Folkets Hus blir stort nöjespalats och konferenscenter

På en yta om drygt 700 kvadratmeter ska restaurangchefen på Bistro Bellman, Besim Celik, bygga upp ett enormt nöjespalats och konferenscenter. Utöver denna yta tillkommer ett antal hundra kvadratmeter som blir en uteservering och vinterträdgård där det idag är parkering. Och jätteplanerna är redan mycket långt gångna.-Jag har tagit sikte på att öppna redan om två månader, säger Besim.

Folkets Hus ska bli ett folkets hus med betoning på ”folkets”. Så beskriver Besim Celik konceptet han nu håller på att färdigställa.
Här ska alla kunna ha trevligt och må bra, vilket innebär att utbudet är mycket brett och varierande med såväl teaterföreställningar som danser, livemusik och mycket annat trevligt, förklarar han.
Men det är ändå just konferenscentret han talar allra varmast om. Besim har flera års erfarenhet av branschen sedan sin tid på bland annat Grand Hotell i Örebro. Denna kompetens vill han göra något bra av i Lindesberg.
-Med en sådan här yta finns ju faktiskt möjligheten till riktigt stora tillställningar, här kan jag ta emot hela 400 personer. Konferenscentret kommer också ha en riktigt härlig relaxavdelning på nedervåningen, i Blå Hallen. Där ska det finnas jacuzzi, ångbastu med mera. Här ska företagare, men också större sällskap, möhippor etc, kunna hyra in sig och ha det bra. Sedan, om man så önskar, kan man avsluta kvällen med ett besök på första våningen där det kommer att vara dans och musik, säger Besim.

På första våningen kommer det att byggas en stor bar i mitten av salen. Den gamla scenen ska behållas men byggas om och bli en VIP-hylla. Intill denna ska en ny och större scen byggas där livebanden spelar. Ovan denna scen – flera meter upp – ska ett Dj-bås finnas.
-VIP-hyllan kommer att vara öppen för alla. Man får helt enkelt ringa och boka en plats och kan därifrån få en perfekt vy över publiken och bandet som spelar. Jag räknar med ca 14 VIP-platser och dessa gäster kommer att sitta riktigt gott vill jag lova, säger Besim med ett brett leende.
Men även övriga gäster kommer att sitta riktigt smaskigt, tillägger han.
-Jag har redan fått hem all inredning, och alla skinnsofforna ska ställas efter väggarna. Har man väl satt sig i en sådan vill man inte resa sig igen, de är riktigt sköna, skrattar han.

Vidare i samma del av lokalen ska den norra väggen delvis slås ut. Där ska entrén till en stor vinterträdgård och uteservering byggas. Vinterträdgården blir en mycket ”öppen” historia.
-Ja, de som sitter där på vintern och myser med ett glas glögg t ex, kommer att få känslan av att de sitter utomhus. Vinterträdgården blir helt inglasad, vilket gör att man inte skymmer utsikten. Man ska kunna sitta där och se allt som händer utomhus – i minusgraderna, förklarar han.
Vidare efter denna inglasade del, så kommer en sommarservering. En uteservering som naturligtvis blir säsongsbunden. Båda dessa serveringar kommer att byggas upp på den nuvarande parkeringen som ligger bredvid fastigheten.

Fotnot: Besim Celik kommer att kalla detta ställe ”Folkets Hus Bacchi”.

Publicerad 14 november 2007 klockan 13:16

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Jennie Einarsson

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.

15 september 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.

13 september 2026 klockan 13:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-09-16 05:23