I torsdags kväll stod det klart att Folkets Hus begärs i konkurs. Detta var enda utvägen eftersom man gått med underskott på 93 000 kr till maj månad räknat. Folkets Hus kommer nu tillsammans med en konkursförvaltare och kommunen finna nya vägar att bevara verksamheten.
En biograf, stans enda riktiga teaterscen, en neutral samlingsplats för folket och därmed mycket nödvändig och viktigt del av bygden. Så kommenterar och beskriver kulturchef Anders Brännström Folkets Hus. Att lösa denna fråga är ett måste, menar han.
-Vi kan helt enkelt inte vara utan Folkets Hus, säger Anders.
Hur verksamheten kan räddas är dock en svårare fråga. En sammanslagning med Kulturskolan är en eventuell lösning och frågan har tidigare varit uppe för diskussion.
Såväl kulturchefen som kommunalrådet ser denna lösning som mycket intressant.
-Vi har som sagt pratat om detta tidigare och nu kanske det är hög tid att diskutera frågan på större allvar, förklarar kommunalråd Ceder.
Brännström instämmer med detta:
-På Kulturskolan är man positiva till förslaget, men det kräver en vissa investeringar för att anpassa Folkets Hus till skolans verksamhet. Det är frågan hur detta skall lösas i så fall, säger Anders Brännström.
Det investeringsbehov som omtalas gäller en ombyggnad av lokalerna. Bland annat att en hiss måste finnas till hands.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.