INSÄNDARE: Linde Fornminnes- och Hembygdsförening vill med detta brev påtala den uppfattning som föreningen – och väldigt många invånare i Lindesbergs stad – har när det gäller placeringen och utformningen av Modin-Hülphers konstverk, det så kallade Brunnskaret.
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening välkomnar en förnyelse av Flugparken, men detta får inte göra att parkens nuvarande centralpunkt – Brunnskaret – utsätts för ytterligare förstörelse eller flyttas från Flugparken. Konstverket är ett kulturarv som utformades av skulptören Inger Modin-Hülphers (1906 – 1956) till minne av hennes hembygd. Det som gör konstverket unikt är dess reliefer med motiv från lokala sägner. Här skildras diverse märkvärdigheter som Brudstenen, Stöttestenen och Lindåsa häll. Även Bergslagstrollet, Strömkarlen och andra väsen från folktron finns med liksom miljöer från Dalkarlshyttan och andra orter i Bergslagen.
Modin-Hülphers konstverk får alltså inte försvinna ur stadsmiljön. Till saken hör även att konstverket möjliggjordes genom generösa bidrag från Lindesbergs Rotaryklubb, Wicanderska fonden och flera privatpersoner. En sådan gåva från våra föregångare bör rimligtvis vårdas och omhuldas på bästa sätt.
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening vill helst att Brunnskaret blir kvar på nuvarande plats, men motsätter sig inte att Brunnskaret placeras i det ”vattenspel” som föreslagits i Flugparkens norra del. Vår förening kan även tänka sig att de förklarande textplattorna (varav en saknas idag) ersätts med en annan, bättre lösning och att den nuvarande, ganska medfarna fontänavgränsningen i sten tas bort.
Vi förutsätter emellertid:
– att Linde Fornminnes- och Hembygdsförening snarast inbjuds till samråd om Brunnskarets framtida placering i Flugparken och
– att vår förening inbjuds att delta i utformningen av Brunnskarets förklarande texter, ifall de måste få en annan form än idag.
Linde Fornminnes – och Hembygdsförening deltar gärna i utformningen av det framtida Lindesberg. Men vi förväntar oss samtidigt att våra synpunkter, som sammanfaller med många lindesbergsbors uppfattning, tas till vara.
Lindesberg 5 november 2018
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.