Säga vad man vill om politiker – men vissa av våra förtroendevalda är faktiskt så pass uppskattade att de blir saknade när de försvinner från politiken. Kurt Scharnke är just en sådan karaktär i Lindesbergs politikerled, som tidigare i år försökte ta pension från politiken. Men det gick väl sådär… Nu är han tillbaka och redo att gripa tag i de vardagsnära frågorna igen.-Just nu är det nog mest fokus på de där jädra bulorna på Kristinavägen, säger han.
Kurt Scharnke (c) är något av en folkkär farbror mer än den klassiska politikerkaraktären. Kostym och slips är sällan förekommande. Nej, nu är det värmande toppluva och promenadvänliga kläder som gäller. Scharnke börjar nämligen de allra flesta dagar med en promenad runt Lindesjön.
-Jag har väl inget annat val, skämtar han och påpekar hans engagemang i frågan Lindesjön runt. Förslaget om en promenadväg runt sjön, lade han på bordet redan för 20 år sedan. Men det var först efter upprepande försök som han fick gehör och förslag blev handling.
Folkkär och engagerad
Kanske är det mycket därför hans popularitet håller i sig, att han gillar att stanna och lyssna och diskutera med folk ute på stan eller under de dagliga promenaderna. Dessutom inriktar han sitt engagemang mycket åt det som folk pratar om sinsemellan.
-De vardagsnära frågorna är något jag gillar att hålla på med och kanske är det just sådana saker folket uppskattar mest också. Det är nog lite lättare att ta till sig än de mer komplicerade politiska frågorna som jag tror uppfattas som väldigt ”långt borta” för gemeneman. Vardagsfrågorna berör ju oss alla mer eller mindre och därför kan de allra flesta relatera till dem, förklarar han.
Tillbaka i fullmäktige
Scharnke valde att tacka nej till fortsatt förtroende som ordförande för Centerpartiet i Lindesberg i våras. Och än längre är det sedan han satt med i kommunens högsta beslutande organ kommunfullmäktige. Men nu kunde han inte hålla sig borta längre.
-Man kommer tydligen aldrig ifrån det här, man är nog lite fördärvad, skrattar han och samlar sig igen:
-Nej, så här ligger det till: Jag har valt att ersätta Linda Tellin som lämnade oss tidigare. Men mitt beslut kom sig också av det faktum att folket verkar uppskatta det jag gör. Och i senaste valet fick jag trots allt näst flest personröster och därför känns beslutet rätt.
”Jädra bulor”
De vardagsnära frågorna kommer alltså även framledes att ha sin polis i politiken. Faktum är att Kurt redan nu siktar på ett mycket debatterat ämne.
-Just nu är det de jädra bulorna jag vill göra något åt. Det är så väldigt många som är upprörda och det kan man inte bara vifta bort och nonchalera. Något måste göras, säger Kurt Scharnke.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.