Sedan Barn- och utbildningsnämnden den 12 november beslutade att lägga ned mellanstadiet på Vedevågsskolan har oron varit stor bland skolans elever och deras familjer. Nu har ett tiotal föräldrar gått samman i en överklagan till Förvaltningsrätten i Karlstad, där man ansöker om överprövning.
I den överklagan som familjerna nu sänt in till Förvaltningsrätten riktar man bland annat skarp kritik mot att nedläggningsbeslutet togs i en nämnd och inte i fullmäktige, som är fallet med skolorna i Ramsberg och Rockhammar. Dessutom menar man att kommunen delvis försvårat för invånarna att delta i processen inför beslutet, då information om nedläggningen kom endast dagar innan beslutet fattades. Den nio sidor långa överklagan tar upp en rad olika argument som påvisar negativa effekter för såväl skolbarnen som hela Vedevåg.
”Detta beslut får långtgående konsekvenser på många olika områden för Vedevåg som nämndens beslut inte var avsett för och därför anser vi klagande att beslutet är av en sådan viktig principiell beskaffenhet att frågan inte ska beslutas av Barn- och utbildningsnämnden. I väntan på förvaltningsrättens dom yrkar klagande om inhibition av beslutet.”
”Avisering om att detta beslut skulle fattas vid BUN:s sammanträde 2018-11-12 delgavs föräldrarna via e-post 2018-11-06 kl 20:16 utav skolans rektor, samt igenom ett medskickat papper med eleverna vid hemgång 2018-11-07.
Eftersom de flesta föräldrarna inte hunnit prata om detta eventuella beslut med sina barn på kvällen innan o h beskedet lämnades genom ett medskickat papper hade många barn tagit mycket illa vid sig när de läste brevet. Flera barn var förtvivlade och grät när föräldrarna kom hem. Detta beredningssätt har allvarligt åsidosatt barnkonventionens artikel 12.p.1p.2.”
Förvaltningsrätten är första instans bland de allmänna förvaltningsdomstolarna, som består av tre instanser, förvaltningsrätter, kammarrätter och Högsta förvaltningsdomstolen. De avgör tvister, främst mellan enskilda och myndigheter.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.