Zaki Habib (S) får information av platschef Ronnie Gyllstrand. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Även utomhus pågår arbetet för fullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Följ med på rundvandring i nya förskolan Paletten
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Zaki Habib (S) får information av platschef Ronnie Gyllstrand. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Även utomhus pågår arbetet för fullt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Följ med på rundvandring i nya förskolan Paletten
Under onsdagseftermiddagen fick barn- och utbildningsnämndens ledamöter en första rundvandring i det som inom kort kommer att vara förskolan Paletten i Lindesberg. Totalt 2500 kvadratmeter fördelat på 10 avdelningar kommer att rymma cirka 200 barn, varav de första flyttar in redan i början av nästa år.
– Även om det är stort så det litet i det stora, det kommer bli jättefint, säger ordförande Lillemor Bodman (M).
Det enorma bygget av Lindesbergs nya förskola Paletten är i full gång, och nu börjar de olika enheterna växa fram. Förskolan kommer, när den står klar, att rymma ungefär 200 barn, fördelat på 10 avdelningar. Mellan de olika huskropparna finns en stor innergård som knyter samman förskolan, och är tänkt att bli en plats för små konserter, teater och annat skoj.
Rektor Christina Karlkvist. Foto: Camilla Lagerman
– Vi ser det som fem enheter, där varje enhet rymmer två avdelningar som samarbetar. Vi vill inte att det ska kännas så stort, och det kommer inte heller att göra det när allt är klart, berättar rektor Christina Karlkvist.
Redan i januari nästa år flyttar de första barnen in, då den första delen av bygget är färdig, något som barnen ser fram emot med spänning.
– I januari tömmer vi förskolorna Björken och Grönsiskan och flyttar in här. Barnen har varit involverade hela vägen, och har lärt sig mycket nya ord under resans gång. De är väldigt nyfikna och tycker det är spännande, säger Christina.
Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman
Under onsdagens rundvandring fick barn- och utbildningsnämndens ledamöter för första gången se hur den nya förskolan växer fram, efter deras beslut att genomföra bygget.
– Vad fort det har gått! Sprängningen tog tid, men efter det har det gått otroligt fort, då kände vi att vi ville komma hit och titta. Även om det är stort så det litet i det stora, det kommer bli jättefint, säger ordförande Lillemor Bodman (M).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...