På en yta om drygt 700 kvadratmeter ska restaurangchefen på Bistro Bellman, Besim Celik, bygga upp ett enormt nöjespalats och konferenscenter. Utöver denna yta tillkommer ett antal hundra kvadratmeter som blir en uteservering och vinterträdgård där det idag är parkering. Och jätteplanerna är redan mycket långt gångna.-Jag har tagit sikte på att öppna redan om två månader, säger Besim.
Folkets Hus ska bli ett folkets hus med betoning på ”folkets”. Så beskriver Besim Celik konceptet han nu håller på att färdigställa.
Här ska alla kunna ha trevligt och må bra, vilket innebär att utbudet är mycket brett och varierande med såväl teaterföreställningar som danser, livemusik och mycket annat trevligt, förklarar han.
Men det är ändå just konferenscentret han talar allra varmast om. Besim har flera års erfarenhet av branschen sedan sin tid på bland annat Grand Hotell i Örebro. Denna kompetens vill han göra något bra av i Lindesberg.
-Med en sådan här yta finns ju faktiskt möjligheten till riktigt stora tillställningar, här kan jag ta emot hela 400 personer. Konferenscentret kommer också ha en riktigt härlig relaxavdelning på nedervåningen, i Blå Hallen. Där ska det finnas jacuzzi, ångbastu med mera. Här ska företagare, men också större sällskap, möhippor etc, kunna hyra in sig och ha det bra. Sedan, om man så önskar, kan man avsluta kvällen med ett besök på första våningen där det kommer att vara dans och musik, säger Besim.
På första våningen kommer det att byggas en stor bar i mitten av salen. Den gamla scenen ska behållas men byggas om och bli en VIP-hylla. Intill denna ska en ny och större scen byggas där livebanden spelar. Ovan denna scen – flera meter upp – ska ett Dj-bås finnas.
-VIP-hyllan kommer att vara öppen för alla. Man får helt enkelt ringa och boka en plats och kan därifrån få en perfekt vy över publiken och bandet som spelar. Jag räknar med ca 14 VIP-platser och dessa gäster kommer att sitta riktigt gott vill jag lova, säger Besim med ett brett leende.
Men även övriga gäster kommer att sitta riktigt smaskigt, tillägger han.
-Jag har redan fått hem all inredning, och alla skinnsofforna ska ställas efter väggarna. Har man väl satt sig i en sådan vill man inte resa sig igen, de är riktigt sköna, skrattar han.
Vidare i samma del av lokalen ska den norra väggen delvis slås ut. Där ska entrén till en stor vinterträdgård och uteservering byggas. Vinterträdgården blir en mycket ”öppen” historia.
-Ja, de som sitter där på vintern och myser med ett glas glögg t ex, kommer att få känslan av att de sitter utomhus. Vinterträdgården blir helt inglasad, vilket gör att man inte skymmer utsikten. Man ska kunna sitta där och se allt som händer utomhus – i minusgraderna, förklarar han.
Vidare efter denna inglasade del, så kommer en sommarservering. En uteservering som naturligtvis blir säsongsbunden. Båda dessa serveringar kommer att byggas upp på den nuvarande parkeringen som ligger bredvid fastigheten.
Fotnot: Besim Celik kommer att kalla detta ställe ”Folkets Hus Bacchi”.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.