Centerpartiet i Lindesberg föreslår att motionsspåret, Lindessjön Runt, får belysning hela vägen runt sjön. Detta för att spåret skall kunna nyttjas alla tider på dygnet oavsett årstid.
Partirepresentanterna, Susanne Karlsson och Kurt Scharnke, skriver i motionen att man vid åtskilliga tillfällen har mötts av önskemålet från allmänheten att låta hela motionsspåret få belysning. Idag upphör nämligen all belysning vid Sörlunda i söder och Lindesberg Arena i norr.
– Det innebär att hela norrsidan och västra sidan är belagt i mörker ganska tidigt om dagarna och under stora delar av året. Det gör att motionärer som arbetar dagtid, inte kan ta sina promenader annat än på helgerna. Det är helt klart synd, tycker Kurt Scharnke.
Kurt Scharnke och Susanne Karlsson föreslår att låta undersöka om det finns möjlighet att installera belysning med solpaneler som laddas dagtid. Detta för att ta ned projektet till rimlig kostnadsnivå.
”Vi föreslår därför att lämplig förvaltning får i uppdrag att undersöka huruvida förslaget är genomförbart till rimliga kostnader och att man därefter förhoppningsvis genomför projektet”, skriver partiet.
Fotnot: Motionen är överlåten till Centerpartiets oppositionsråd Jonas Kleber då motionärerna Susanne Karlsson och Kurt Scharnke ej är ledamöter i kommunfullmäktige.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.