I torsdags kväll stod det klart att Folkets Hus begärs i konkurs. Detta var enda utvägen eftersom man gått med underskott på 93 000 kr till maj månad räknat. Folkets Hus kommer nu tillsammans med en konkursförvaltare och kommunen finna nya vägar att bevara verksamheten.
En biograf, stans enda riktiga teaterscen, en neutral samlingsplats för folket och därmed mycket nödvändig och viktigt del av bygden. Så kommenterar och beskriver kulturchef Anders Brännström Folkets Hus. Att lösa denna fråga är ett måste, menar han.
-Vi kan helt enkelt inte vara utan Folkets Hus, säger Anders.
Hur verksamheten kan räddas är dock en svårare fråga. En sammanslagning med Kulturskolan är en eventuell lösning och frågan har tidigare varit uppe för diskussion.
Såväl kulturchefen som kommunalrådet ser denna lösning som mycket intressant.
-Vi har som sagt pratat om detta tidigare och nu kanske det är hög tid att diskutera frågan på större allvar, förklarar kommunalråd Ceder.
Brännström instämmer med detta:
-På Kulturskolan är man positiva till förslaget, men det kräver en vissa investeringar för att anpassa Folkets Hus till skolans verksamhet. Det är frågan hur detta skall lösas i så fall, säger Anders Brännström.
Det investeringsbehov som omtalas gäller en ombyggnad av lokalerna. Bland annat att en hiss måste finnas till hands.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.