Onsdagen den 8 november bjuder LIF Lindesberg, i samarbete med Polisen och RF-SISU, in till en föreläsning om doping, droger och psykisk ohälsa. Erik Hellmén, sakkunnig inom nutrition och antidoping hos RF Sisu, är en av kvällens föreläsare som kommer att berätta lite kring problemet med misstagsdoping.
– Inom idrotten handlar det kanske mer om att man inte är riktigt medveten om vad som räknas som doping.
”Ungdomarnas utmaningar” är rubriken för den föreläsning som LIF Lindesberg, i samarbete med Polisen och RF-SISU, bjuder in till i Lindeskolans aula. Föreläsningen vänder sig till spelare, ledare och föräldrar inom föreningar som vill få ökad kunskap kring doping, droger och dess konsekvenser.
– När man pratar om doping kanske man i första hand tänker på anabola steroider bland annat, men inom idrotten är inte det ett av de stora problemen när det kommer till doping, utan det är snarare ett samhällsproblem och det är en annan målgrupp som i stor utsträckning använder sådana preparat, förklarar Erik Hellmén.
Istället för de välkända dopingpreparaten menar Erik att ett större problem inom just idrotten är den så kallade misstagsdopingen, något man vill öka kunskapen kring.
– Inom idrotten handlar det kanske mer om att man inte är riktigt medveten om vad som räknas som doping. Vissa läkemedel måste man ha godkännande av läkare för att få använda, exempelvis om man är astmatiker kanske man använder inhalator, men då måste man också ha ett läkarintyg på att få göra det, annars räknas det som doping, berättar Erik.
Ett annat problem är användandet av kosttillskott, eller snarare att man inte riktigt vet vad dessa innehåller, något som faktiskt kan leda till att man dopar sig av misstag.
– Det finns så otroligt mycket, men det vi har sett inom idrotten är den gruppen av kosttillskott som utlovar väldigt mycket, som man räknar som prestationshöjande. Saker som till exempel innehåller stora mängder koffein, men också ämnen som inte alltid är deklarerade på förpackningen, säger Hellmén och avslutar:
– Från idrottens sida är det viktigt att vi upplyser om riskerna med kosttillskott och framförallt specifika grupper.
Medverkande under onsdagens föreläsning är också Henrik Andersson, kommunpolis, som kommer berätta om droger, nuläget och framtid, samt Katarina Jilke och Jennie Dam som ska berätta om psykisk ohälsa.
Föreläsningen äger rum onsdagen 8 november klockan 18:00 i Lindeskolans aula.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.