Säga vad man vill om politiker – men vissa av våra förtroendevalda är faktiskt så pass uppskattade att de blir saknade när de försvinner från politiken. Kurt Scharnke är just en sådan karaktär i Lindesbergs politikerled, som tidigare i år försökte ta pension från politiken. Men det gick väl sådär… Nu är han tillbaka och redo att gripa tag i de vardagsnära frågorna igen.-Just nu är det nog mest fokus på de där jädra bulorna på Kristinavägen, säger han.
Kurt Scharnke (c) är något av en folkkär farbror mer än den klassiska politikerkaraktären. Kostym och slips är sällan förekommande. Nej, nu är det värmande toppluva och promenadvänliga kläder som gäller. Scharnke börjar nämligen de allra flesta dagar med en promenad runt Lindesjön.
-Jag har väl inget annat val, skämtar han och påpekar hans engagemang i frågan Lindesjön runt. Förslaget om en promenadväg runt sjön, lade han på bordet redan för 20 år sedan. Men det var först efter upprepande försök som han fick gehör och förslag blev handling.
Folkkär och engagerad
Kanske är det mycket därför hans popularitet håller i sig, att han gillar att stanna och lyssna och diskutera med folk ute på stan eller under de dagliga promenaderna. Dessutom inriktar han sitt engagemang mycket åt det som folk pratar om sinsemellan.
-De vardagsnära frågorna är något jag gillar att hålla på med och kanske är det just sådana saker folket uppskattar mest också. Det är nog lite lättare att ta till sig än de mer komplicerade politiska frågorna som jag tror uppfattas som väldigt ”långt borta” för gemeneman. Vardagsfrågorna berör ju oss alla mer eller mindre och därför kan de allra flesta relatera till dem, förklarar han.
Tillbaka i fullmäktige
Scharnke valde att tacka nej till fortsatt förtroende som ordförande för Centerpartiet i Lindesberg i våras. Och än längre är det sedan han satt med i kommunens högsta beslutande organ kommunfullmäktige. Men nu kunde han inte hålla sig borta längre.
-Man kommer tydligen aldrig ifrån det här, man är nog lite fördärvad, skrattar han och samlar sig igen:
-Nej, så här ligger det till: Jag har valt att ersätta Linda Tellin som lämnade oss tidigare. Men mitt beslut kom sig också av det faktum att folket verkar uppskatta det jag gör. Och i senaste valet fick jag trots allt näst flest personröster och därför känns beslutet rätt.
”Jädra bulor”
De vardagsnära frågorna kommer alltså även framledes att ha sin polis i politiken. Faktum är att Kurt redan nu siktar på ett mycket debatterat ämne.
-Just nu är det de jädra bulorna jag vill göra något åt. Det är så väldigt många som är upprörda och det kan man inte bara vifta bort och nonchalera. Något måste göras, säger Kurt Scharnke.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.