Valet 2014 gick Folkpartiet till val med Göran Gustavsson som ordförande och partiets starke man. Valnatten blev dock ett mörker för partiet, som fick nöja sig med 2,7% av rösterna (ett tapp på 1,4%), varför Göran Gustavsson har valt att lämna över ordförandeklubban – och samtidigt lämna partiet.- Valet resulterade i en kraftfull tillbakagång i antalet röster och därmed ett mindre politiskt inflytande. En ordförande för ett politiskt parti har särskilt ansvar för partiets utveckling och att lyckas attrahera väljarna inför ett val, säger Göran Gustavsson.
Förutom det dåliga valresultatet, att man inte lyckades lyfta partistödet ute i stugorna, menar Göran Gustavsson att han idag står Nya Moderaterna närmare ideologiskt än det parti han representerat sedan många år.
– Vilket därmed motiverar ett partibyte, konstaterar Gustavsson.
Inför årsmötet meddelade han sitt beslut.
– Då meddelade jag valberedningen att det skulle vara en styrka att välja en ny ordförande för partiet, vilket också skett, kommenterar Göran Gustavsson.
Han hävdar att hans beslut redan har välkomnats av många moderater.
– Jag är övertygad om att mitt ställningstagande är positivt för de som berörs av mitt beslut. Jag vill också ta tillfället i akt och önska Folkpartiet liberalerna i Lindesberg lycka i valet 2018, avslutar Göran Gustavsson.
Fotnot: Ny ordförande för Folkpartiet är Henrik Edlund.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.