Sedan årsskiftet är det inte längre tillåtet att kasta sina utslitna strumpor i hushållsavfallet. Foto: Fredrik Norman
Förbjudet att kasta utslitna plagg i soporna – detta gäller i Lindesbergs kommun
Den 1 januari 2025 trädde den nya lagen i kraft som innebär att det nu är förbjudet att slänga textilavfall i soporna. Detta gäller allt från dina gamla slitna strumpor och underkläder till lakan, hattar och din uttvättade t-shirt. Emma Karlsson, AvfallsPlanerare på Samhällsbyggnadsförvaltningen, menar att man är väl förberedd vid återvinningscentralerna för att informera om de nya reglerna.
– Vi har personal som kommer att arbeta aktivt med att informera på centralerna om var man ska lämna sitt textilavfall, säger Emma Karlsson.
Beslutet om ändringar i avfallsförordningen fattades av regeringen den 20 december 2023 med syftet att främja en mer cirkulär hantering av textilavfall. Detta innebär att samla in, sortera och göra materialet tillgängligt på marknaden för förberedelse för återanvändning och materialåtervinning. Vid årsskiftet trädde den nya lagen i kraft och det innebär att ansvaret för att hushållens textilavfall samlas in nu ligger på kommunerna, som även ansvarar för att informera om de nya kraven.
I Lindesbergs kommun kommer all insamling av textil att ske på de större återvinningscentralerna, vilka är Södra Måle, Centralförrådet i Lindesberg och återvinninscentralerna i Fellingsbro, Storå och Frövi. Emma Karlsson, AvfallsPlanerare på Samhällsbyggnadsförvaltningen berättar mer om hur upplägget ser ut.
Emma Karlsson, AvfallsPlanerare Samhällsbyggnadsförvaltningen. Foto: Privat
– Vi har gjort så bra som möjligt ur miljösynpunkt och kommer att ha all insamling av textil på återvinningscentralerna. Vi har personal som kommer att arbeta aktivt med att informera om var man ska lämna sitt textilavfall. Tidigare har man kunnat kasta detta i energiåtervinningen, men nu är det textilåtervinningen som är den nya platsen, informerar Emma.
Tidigare har man även kunnat lämna in sitt textilavfall i containrar på flera mindre återvinningsstationer i kommunen, men detta kommer upphöra helt inom kort då man haft stora problem med stölder och förstörelse kring dessa.
– Det är väldigt mycket pengar i textil, det rör sig om stora summor och det har tyvärr lockat kriminella ligor som åker runt och tömmer containrarna. De använder sig av krokar och fiskar upp innehållet, sedan tar de med sig det som är användbart, resten låter de ligga ligga på backen. Textilierna blir förstörda om de ligger på marken och då har vi inget annat val än att kasta det. Vi vill kunna återbruka och återvinna så mycket som möjligt så därför har vi beslutat att all inlämning av textil kommer ske på återvinningscentralerna, förklarar Emma.
Just nu arbetar man med att ta bort de sista containrarna på återvinningsstationerna på kommunal mark, men Emma menar att det skulle kunna gå att lösa på annat sätt för att ha insamling av textil på fler ställen.
– Det är tråkigt att bra föreningar inte kommer att kunna ha sina containrar kvar vid stationerna, men man skulle kunna ställa upp en insamling utanför en affär exempelvis, det ser vi inget hinder för, avslutar Emma.
Här hittar du mer information om vilka återvinningscentraler som finns i Lindesbergs kommun.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...