INSÄNDARE: Linde Fornminnes- och Hembygdsförening vill med detta brev påtala den uppfattning som föreningen – och väldigt många invånare i Lindesbergs stad – har när det gäller placeringen och utformningen av Modin-Hülphers konstverk, det så kallade Brunnskaret.
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening välkomnar en förnyelse av Flugparken, men detta får inte göra att parkens nuvarande centralpunkt – Brunnskaret – utsätts för ytterligare förstörelse eller flyttas från Flugparken. Konstverket är ett kulturarv som utformades av skulptören Inger Modin-Hülphers (1906 – 1956) till minne av hennes hembygd. Det som gör konstverket unikt är dess reliefer med motiv från lokala sägner. Här skildras diverse märkvärdigheter som Brudstenen, Stöttestenen och Lindåsa häll. Även Bergslagstrollet, Strömkarlen och andra väsen från folktron finns med liksom miljöer från Dalkarlshyttan och andra orter i Bergslagen.
Modin-Hülphers konstverk får alltså inte försvinna ur stadsmiljön. Till saken hör även att konstverket möjliggjordes genom generösa bidrag från Lindesbergs Rotaryklubb, Wicanderska fonden och flera privatpersoner. En sådan gåva från våra föregångare bör rimligtvis vårdas och omhuldas på bästa sätt.
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening vill helst att Brunnskaret blir kvar på nuvarande plats, men motsätter sig inte att Brunnskaret placeras i det ”vattenspel” som föreslagits i Flugparkens norra del. Vår förening kan även tänka sig att de förklarande textplattorna (varav en saknas idag) ersätts med en annan, bättre lösning och att den nuvarande, ganska medfarna fontänavgränsningen i sten tas bort.
Vi förutsätter emellertid:
– att Linde Fornminnes- och Hembygdsförening snarast inbjuds till samråd om Brunnskarets framtida placering i Flugparken och
– att vår förening inbjuds att delta i utformningen av Brunnskarets förklarande texter, ifall de måste få en annan form än idag.
Linde Fornminnes – och Hembygdsförening deltar gärna i utformningen av det framtida Lindesberg. Men vi förväntar oss samtidigt att våra synpunkter, som sammanfaller med många lindesbergsbors uppfattning, tas till vara.
Lindesberg 5 november 2018
Linde Fornminnes- och Hembygdsförening
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.