Sedan årsskiftet är det inte längre tillåtet att kasta sina utslitna strumpor i hushållsavfallet. Foto: Fredrik Norman
Förbjudet att kasta utslitna plagg i soporna – detta gäller i Lindesbergs kommun
Den 1 januari 2025 trädde den nya lagen i kraft som innebär att det nu är förbjudet att slänga textilavfall i soporna. Detta gäller allt från dina gamla slitna strumpor och underkläder till lakan, hattar och din uttvättade t-shirt. Emma Karlsson, AvfallsPlanerare på Samhällsbyggnadsförvaltningen, menar att man är väl förberedd vid återvinningscentralerna för att informera om de nya reglerna.
– Vi har personal som kommer att arbeta aktivt med att informera på centralerna om var man ska lämna sitt textilavfall, säger Emma Karlsson.
Beslutet om ändringar i avfallsförordningen fattades av regeringen den 20 december 2023 med syftet att främja en mer cirkulär hantering av textilavfall. Detta innebär att samla in, sortera och göra materialet tillgängligt på marknaden för förberedelse för återanvändning och materialåtervinning. Vid årsskiftet trädde den nya lagen i kraft och det innebär att ansvaret för att hushållens textilavfall samlas in nu ligger på kommunerna, som även ansvarar för att informera om de nya kraven.
I Lindesbergs kommun kommer all insamling av textil att ske på de större återvinningscentralerna, vilka är Södra Måle, Centralförrådet i Lindesberg och återvinninscentralerna i Fellingsbro, Storå och Frövi. Emma Karlsson, AvfallsPlanerare på Samhällsbyggnadsförvaltningen berättar mer om hur upplägget ser ut.
Emma Karlsson, AvfallsPlanerare Samhällsbyggnadsförvaltningen. Foto: Privat
– Vi har gjort så bra som möjligt ur miljösynpunkt och kommer att ha all insamling av textil på återvinningscentralerna. Vi har personal som kommer att arbeta aktivt med att informera om var man ska lämna sitt textilavfall. Tidigare har man kunnat kasta detta i energiåtervinningen, men nu är det textilåtervinningen som är den nya platsen, informerar Emma.
Tidigare har man även kunnat lämna in sitt textilavfall i containrar på flera mindre återvinningsstationer i kommunen, men detta kommer upphöra helt inom kort då man haft stora problem med stölder och förstörelse kring dessa.
– Det är väldigt mycket pengar i textil, det rör sig om stora summor och det har tyvärr lockat kriminella ligor som åker runt och tömmer containrarna. De använder sig av krokar och fiskar upp innehållet, sedan tar de med sig det som är användbart, resten låter de ligga ligga på backen. Textilierna blir förstörda om de ligger på marken och då har vi inget annat val än att kasta det. Vi vill kunna återbruka och återvinna så mycket som möjligt så därför har vi beslutat att all inlämning av textil kommer ske på återvinningscentralerna, förklarar Emma.
Just nu arbetar man med att ta bort de sista containrarna på återvinningsstationerna på kommunal mark, men Emma menar att det skulle kunna gå att lösa på annat sätt för att ha insamling av textil på fler ställen.
– Det är tråkigt att bra föreningar inte kommer att kunna ha sina containrar kvar vid stationerna, men man skulle kunna ställa upp en insamling utanför en affär exempelvis, det ser vi inget hinder för, avslutar Emma.
Här hittar du mer information om vilka återvinningscentraler som finns i Lindesbergs kommun.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...