Säga vad man vill om politiker – men vissa av våra förtroendevalda är faktiskt så pass uppskattade att de blir saknade när de försvinner från politiken. Kurt Scharnke är just en sådan karaktär i Lindesbergs politikerled, som tidigare i år försökte ta pension från politiken. Men det gick väl sådär… Nu är han tillbaka och redo att gripa tag i de vardagsnära frågorna igen.-Just nu är det nog mest fokus på de där jädra bulorna på Kristinavägen, säger han.
Kurt Scharnke (c) är något av en folkkär farbror mer än den klassiska politikerkaraktären. Kostym och slips är sällan förekommande. Nej, nu är det värmande toppluva och promenadvänliga kläder som gäller. Scharnke börjar nämligen de allra flesta dagar med en promenad runt Lindesjön.
-Jag har väl inget annat val, skämtar han och påpekar hans engagemang i frågan Lindesjön runt. Förslaget om en promenadväg runt sjön, lade han på bordet redan för 20 år sedan. Men det var först efter upprepande försök som han fick gehör och förslag blev handling.
Folkkär och engagerad
Kanske är det mycket därför hans popularitet håller i sig, att han gillar att stanna och lyssna och diskutera med folk ute på stan eller under de dagliga promenaderna. Dessutom inriktar han sitt engagemang mycket åt det som folk pratar om sinsemellan.
-De vardagsnära frågorna är något jag gillar att hålla på med och kanske är det just sådana saker folket uppskattar mest också. Det är nog lite lättare att ta till sig än de mer komplicerade politiska frågorna som jag tror uppfattas som väldigt ”långt borta” för gemeneman. Vardagsfrågorna berör ju oss alla mer eller mindre och därför kan de allra flesta relatera till dem, förklarar han.
Tillbaka i fullmäktige
Scharnke valde att tacka nej till fortsatt förtroende som ordförande för Centerpartiet i Lindesberg i våras. Och än längre är det sedan han satt med i kommunens högsta beslutande organ kommunfullmäktige. Men nu kunde han inte hålla sig borta längre.
-Man kommer tydligen aldrig ifrån det här, man är nog lite fördärvad, skrattar han och samlar sig igen:
-Nej, så här ligger det till: Jag har valt att ersätta Linda Tellin som lämnade oss tidigare. Men mitt beslut kom sig också av det faktum att folket verkar uppskatta det jag gör. Och i senaste valet fick jag trots allt näst flest personröster och därför känns beslutet rätt.
”Jädra bulor”
De vardagsnära frågorna kommer alltså även framledes att ha sin polis i politiken. Faktum är att Kurt redan nu siktar på ett mycket debatterat ämne.
-Just nu är det de jädra bulorna jag vill göra något åt. Det är så väldigt många som är upprörda och det kan man inte bara vifta bort och nonchalera. Något måste göras, säger Kurt Scharnke.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!