Igår kunde vi berätta om hur företagaren Rune Gustafsson krävts på 5000 kr i en slags böter för att han inte skickat in en kontrollrapport över sitt kylsystem i butiken. Det har han inte behövt göra under de 25 år firman har använt systemet i de gamla lokalerna, men när firman flyttade till nya lokaler gällde plötsligt nya regler. Men det var ingen som informerade honom förrän böterna kom som ett slag i ansiktet.
Rune Gustafsson är inte ensam om att ha överraskats på detta sätt, och alla företagare LindeNytt varit i kontakt med söker alla en och samma sak: bättre information. Och nu kan en lösning på problemet mellan myndighet och företagare vara på väg att arbetas fram.
Kommunchef Peter Bring meddelar att diskussioner pågår och att de senaste händelserna gjort att frågan är mer aktuell än någonsin. Hans förhoppning är att ett nytt arbetssystem ska införas i framtiden för att undvika sådana här komplikationer.
-Det är olyckligt om företagare behandlas på det här sättet och det är vår strävan att man ska informera på ett sådant sätt att man undviker sanktioner, kommenterar Peter Bring.
Tanken är att företagare som inte skickat in sina rapporter ska underrättas i tid för att ha en chans att göra de kontroller som krävs. På detta sätt hjälper man inte bara företagare som glömt av den årliga kontrollen, utan informerar också alla som inte känner till de regler som gäller för just dem. Ett betydligt vänligare tillvägagångssätt från idag, då informationen kommer i form av en så kallad miljösanktionsavgift på 5000 kr via posten.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.