Kommunens gatuavdelning anser att företagen i centrum är alldeles för flitiga med att placera ut så kallade gatupratare, alltså reklamskyltar, utanför butikerna. I förra veckan gick man därför ut och knackade på hos butikerna för att uppmana till mindre flitighet på just den punkten.
Ett antal företagare har retat sig på det här och det har kommunen till viss del förståelse för. Men det är ändå ett faktum att ”för många skyltar skapar problem”.
-Vi måste hålla nere antalet skyltar av flera skäl, bland annat för att personer med nedsatt syn eller andra handikapp inte ska skada sig. Sedan finns det vissa näringsidkare som inte ens har tillstånd till att placera ut skyltarna, säger Jan Gustavsson.
Trots viss irritation i församlingen så var det ändå med positiv anda informationen förmedlades till butiksägarna.
-Det var några stycken som inte gillade det här, men majoriteten tyckte faktiskt det var mycket bra att vi gick runt och informerade och uppmanade om att ta bort vissa skyltar.
Enligt Jan Gustavsson har antalet skyltar på trottoarerna ökat markant de senaste åren. Kommunens riktlinjer pekar åt att reducera alla ”onödiga hinder” på gatorna senast 2010.
Janne Wikström med butiken 1 Pris är en av de företagare som inte gillade kommunens uppmaning ett enda dugg. Hans butik ligger lite avsides inne på Köpmangatan och just därför hade han placerat ut två skyltar: en ute i korsningen mot Kristinavägen – och en utanför butikens entré. Nu får han bara ha en kvar, och ska den stå ute i korsningen så måste han ”göra den osynlig”.
-Jag tycker det är löjligt och det vore väl bättre om kommunen gjorde något för att locka nya butiker till stan, vi har ju ett antal tomma lokaler utefter gatorna. Att hacka på oss som försöker att bedriva verksamhet är skrattretande dåligt, tycker Janne.
Fortsättningsvis får han endast använda en skylt – och ska den stå i korsningen så ska den lutas mot väggen.
-Jag trodde nästan att det var ett skämt när jag fick höra att skylten inte får användas som den är konstruerad att användas. Istället måste jag fälla ihop skylten och luta den mot fasaden, berättar Janne och visar hur det ska se ut – enligt kommunens direktiv (se bilden).
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.