Onsdagen den 8 november bjuder LIF Lindesberg, i samarbete med Polisen och RF-SISU, in till en föreläsning om doping, droger och psykisk ohälsa. Erik Hellmén, sakkunnig inom nutrition och antidoping hos RF Sisu, är en av kvällens föreläsare som kommer att berätta lite kring problemet med misstagsdoping.
– Inom idrotten handlar det kanske mer om att man inte är riktigt medveten om vad som räknas som doping.
”Ungdomarnas utmaningar” är rubriken för den föreläsning som LIF Lindesberg, i samarbete med Polisen och RF-SISU, bjuder in till i Lindeskolans aula. Föreläsningen vänder sig till spelare, ledare och föräldrar inom föreningar som vill få ökad kunskap kring doping, droger och dess konsekvenser.
– När man pratar om doping kanske man i första hand tänker på anabola steroider bland annat, men inom idrotten är inte det ett av de stora problemen när det kommer till doping, utan det är snarare ett samhällsproblem och det är en annan målgrupp som i stor utsträckning använder sådana preparat, förklarar Erik Hellmén.
Istället för de välkända dopingpreparaten menar Erik att ett större problem inom just idrotten är den så kallade misstagsdopingen, något man vill öka kunskapen kring.
– Inom idrotten handlar det kanske mer om att man inte är riktigt medveten om vad som räknas som doping. Vissa läkemedel måste man ha godkännande av läkare för att få använda, exempelvis om man är astmatiker kanske man använder inhalator, men då måste man också ha ett läkarintyg på att få göra det, annars räknas det som doping, berättar Erik.
Ett annat problem är användandet av kosttillskott, eller snarare att man inte riktigt vet vad dessa innehåller, något som faktiskt kan leda till att man dopar sig av misstag.
– Det finns så otroligt mycket, men det vi har sett inom idrotten är den gruppen av kosttillskott som utlovar väldigt mycket, som man räknar som prestationshöjande. Saker som till exempel innehåller stora mängder koffein, men också ämnen som inte alltid är deklarerade på förpackningen, säger Hellmén och avslutar:
– Från idrottens sida är det viktigt att vi upplyser om riskerna med kosttillskott och framförallt specifika grupper.
Medverkande under onsdagens föreläsning är också Henrik Andersson, kommunpolis, som kommer berätta om droger, nuläget och framtid, samt Katarina Jilke och Jennie Dam som ska berätta om psykisk ohälsa.
Föreläsningen äger rum onsdagen 8 november klockan 18:00 i Lindeskolans aula.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.