I torsdags kväll stod det klart att Folkets Hus begärs i konkurs. Detta var enda utvägen eftersom man gått med underskott på 93 000 kr till maj månad räknat. Folkets Hus kommer nu tillsammans med en konkursförvaltare och kommunen finna nya vägar att bevara verksamheten.
En biograf, stans enda riktiga teaterscen, en neutral samlingsplats för folket och därmed mycket nödvändig och viktigt del av bygden. Så kommenterar och beskriver kulturchef Anders Brännström Folkets Hus. Att lösa denna fråga är ett måste, menar han.
-Vi kan helt enkelt inte vara utan Folkets Hus, säger Anders.
Hur verksamheten kan räddas är dock en svårare fråga. En sammanslagning med Kulturskolan är en eventuell lösning och frågan har tidigare varit uppe för diskussion.
Såväl kulturchefen som kommunalrådet ser denna lösning som mycket intressant.
-Vi har som sagt pratat om detta tidigare och nu kanske det är hög tid att diskutera frågan på större allvar, förklarar kommunalråd Ceder.
Brännström instämmer med detta:
-På Kulturskolan är man positiva till förslaget, men det kräver en vissa investeringar för att anpassa Folkets Hus till skolans verksamhet. Det är frågan hur detta skall lösas i så fall, säger Anders Brännström.
Det investeringsbehov som omtalas gäller en ombyggnad av lokalerna. Bland annat att en hiss måste finnas till hands.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.