I torsdags kväll stod det klart att Folkets Hus begärs i konkurs. Detta var enda utvägen eftersom man gått med underskott på 93 000 kr till maj månad räknat. Folkets Hus kommer nu tillsammans med en konkursförvaltare och kommunen finna nya vägar att bevara verksamheten.
En biograf, stans enda riktiga teaterscen, en neutral samlingsplats för folket och därmed mycket nödvändig och viktigt del av bygden. Så kommenterar och beskriver kulturchef Anders Brännström Folkets Hus. Att lösa denna fråga är ett måste, menar han.
-Vi kan helt enkelt inte vara utan Folkets Hus, säger Anders.
Hur verksamheten kan räddas är dock en svårare fråga. En sammanslagning med Kulturskolan är en eventuell lösning och frågan har tidigare varit uppe för diskussion.
Såväl kulturchefen som kommunalrådet ser denna lösning som mycket intressant.
-Vi har som sagt pratat om detta tidigare och nu kanske det är hög tid att diskutera frågan på större allvar, förklarar kommunalråd Ceder.
Brännström instämmer med detta:
-På Kulturskolan är man positiva till förslaget, men det kräver en vissa investeringar för att anpassa Folkets Hus till skolans verksamhet. Det är frågan hur detta skall lösas i så fall, säger Anders Brännström.
Det investeringsbehov som omtalas gäller en ombyggnad av lokalerna. Bland annat att en hiss måste finnas till hands.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.