På en yta om drygt 700 kvadratmeter ska restaurangchefen på Bistro Bellman, Besim Celik, bygga upp ett enormt nöjespalats och konferenscenter. Utöver denna yta tillkommer ett antal hundra kvadratmeter som blir en uteservering och vinterträdgård där det idag är parkering. Och jätteplanerna är redan mycket långt gångna.-Jag har tagit sikte på att öppna redan om två månader, säger Besim.
Folkets Hus ska bli ett folkets hus med betoning på ”folkets”. Så beskriver Besim Celik konceptet han nu håller på att färdigställa.
Här ska alla kunna ha trevligt och må bra, vilket innebär att utbudet är mycket brett och varierande med såväl teaterföreställningar som danser, livemusik och mycket annat trevligt, förklarar han.
Men det är ändå just konferenscentret han talar allra varmast om. Besim har flera års erfarenhet av branschen sedan sin tid på bland annat Grand Hotell i Örebro. Denna kompetens vill han göra något bra av i Lindesberg.
-Med en sådan här yta finns ju faktiskt möjligheten till riktigt stora tillställningar, här kan jag ta emot hela 400 personer. Konferenscentret kommer också ha en riktigt härlig relaxavdelning på nedervåningen, i Blå Hallen. Där ska det finnas jacuzzi, ångbastu med mera. Här ska företagare, men också större sällskap, möhippor etc, kunna hyra in sig och ha det bra. Sedan, om man så önskar, kan man avsluta kvällen med ett besök på första våningen där det kommer att vara dans och musik, säger Besim.
På första våningen kommer det att byggas en stor bar i mitten av salen. Den gamla scenen ska behållas men byggas om och bli en VIP-hylla. Intill denna ska en ny och större scen byggas där livebanden spelar. Ovan denna scen – flera meter upp – ska ett Dj-bås finnas.
-VIP-hyllan kommer att vara öppen för alla. Man får helt enkelt ringa och boka en plats och kan därifrån få en perfekt vy över publiken och bandet som spelar. Jag räknar med ca 14 VIP-platser och dessa gäster kommer att sitta riktigt gott vill jag lova, säger Besim med ett brett leende.
Men även övriga gäster kommer att sitta riktigt smaskigt, tillägger han.
-Jag har redan fått hem all inredning, och alla skinnsofforna ska ställas efter väggarna. Har man väl satt sig i en sådan vill man inte resa sig igen, de är riktigt sköna, skrattar han.
Vidare i samma del av lokalen ska den norra väggen delvis slås ut. Där ska entrén till en stor vinterträdgård och uteservering byggas. Vinterträdgården blir en mycket ”öppen” historia.
-Ja, de som sitter där på vintern och myser med ett glas glögg t ex, kommer att få känslan av att de sitter utomhus. Vinterträdgården blir helt inglasad, vilket gör att man inte skymmer utsikten. Man ska kunna sitta där och se allt som händer utomhus – i minusgraderna, förklarar han.
Vidare efter denna inglasade del, så kommer en sommarservering. En uteservering som naturligtvis blir säsongsbunden. Båda dessa serveringar kommer att byggas upp på den nuvarande parkeringen som ligger bredvid fastigheten.
Fotnot: Besim Celik kommer att kalla detta ställe ”Folkets Hus Bacchi”.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.