Valet 2014 gick Folkpartiet till val med Göran Gustavsson som ordförande och partiets starke man. Valnatten blev dock ett mörker för partiet, som fick nöja sig med 2,7% av rösterna (ett tapp på 1,4%), varför Göran Gustavsson har valt att lämna över ordförandeklubban – och samtidigt lämna partiet.- Valet resulterade i en kraftfull tillbakagång i antalet röster och därmed ett mindre politiskt inflytande. En ordförande för ett politiskt parti har särskilt ansvar för partiets utveckling och att lyckas attrahera väljarna inför ett val, säger Göran Gustavsson.
Förutom det dåliga valresultatet, att man inte lyckades lyfta partistödet ute i stugorna, menar Göran Gustavsson att han idag står Nya Moderaterna närmare ideologiskt än det parti han representerat sedan många år.
– Vilket därmed motiverar ett partibyte, konstaterar Gustavsson.
Inför årsmötet meddelade han sitt beslut.
– Då meddelade jag valberedningen att det skulle vara en styrka att välja en ny ordförande för partiet, vilket också skett, kommenterar Göran Gustavsson.
Han hävdar att hans beslut redan har välkomnats av många moderater.
– Jag är övertygad om att mitt ställningstagande är positivt för de som berörs av mitt beslut. Jag vill också ta tillfället i akt och önska Folkpartiet liberalerna i Lindesberg lycka i valet 2018, avslutar Göran Gustavsson.
Fotnot: Ny ordförande för Folkpartiet är Henrik Edlund.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.