Kommunens gatuavdelning anser att företagen i centrum är alldeles för flitiga med att placera ut så kallade gatupratare, alltså reklamskyltar, utanför butikerna. I förra veckan gick man därför ut och knackade på hos butikerna för att uppmana till mindre flitighet på just den punkten.
Ett antal företagare har retat sig på det här och det har kommunen till viss del förståelse för. Men det är ändå ett faktum att ”för många skyltar skapar problem”.
-Vi måste hålla nere antalet skyltar av flera skäl, bland annat för att personer med nedsatt syn eller andra handikapp inte ska skada sig. Sedan finns det vissa näringsidkare som inte ens har tillstånd till att placera ut skyltarna, säger Jan Gustavsson.
Trots viss irritation i församlingen så var det ändå med positiv anda informationen förmedlades till butiksägarna.
-Det var några stycken som inte gillade det här, men majoriteten tyckte faktiskt det var mycket bra att vi gick runt och informerade och uppmanade om att ta bort vissa skyltar.
Enligt Jan Gustavsson har antalet skyltar på trottoarerna ökat markant de senaste åren. Kommunens riktlinjer pekar åt att reducera alla ”onödiga hinder” på gatorna senast 2010.
Janne Wikström med butiken 1 Pris är en av de företagare som inte gillade kommunens uppmaning ett enda dugg. Hans butik ligger lite avsides inne på Köpmangatan och just därför hade han placerat ut två skyltar: en ute i korsningen mot Kristinavägen – och en utanför butikens entré. Nu får han bara ha en kvar, och ska den stå ute i korsningen så måste han ”göra den osynlig”.
-Jag tycker det är löjligt och det vore väl bättre om kommunen gjorde något för att locka nya butiker till stan, vi har ju ett antal tomma lokaler utefter gatorna. Att hacka på oss som försöker att bedriva verksamhet är skrattretande dåligt, tycker Janne.
Fortsättningsvis får han endast använda en skylt – och ska den stå i korsningen så ska den lutas mot väggen.
-Jag trodde nästan att det var ett skämt när jag fick höra att skylten inte får användas som den är konstruerad att användas. Istället måste jag fälla ihop skylten och luta den mot fasaden, berättar Janne och visar hur det ska se ut – enligt kommunens direktiv (se bilden).
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.