Säga vad man vill om politiker – men vissa av våra förtroendevalda är faktiskt så pass uppskattade att de blir saknade när de försvinner från politiken. Kurt Scharnke är just en sådan karaktär i Lindesbergs politikerled, som tidigare i år försökte ta pension från politiken. Men det gick väl sådär… Nu är han tillbaka och redo att gripa tag i de vardagsnära frågorna igen.-Just nu är det nog mest fokus på de där jädra bulorna på Kristinavägen, säger han.
Kurt Scharnke (c) är något av en folkkär farbror mer än den klassiska politikerkaraktären. Kostym och slips är sällan förekommande. Nej, nu är det värmande toppluva och promenadvänliga kläder som gäller. Scharnke börjar nämligen de allra flesta dagar med en promenad runt Lindesjön.
-Jag har väl inget annat val, skämtar han och påpekar hans engagemang i frågan Lindesjön runt. Förslaget om en promenadväg runt sjön, lade han på bordet redan för 20 år sedan. Men det var först efter upprepande försök som han fick gehör och förslag blev handling.
Folkkär och engagerad
Kanske är det mycket därför hans popularitet håller i sig, att han gillar att stanna och lyssna och diskutera med folk ute på stan eller under de dagliga promenaderna. Dessutom inriktar han sitt engagemang mycket åt det som folk pratar om sinsemellan.
-De vardagsnära frågorna är något jag gillar att hålla på med och kanske är det just sådana saker folket uppskattar mest också. Det är nog lite lättare att ta till sig än de mer komplicerade politiska frågorna som jag tror uppfattas som väldigt ”långt borta” för gemeneman. Vardagsfrågorna berör ju oss alla mer eller mindre och därför kan de allra flesta relatera till dem, förklarar han.
Tillbaka i fullmäktige
Scharnke valde att tacka nej till fortsatt förtroende som ordförande för Centerpartiet i Lindesberg i våras. Och än längre är det sedan han satt med i kommunens högsta beslutande organ kommunfullmäktige. Men nu kunde han inte hålla sig borta längre.
-Man kommer tydligen aldrig ifrån det här, man är nog lite fördärvad, skrattar han och samlar sig igen:
-Nej, så här ligger det till: Jag har valt att ersätta Linda Tellin som lämnade oss tidigare. Men mitt beslut kom sig också av det faktum att folket verkar uppskatta det jag gör. Och i senaste valet fick jag trots allt näst flest personröster och därför känns beslutet rätt.
”Jädra bulor”
De vardagsnära frågorna kommer alltså även framledes att ha sin polis i politiken. Faktum är att Kurt redan nu siktar på ett mycket debatterat ämne.
-Just nu är det de jädra bulorna jag vill göra något åt. Det är så väldigt många som är upprörda och det kan man inte bara vifta bort och nonchalera. Något måste göras, säger Kurt Scharnke.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.