Kommunens gatuavdelning anser att företagen i centrum är alldeles för flitiga med att placera ut så kallade gatupratare, alltså reklamskyltar, utanför butikerna. I förra veckan gick man därför ut och knackade på hos butikerna för att uppmana till mindre flitighet på just den punkten.
Ett antal företagare har retat sig på det här och det har kommunen till viss del förståelse för. Men det är ändå ett faktum att ”för många skyltar skapar problem”.
-Vi måste hålla nere antalet skyltar av flera skäl, bland annat för att personer med nedsatt syn eller andra handikapp inte ska skada sig. Sedan finns det vissa näringsidkare som inte ens har tillstånd till att placera ut skyltarna, säger Jan Gustavsson.
Trots viss irritation i församlingen så var det ändå med positiv anda informationen förmedlades till butiksägarna.
-Det var några stycken som inte gillade det här, men majoriteten tyckte faktiskt det var mycket bra att vi gick runt och informerade och uppmanade om att ta bort vissa skyltar.
Enligt Jan Gustavsson har antalet skyltar på trottoarerna ökat markant de senaste åren. Kommunens riktlinjer pekar åt att reducera alla ”onödiga hinder” på gatorna senast 2010.
Janne Wikström med butiken 1 Pris är en av de företagare som inte gillade kommunens uppmaning ett enda dugg. Hans butik ligger lite avsides inne på Köpmangatan och just därför hade han placerat ut två skyltar: en ute i korsningen mot Kristinavägen – och en utanför butikens entré. Nu får han bara ha en kvar, och ska den stå ute i korsningen så måste han ”göra den osynlig”.
-Jag tycker det är löjligt och det vore väl bättre om kommunen gjorde något för att locka nya butiker till stan, vi har ju ett antal tomma lokaler utefter gatorna. Att hacka på oss som försöker att bedriva verksamhet är skrattretande dåligt, tycker Janne.
Fortsättningsvis får han endast använda en skylt – och ska den stå i korsningen så ska den lutas mot väggen.
-Jag trodde nästan att det var ett skämt när jag fick höra att skylten inte får användas som den är konstruerad att användas. Istället måste jag fälla ihop skylten och luta den mot fasaden, berättar Janne och visar hur det ska se ut – enligt kommunens direktiv (se bilden).
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.