Sångaren och skådespelaren Tommy Körberg har tackat ja till att medverka i 2018 års caprice i Lindesberg Arena.
– Vi har försökt att få hit honom i många år utan att ha lyckats – förrän nu. Det känns riktigt skoj nu, kommenterar Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
Tommy Körberg – en av Sveriges mest folkkära artister – har alltså tackat ja till Manskören Harmonis stora, (v)årliga musikshow. Detta offentliggjordes på fredagen – och redan på lördagen släpps biljetterna.
Manskören har under många, många år försökt att få Körberg till Lindesberg, men alla försök via hans manager, tillika hustru, Anne-Charlotte Körberg har varit fruktlösa.
– Det har alltid varit ett nej, gång på gång. Jag har nog ringt och försökt i närmare tio års tid nu, men alltid samma visa, att han är upptagen med annat, berättar Roland Hellsing.
Därför var Roland inte särskilt hoppfull när man ännu en gång kontaktade Anne-Charlotte Körberg och ”kollade läget”. Dock blev förvåningen lika stor som glädjen när hon gav beskedet att det faktiskt finns en lucka och att han kan bli med den här gången.
– Man hade ju inte direkt räknat med det här, säger Roland och fortsätter:
– Det känns riktigt skoj nu. Redan vid första kontakten med Tommy, så sa han: ”Ja, det finns ju några låtar som jag tror att publiken förväntar sig”. Så redan där hade vi fyra låtar klara för oss, som skall repas in, skrattar Roland.
Sedvanligt kommer också en hemlig artist att uppträda på capricescenen. Men som epitetet tydligt markerar, är det en fråga som får sitt svar först när Lindesberg Arena fylls av publik den 7 april 2018.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.