Kommunens gatuavdelning anser att företagen i centrum är alldeles för flitiga med att placera ut så kallade gatupratare, alltså reklamskyltar, utanför butikerna. I förra veckan gick man därför ut och knackade på hos butikerna för att uppmana till mindre flitighet på just den punkten.
Ett antal företagare har retat sig på det här och det har kommunen till viss del förståelse för. Men det är ändå ett faktum att ”för många skyltar skapar problem”.
-Vi måste hålla nere antalet skyltar av flera skäl, bland annat för att personer med nedsatt syn eller andra handikapp inte ska skada sig. Sedan finns det vissa näringsidkare som inte ens har tillstånd till att placera ut skyltarna, säger Jan Gustavsson.
Trots viss irritation i församlingen så var det ändå med positiv anda informationen förmedlades till butiksägarna.
-Det var några stycken som inte gillade det här, men majoriteten tyckte faktiskt det var mycket bra att vi gick runt och informerade och uppmanade om att ta bort vissa skyltar.
Enligt Jan Gustavsson har antalet skyltar på trottoarerna ökat markant de senaste åren. Kommunens riktlinjer pekar åt att reducera alla ”onödiga hinder” på gatorna senast 2010.
Janne Wikström med butiken 1 Pris är en av de företagare som inte gillade kommunens uppmaning ett enda dugg. Hans butik ligger lite avsides inne på Köpmangatan och just därför hade han placerat ut två skyltar: en ute i korsningen mot Kristinavägen – och en utanför butikens entré. Nu får han bara ha en kvar, och ska den stå ute i korsningen så måste han ”göra den osynlig”.
-Jag tycker det är löjligt och det vore väl bättre om kommunen gjorde något för att locka nya butiker till stan, vi har ju ett antal tomma lokaler utefter gatorna. Att hacka på oss som försöker att bedriva verksamhet är skrattretande dåligt, tycker Janne.
Fortsättningsvis får han endast använda en skylt – och ska den stå i korsningen så ska den lutas mot väggen.
-Jag trodde nästan att det var ett skämt när jag fick höra att skylten inte får användas som den är konstruerad att användas. Istället måste jag fälla ihop skylten och luta den mot fasaden, berättar Janne och visar hur det ska se ut – enligt kommunens direktiv (se bilden).
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).