När en närstående avlider kan det kännas som att tiden stannar till, och för många blir praktiska vardagssysslor svåra att ta sig an. För att hjälpa människor i sorg att träffa andra i samma situation startar nu Fonus en samtalsgrupp, med namnet ”När tiden stannar till.”
– Det är så lätt att bli ensam i sin sorg, grunden i det här är att vi behöver vara tillsammans. Vi vill finnas för andra och ge andra människor ett mervärde, säger Monica Jomfjäll på Fonus.
För många anhöriga är det tiden efter själva begravningsakten som är den svåra. Att återgå till en vardag med sysslor som kan kännas övermäktiga, men också en ny verklighet som tyvärr kan bli väldigt ensam. Därför startar nu Fonus upp en samtalsgrupp för människor i sorg, där man kan träffas under lättsamma former, och förhoppningsvis knyta nya kontakter och vänskapsband.
– När man hamnar i de här hemska situationerna så är det lite som att livet sätts på paus, och för väldigt många innebär det också olika vägskäl. Det vi kan se är att det finns behov hos människor att träffa andra i liknande situation, för att kunna prata om saker som berör oss i vardagssituationer, berättar Monica och betonar att det inte handlar om någon sorgebearbetningsgrupp.
– Det finns det andra som sköter det på ett ytterst bra sätt, kyrkan är till exempel helt fantastiska, säger hon.
Den första träffen genomförs den 3 april på Fonus kontor i Lindesberg, där Monica och hennes kollega Andreas Tinglum från Askersund kommer att vara ansvariga. Senare under våren startar man även upp en grupp i Askersund, men Lindesberg blir först ut.
– Tanken är att vi ska träffas fyra gånger, ungefär 1,5-2 timmar per gång, och det är helt kostnadsfritt. Man behöver absolut inte vara kund hos Fonus, och personens anhöriga som har gått bort behöver inte ha bott i Lindesberg, förtydligar Monica.
Samtalsgruppen kommer förutom att fika tillsammans, även avhandla olika teman, som styrs utifrån gruppens behov. Tanken är att man ska kunna hjälpa varandra med praktiska saker, eller kanske även hitta nya vänner.
– Det handlar om att bygga broar och skapa gemenskap, hitta gemensamma ytor för aktiviteter och att kunna hjälpa varandra på olika sätt. Någon kanske är jättebra på exempelvis IT eller juridik, en annan på matlagning, då kanske man hitta en kompis att äta med, eller laga mat tillsammans med. Det kommer finnas olika behov beroende på hur ålderssammansättningen ser ut, för oavsett hur gammal du är har du samma sorg, berättar Monica och avslutar:
– Det är så lätt att bli ensam i sin sorg, grunden i det här är att vi behöver vara tillsammans. Vi vill finnas för andra och ge andra människor ett mervärde.
För att medverka i samtalsgruppen behövs föranmälan, vilket man gör till Monica. Under hösten kommer en ny grupp att startas upp i Lindesberg.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.