På en yta om drygt 700 kvadratmeter ska restaurangchefen på Bistro Bellman, Besim Celik, bygga upp ett enormt nöjespalats och konferenscenter. Utöver denna yta tillkommer ett antal hundra kvadratmeter som blir en uteservering och vinterträdgård där det idag är parkering. Och jätteplanerna är redan mycket långt gångna.-Jag har tagit sikte på att öppna redan om två månader, säger Besim.
Folkets Hus ska bli ett folkets hus med betoning på ”folkets”. Så beskriver Besim Celik konceptet han nu håller på att färdigställa.
Här ska alla kunna ha trevligt och må bra, vilket innebär att utbudet är mycket brett och varierande med såväl teaterföreställningar som danser, livemusik och mycket annat trevligt, förklarar han.
Men det är ändå just konferenscentret han talar allra varmast om. Besim har flera års erfarenhet av branschen sedan sin tid på bland annat Grand Hotell i Örebro. Denna kompetens vill han göra något bra av i Lindesberg.
-Med en sådan här yta finns ju faktiskt möjligheten till riktigt stora tillställningar, här kan jag ta emot hela 400 personer. Konferenscentret kommer också ha en riktigt härlig relaxavdelning på nedervåningen, i Blå Hallen. Där ska det finnas jacuzzi, ångbastu med mera. Här ska företagare, men också större sällskap, möhippor etc, kunna hyra in sig och ha det bra. Sedan, om man så önskar, kan man avsluta kvällen med ett besök på första våningen där det kommer att vara dans och musik, säger Besim.
På första våningen kommer det att byggas en stor bar i mitten av salen. Den gamla scenen ska behållas men byggas om och bli en VIP-hylla. Intill denna ska en ny och större scen byggas där livebanden spelar. Ovan denna scen – flera meter upp – ska ett Dj-bås finnas.
-VIP-hyllan kommer att vara öppen för alla. Man får helt enkelt ringa och boka en plats och kan därifrån få en perfekt vy över publiken och bandet som spelar. Jag räknar med ca 14 VIP-platser och dessa gäster kommer att sitta riktigt gott vill jag lova, säger Besim med ett brett leende.
Men även övriga gäster kommer att sitta riktigt smaskigt, tillägger han.
-Jag har redan fått hem all inredning, och alla skinnsofforna ska ställas efter väggarna. Har man väl satt sig i en sådan vill man inte resa sig igen, de är riktigt sköna, skrattar han.
Vidare i samma del av lokalen ska den norra väggen delvis slås ut. Där ska entrén till en stor vinterträdgård och uteservering byggas. Vinterträdgården blir en mycket ”öppen” historia.
-Ja, de som sitter där på vintern och myser med ett glas glögg t ex, kommer att få känslan av att de sitter utomhus. Vinterträdgården blir helt inglasad, vilket gör att man inte skymmer utsikten. Man ska kunna sitta där och se allt som händer utomhus – i minusgraderna, förklarar han.
Vidare efter denna inglasade del, så kommer en sommarservering. En uteservering som naturligtvis blir säsongsbunden. Båda dessa serveringar kommer att byggas upp på den nuvarande parkeringen som ligger bredvid fastigheten.
Fotnot: Besim Celik kommer att kalla detta ställe ”Folkets Hus Bacchi”.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.