När en närstående avlider kan det kännas som att tiden stannar till, och för många blir praktiska vardagssysslor svåra att ta sig an. För att hjälpa människor i sorg att träffa andra i samma situation startar nu Fonus en samtalsgrupp, med namnet ”När tiden stannar till.”
– Det är så lätt att bli ensam i sin sorg, grunden i det här är att vi behöver vara tillsammans. Vi vill finnas för andra och ge andra människor ett mervärde, säger Monica Jomfjäll på Fonus.
För många anhöriga är det tiden efter själva begravningsakten som är den svåra. Att återgå till en vardag med sysslor som kan kännas övermäktiga, men också en ny verklighet som tyvärr kan bli väldigt ensam. Därför startar nu Fonus upp en samtalsgrupp för människor i sorg, där man kan träffas under lättsamma former, och förhoppningsvis knyta nya kontakter och vänskapsband.
– När man hamnar i de här hemska situationerna så är det lite som att livet sätts på paus, och för väldigt många innebär det också olika vägskäl. Det vi kan se är att det finns behov hos människor att träffa andra i liknande situation, för att kunna prata om saker som berör oss i vardagssituationer, berättar Monica och betonar att det inte handlar om någon sorgebearbetningsgrupp.
– Det finns det andra som sköter det på ett ytterst bra sätt, kyrkan är till exempel helt fantastiska, säger hon.
Den första träffen genomförs den 3 april på Fonus kontor i Lindesberg, där Monica och hennes kollega Andreas Tinglum från Askersund kommer att vara ansvariga. Senare under våren startar man även upp en grupp i Askersund, men Lindesberg blir först ut.
– Tanken är att vi ska träffas fyra gånger, ungefär 1,5-2 timmar per gång, och det är helt kostnadsfritt. Man behöver absolut inte vara kund hos Fonus, och personens anhöriga som har gått bort behöver inte ha bott i Lindesberg, förtydligar Monica.
Samtalsgruppen kommer förutom att fika tillsammans, även avhandla olika teman, som styrs utifrån gruppens behov. Tanken är att man ska kunna hjälpa varandra med praktiska saker, eller kanske även hitta nya vänner.
– Det handlar om att bygga broar och skapa gemenskap, hitta gemensamma ytor för aktiviteter och att kunna hjälpa varandra på olika sätt. Någon kanske är jättebra på exempelvis IT eller juridik, en annan på matlagning, då kanske man hitta en kompis att äta med, eller laga mat tillsammans med. Det kommer finnas olika behov beroende på hur ålderssammansättningen ser ut, för oavsett hur gammal du är har du samma sorg, berättar Monica och avslutar:
– Det är så lätt att bli ensam i sin sorg, grunden i det här är att vi behöver vara tillsammans. Vi vill finnas för andra och ge andra människor ett mervärde.
För att medverka i samtalsgruppen behövs föranmälan, vilket man gör till Monica. Under hösten kommer en ny grupp att startas upp i Lindesberg.
En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.