Sångaren och skådespelaren Tommy Körberg har tackat ja till att medverka i 2018 års caprice i Lindesberg Arena.
– Vi har försökt att få hit honom i många år utan att ha lyckats – förrän nu. Det känns riktigt skoj nu, kommenterar Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
Tommy Körberg – en av Sveriges mest folkkära artister – har alltså tackat ja till Manskören Harmonis stora, (v)årliga musikshow. Detta offentliggjordes på fredagen – och redan på lördagen släpps biljetterna.
Manskören har under många, många år försökt att få Körberg till Lindesberg, men alla försök via hans manager, tillika hustru, Anne-Charlotte Körberg har varit fruktlösa.
– Det har alltid varit ett nej, gång på gång. Jag har nog ringt och försökt i närmare tio års tid nu, men alltid samma visa, att han är upptagen med annat, berättar Roland Hellsing.
Därför var Roland inte särskilt hoppfull när man ännu en gång kontaktade Anne-Charlotte Körberg och ”kollade läget”. Dock blev förvåningen lika stor som glädjen när hon gav beskedet att det faktiskt finns en lucka och att han kan bli med den här gången.
– Man hade ju inte direkt räknat med det här, säger Roland och fortsätter:
– Det känns riktigt skoj nu. Redan vid första kontakten med Tommy, så sa han: ”Ja, det finns ju några låtar som jag tror att publiken förväntar sig”. Så redan där hade vi fyra låtar klara för oss, som skall repas in, skrattar Roland.
Sedvanligt kommer också en hemlig artist att uppträda på capricescenen. Men som epitetet tydligt markerar, är det en fråga som får sitt svar först när Lindesberg Arena fylls av publik den 7 april 2018.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.