Säga vad man vill om politiker – men vissa av våra förtroendevalda är faktiskt så pass uppskattade att de blir saknade när de försvinner från politiken. Kurt Scharnke är just en sådan karaktär i Lindesbergs politikerled, som tidigare i år försökte ta pension från politiken. Men det gick väl sådär… Nu är han tillbaka och redo att gripa tag i de vardagsnära frågorna igen.-Just nu är det nog mest fokus på de där jädra bulorna på Kristinavägen, säger han.
Kurt Scharnke (c) är något av en folkkär farbror mer än den klassiska politikerkaraktären. Kostym och slips är sällan förekommande. Nej, nu är det värmande toppluva och promenadvänliga kläder som gäller. Scharnke börjar nämligen de allra flesta dagar med en promenad runt Lindesjön.
-Jag har väl inget annat val, skämtar han och påpekar hans engagemang i frågan Lindesjön runt. Förslaget om en promenadväg runt sjön, lade han på bordet redan för 20 år sedan. Men det var först efter upprepande försök som han fick gehör och förslag blev handling.
Folkkär och engagerad
Kanske är det mycket därför hans popularitet håller i sig, att han gillar att stanna och lyssna och diskutera med folk ute på stan eller under de dagliga promenaderna. Dessutom inriktar han sitt engagemang mycket åt det som folk pratar om sinsemellan.
-De vardagsnära frågorna är något jag gillar att hålla på med och kanske är det just sådana saker folket uppskattar mest också. Det är nog lite lättare att ta till sig än de mer komplicerade politiska frågorna som jag tror uppfattas som väldigt ”långt borta” för gemeneman. Vardagsfrågorna berör ju oss alla mer eller mindre och därför kan de allra flesta relatera till dem, förklarar han.
Tillbaka i fullmäktige
Scharnke valde att tacka nej till fortsatt förtroende som ordförande för Centerpartiet i Lindesberg i våras. Och än längre är det sedan han satt med i kommunens högsta beslutande organ kommunfullmäktige. Men nu kunde han inte hålla sig borta längre.
-Man kommer tydligen aldrig ifrån det här, man är nog lite fördärvad, skrattar han och samlar sig igen:
-Nej, så här ligger det till: Jag har valt att ersätta Linda Tellin som lämnade oss tidigare. Men mitt beslut kom sig också av det faktum att folket verkar uppskatta det jag gör. Och i senaste valet fick jag trots allt näst flest personröster och därför känns beslutet rätt.
”Jädra bulor”
De vardagsnära frågorna kommer alltså även framledes att ha sin polis i politiken. Faktum är att Kurt redan nu siktar på ett mycket debatterat ämne.
-Just nu är det de jädra bulorna jag vill göra något åt. Det är så väldigt många som är upprörda och det kan man inte bara vifta bort och nonchalera. Något måste göras, säger Kurt Scharnke.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.