Igår kunde vi berätta om hur företagaren Rune Gustafsson krävts på 5000 kr i en slags böter för att han inte skickat in en kontrollrapport över sitt kylsystem i butiken. Det har han inte behövt göra under de 25 år firman har använt systemet i de gamla lokalerna, men när firman flyttade till nya lokaler gällde plötsligt nya regler. Men det var ingen som informerade honom förrän böterna kom som ett slag i ansiktet.
Rune Gustafsson är inte ensam om att ha överraskats på detta sätt, och alla företagare LindeNytt varit i kontakt med söker alla en och samma sak: bättre information. Och nu kan en lösning på problemet mellan myndighet och företagare vara på väg att arbetas fram.
Kommunchef Peter Bring meddelar att diskussioner pågår och att de senaste händelserna gjort att frågan är mer aktuell än någonsin. Hans förhoppning är att ett nytt arbetssystem ska införas i framtiden för att undvika sådana här komplikationer.
-Det är olyckligt om företagare behandlas på det här sättet och det är vår strävan att man ska informera på ett sådant sätt att man undviker sanktioner, kommenterar Peter Bring.
Tanken är att företagare som inte skickat in sina rapporter ska underrättas i tid för att ha en chans att göra de kontroller som krävs. På detta sätt hjälper man inte bara företagare som glömt av den årliga kontrollen, utan informerar också alla som inte känner till de regler som gäller för just dem. Ett betydligt vänligare tillvägagångssätt från idag, då informationen kommer i form av en så kallad miljösanktionsavgift på 5000 kr via posten.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.