Igår kunde vi berätta om hur företagaren Rune Gustafsson krävts på 5000 kr i en slags böter för att han inte skickat in en kontrollrapport över sitt kylsystem i butiken. Det har han inte behövt göra under de 25 år firman har använt systemet i de gamla lokalerna, men när firman flyttade till nya lokaler gällde plötsligt nya regler. Men det var ingen som informerade honom förrän böterna kom som ett slag i ansiktet.
Rune Gustafsson är inte ensam om att ha överraskats på detta sätt, och alla företagare LindeNytt varit i kontakt med söker alla en och samma sak: bättre information. Och nu kan en lösning på problemet mellan myndighet och företagare vara på väg att arbetas fram.
Kommunchef Peter Bring meddelar att diskussioner pågår och att de senaste händelserna gjort att frågan är mer aktuell än någonsin. Hans förhoppning är att ett nytt arbetssystem ska införas i framtiden för att undvika sådana här komplikationer.
-Det är olyckligt om företagare behandlas på det här sättet och det är vår strävan att man ska informera på ett sådant sätt att man undviker sanktioner, kommenterar Peter Bring.
Tanken är att företagare som inte skickat in sina rapporter ska underrättas i tid för att ha en chans att göra de kontroller som krävs. På detta sätt hjälper man inte bara företagare som glömt av den årliga kontrollen, utan informerar också alla som inte känner till de regler som gäller för just dem. Ett betydligt vänligare tillvägagångssätt från idag, då informationen kommer i form av en så kallad miljösanktionsavgift på 5000 kr via posten.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.