ungefär 200 barn, fördelat på 10 avdelningar. Mellan de olika huskropparna finns en stor innergård som knyter samman förskolan, och är tänkt att bli en plats för små konserter, teater och annat skoj.
Rektor Christina Karlkvist. Foto: Camilla Lagerman
– Vi ser det som fem enheter, där varje enhet rymmer två avdelningar som samarbetar. Vi vill inte att det ska kännas så stort, och det kommer inte heller att göra det när allt är klart, berättar rektor Christina Karlkvist.
Redan i januari nästa år flyttar de första barnen in, då den första delen av bygget är färdig, något som barnen ser fram emot med spänning.
– I januari tömmer vi förskolorna Björken och Grönsiskan och flyttar in här. Barnen har varit involverade hela vägen, och har lärt sig mycket nya ord under resans gång. De är väldigt nyfikna och tycker det är spännande, säger Christina.
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman
Under onsdagens rundvandring fick barn- och utbildningsnämndens ledamöter för första gången se hur den nya förskolan växer fram, efter deras beslut att genomföra bygget.
– Vad fort det har gått! Sprängningen tog tid, men efter det har det gått otroligt fort, då kände vi att vi ville komma hit och titta. Även om det är stort så det litet i det stora, det kommer bli jättefint, säger ordförande Lillemor Bodman (M).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...