En privatperson och nära granne till den gamla kägelbanan på Kyrkberget, har vänt sig till kommunen med en förfrågan, om det finns möjlighet att förvärva kägelbanan och den gamla scenbyggnaden. Syftet med förvärvet skulle i så fall vara att skydda kägelbanan från fortsatt förfall och skadegörelse – samtidigt som fastigheterna kommer till användning på ett nytt och spännande sätt.
Under många, många år har idéer kommit och gått – alla med målet att bevara den gamla kägelbanan på Kyrkberget för framtida generationer. Så sent som hösten 2013 föreslog Miljöpartiet i Lindesberg att låta kulturminnesmärka kägelbanan.
Samtidigt som många bra idéer har föreslagits, har ändå inget hänt. Kägelbanan står fortfarande och förfaller – ett förfall som dessvärre påskyndas av skadegörelser.
Nu har alltså en privatperson som bor granne med kägelbanan vänt sig till Lindesbergs kommun för att väcka en intressant fråga.
– Eftersom inget händer, så vill jag försöka få igång en process här. Just nu går det bara utför, jag får ofta springa upp och avstyra skadegörelser eftersom jag bor nära och hör när ungdomarna uppehåller sig där och med tillhyggen går hårt åt fastigheterna, säger grannen som önskar vara anonym i detta skede.
Privatpersonen föreslår nu att kägelbanan och scenen bredvid kommer till användning istället för att låta tidens tand och fortsatta skadegörelser resultera i att byggnaderna slutligen suddas ut från kartan.
– I kägelbanan borde man exempelvis kunna driva serveringsverksamhet och alldeles intill bör man bygga en privatbostad. Att bara öppna ett kafé, det skulle aldrig fungera eftersom det då skulle vara utsatt för skadegörelser precis som idag. En bostad innebär att man skyddar fastigheterna bättre eftersom det alltid finns folk på plats då, förklarar ”grannen” som hoppas få politikernas gehör.
I ett första skede har privatpersonen blivit lovad av kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, att frågan skall lyftas vidare för beslut.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg istället för landsvägen. Det är sådan jag är och många av mina tidigare bilder har fotats längs med just dessa omvägar.