Onsdagen den 8 november bjuder LIF Lindesberg, i samarbete med Polisen och RF-SISU, in till en föreläsning om doping, droger och psykisk ohälsa. Erik Hellmén, sakkunnig inom nutrition och antidoping hos RF Sisu, är en av kvällens föreläsare som kommer att berätta lite kring problemet med misstagsdoping.
– Inom idrotten handlar det kanske mer om att man inte är riktigt medveten om vad som räknas som doping.
”Ungdomarnas utmaningar” är rubriken för den föreläsning som LIF Lindesberg, i samarbete med Polisen och RF-SISU, bjuder in till i Lindeskolans aula. Föreläsningen vänder sig till spelare, ledare och föräldrar inom föreningar som vill få ökad kunskap kring doping, droger och dess konsekvenser.
– När man pratar om doping kanske man i första hand tänker på anabola steroider bland annat, men inom idrotten är inte det ett av de stora problemen när det kommer till doping, utan det är snarare ett samhällsproblem och det är en annan målgrupp som i stor utsträckning använder sådana preparat, förklarar Erik Hellmén.
Istället för de välkända dopingpreparaten menar Erik att ett större problem inom just idrotten är den så kallade misstagsdopingen, något man vill öka kunskapen kring.
– Inom idrotten handlar det kanske mer om att man inte är riktigt medveten om vad som räknas som doping. Vissa läkemedel måste man ha godkännande av läkare för att få använda, exempelvis om man är astmatiker kanske man använder inhalator, men då måste man också ha ett läkarintyg på att få göra det, annars räknas det som doping, berättar Erik.
Ett annat problem är användandet av kosttillskott, eller snarare att man inte riktigt vet vad dessa innehåller, något som faktiskt kan leda till att man dopar sig av misstag.
– Det finns så otroligt mycket, men det vi har sett inom idrotten är den gruppen av kosttillskott som utlovar väldigt mycket, som man räknar som prestationshöjande. Saker som till exempel innehåller stora mängder koffein, men också ämnen som inte alltid är deklarerade på förpackningen, säger Hellmén och avslutar:
– Från idrottens sida är det viktigt att vi upplyser om riskerna med kosttillskott och framförallt specifika grupper.
Medverkande under onsdagens föreläsning är också Henrik Andersson, kommunpolis, som kommer berätta om droger, nuläget och framtid, samt Katarina Jilke och Jennie Dam som ska berätta om psykisk ohälsa.
Föreläsningen äger rum onsdagen 8 november klockan 18:00 i Lindeskolans aula.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.