En privatperson och nära granne till den gamla kägelbanan på Kyrkberget, har vänt sig till kommunen med en förfrågan, om det finns möjlighet att förvärva kägelbanan och den gamla scenbyggnaden. Syftet med förvärvet skulle i så fall vara att skydda kägelbanan från fortsatt förfall och skadegörelse – samtidigt som fastigheterna kommer till användning på ett nytt och spännande sätt.
Under många, många år har idéer kommit och gått – alla med målet att bevara den gamla kägelbanan på Kyrkberget för framtida generationer. Så sent som hösten 2013 föreslog Miljöpartiet i Lindesberg att låta kulturminnesmärka kägelbanan.
Samtidigt som många bra idéer har föreslagits, har ändå inget hänt. Kägelbanan står fortfarande och förfaller – ett förfall som dessvärre påskyndas av skadegörelser.
Nu har alltså en privatperson som bor granne med kägelbanan vänt sig till Lindesbergs kommun för att väcka en intressant fråga.
– Eftersom inget händer, så vill jag försöka få igång en process här. Just nu går det bara utför, jag får ofta springa upp och avstyra skadegörelser eftersom jag bor nära och hör när ungdomarna uppehåller sig där och med tillhyggen går hårt åt fastigheterna, säger grannen som önskar vara anonym i detta skede.
Privatpersonen föreslår nu att kägelbanan och scenen bredvid kommer till användning istället för att låta tidens tand och fortsatta skadegörelser resultera i att byggnaderna slutligen suddas ut från kartan.
– I kägelbanan borde man exempelvis kunna driva serveringsverksamhet och alldeles intill bör man bygga en privatbostad. Att bara öppna ett kafé, det skulle aldrig fungera eftersom det då skulle vara utsatt för skadegörelser precis som idag. En bostad innebär att man skyddar fastigheterna bättre eftersom det alltid finns folk på plats då, förklarar ”grannen” som hoppas få politikernas gehör.
I ett första skede har privatpersonen blivit lovad av kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, att frågan skall lyftas vidare för beslut.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.