INSÄNDARE: Linde Fornminnes- och Hembygdsförening vill med detta brev påtala den uppfattning som föreningen – och väldigt många invånare i Lindesbergs stad – har när det gäller placeringen och utformningen av Modin-Hülphers konstverk, det så kallade Brunnskaret.
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening välkomnar en förnyelse av Flugparken, men detta får inte göra att parkens nuvarande centralpunkt – Brunnskaret – utsätts för ytterligare förstörelse eller flyttas från Flugparken. Konstverket är ett kulturarv som utformades av skulptören Inger Modin-Hülphers (1906 – 1956) till minne av hennes hembygd. Det som gör konstverket unikt är dess reliefer med motiv från lokala sägner. Här skildras diverse märkvärdigheter som Brudstenen, Stöttestenen och Lindåsa häll. Även Bergslagstrollet, Strömkarlen och andra väsen från folktron finns med liksom miljöer från Dalkarlshyttan och andra orter i Bergslagen.
Modin-Hülphers konstverk får alltså inte försvinna ur stadsmiljön. Till saken hör även att konstverket möjliggjordes genom generösa bidrag från Lindesbergs Rotaryklubb, Wicanderska fonden och flera privatpersoner. En sådan gåva från våra föregångare bör rimligtvis vårdas och omhuldas på bästa sätt.
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening vill helst att Brunnskaret blir kvar på nuvarande plats, men motsätter sig inte att Brunnskaret placeras i det ”vattenspel” som föreslagits i Flugparkens norra del. Vår förening kan även tänka sig att de förklarande textplattorna (varav en saknas idag) ersätts med en annan, bättre lösning och att den nuvarande, ganska medfarna fontänavgränsningen i sten tas bort.
Vi förutsätter emellertid:
– att Linde Fornminnes- och Hembygdsförening snarast inbjuds till samråd om Brunnskarets framtida placering i Flugparken och
– att vår förening inbjuds att delta i utformningen av Brunnskarets förklarande texter, ifall de måste få en annan form än idag.
Linde Fornminnes – och Hembygdsförening deltar gärna i utformningen av det framtida Lindesberg. Men vi förväntar oss samtidigt att våra synpunkter, som sammanfaller med många lindesbergsbors uppfattning, tas till vara.
Lindesberg 5 november 2018
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.