Centerpartiet i Lindesberg föreslår att motionsspåret, Lindessjön Runt, får belysning hela vägen runt sjön. Detta för att spåret skall kunna nyttjas alla tider på dygnet oavsett årstid.
Partirepresentanterna, Susanne Karlsson och Kurt Scharnke, skriver i motionen att man vid åtskilliga tillfällen har mötts av önskemålet från allmänheten att låta hela motionsspåret få belysning. Idag upphör nämligen all belysning vid Sörlunda i söder och Lindesberg Arena i norr.
– Det innebär att hela norrsidan och västra sidan är belagt i mörker ganska tidigt om dagarna och under stora delar av året. Det gör att motionärer som arbetar dagtid, inte kan ta sina promenader annat än på helgerna. Det är helt klart synd, tycker Kurt Scharnke.
Kurt Scharnke och Susanne Karlsson föreslår att låta undersöka om det finns möjlighet att installera belysning med solpaneler som laddas dagtid. Detta för att ta ned projektet till rimlig kostnadsnivå.
”Vi föreslår därför att lämplig förvaltning får i uppdrag att undersöka huruvida förslaget är genomförbart till rimliga kostnader och att man därefter förhoppningsvis genomför projektet”, skriver partiet.
Fotnot: Motionen är överlåten till Centerpartiets oppositionsråd Jonas Kleber då motionärerna Susanne Karlsson och Kurt Scharnke ej är ledamöter i kommunfullmäktige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.