En privatperson och nära granne till den gamla kägelbanan på Kyrkberget, har vänt sig till kommunen med en förfrågan, om det finns möjlighet att förvärva kägelbanan och den gamla scenbyggnaden. Syftet med förvärvet skulle i så fall vara att skydda kägelbanan från fortsatt förfall och skadegörelse – samtidigt som fastigheterna kommer till användning på ett nytt och spännande sätt.
Under många, många år har idéer kommit och gått – alla med målet att bevara den gamla kägelbanan på Kyrkberget för framtida generationer. Så sent som hösten 2013 föreslog Miljöpartiet i Lindesberg att låta kulturminnesmärka kägelbanan.
Samtidigt som många bra idéer har föreslagits, har ändå inget hänt. Kägelbanan står fortfarande och förfaller – ett förfall som dessvärre påskyndas av skadegörelser.
Nu har alltså en privatperson som bor granne med kägelbanan vänt sig till Lindesbergs kommun för att väcka en intressant fråga.
– Eftersom inget händer, så vill jag försöka få igång en process här. Just nu går det bara utför, jag får ofta springa upp och avstyra skadegörelser eftersom jag bor nära och hör när ungdomarna uppehåller sig där och med tillhyggen går hårt åt fastigheterna, säger grannen som önskar vara anonym i detta skede.
Privatpersonen föreslår nu att kägelbanan och scenen bredvid kommer till användning istället för att låta tidens tand och fortsatta skadegörelser resultera i att byggnaderna slutligen suddas ut från kartan.
– I kägelbanan borde man exempelvis kunna driva serveringsverksamhet och alldeles intill bör man bygga en privatbostad. Att bara öppna ett kafé, det skulle aldrig fungera eftersom det då skulle vara utsatt för skadegörelser precis som idag. En bostad innebär att man skyddar fastigheterna bättre eftersom det alltid finns folk på plats då, förklarar ”grannen” som hoppas få politikernas gehör.
I ett första skede har privatpersonen blivit lovad av kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, att frågan skall lyftas vidare för beslut.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.