I torsdags kväll stod det klart att Folkets Hus begärs i konkurs. Detta var enda utvägen eftersom man gått med underskott på 93 000 kr till maj månad räknat. Folkets Hus kommer nu tillsammans med en konkursförvaltare och kommunen finna nya vägar att bevara verksamheten.
En biograf, stans enda riktiga teaterscen, en neutral samlingsplats för folket och därmed mycket nödvändig och viktigt del av bygden. Så kommenterar och beskriver kulturchef Anders Brännström Folkets Hus. Att lösa denna fråga är ett måste, menar han.
-Vi kan helt enkelt inte vara utan Folkets Hus, säger Anders.
Hur verksamheten kan räddas är dock en svårare fråga. En sammanslagning med Kulturskolan är en eventuell lösning och frågan har tidigare varit uppe för diskussion.
Såväl kulturchefen som kommunalrådet ser denna lösning som mycket intressant.
-Vi har som sagt pratat om detta tidigare och nu kanske det är hög tid att diskutera frågan på större allvar, förklarar kommunalråd Ceder.
Brännström instämmer med detta:
-På Kulturskolan är man positiva till förslaget, men det kräver en vissa investeringar för att anpassa Folkets Hus till skolans verksamhet. Det är frågan hur detta skall lösas i så fall, säger Anders Brännström.
Det investeringsbehov som omtalas gäller en ombyggnad av lokalerna. Bland annat att en hiss måste finnas till hands.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.