Företaget NiceCar i Lindesberg gör som föreningen Lindlöven och utmanar andra att skänka pengar till Barncancerfondens insamling. Hockeyföreningen utmanade andra föreningar – NiceCar utmanar företag.-Vi skänker 2000 kronor och hoppas att andra företag hakar på, säger Pehr Andersson på NiceCar.
Insamlingen Walk of Hope går som tåget i Lindesberg. Tidigt på fredagsmorgonen stod det klart att Lindesberg toppar insamlingsligan över de orter som ingår i välgörenhetseventet Walk of Hope på söndag. Och under dagen har ytterligare tusenlappar skänkts och ledningen har drygats ut ordentligt. Vid lunchtid hade hela 44650 kronor rasat in.
Tidigare i veckan utmanade Lindlövens IF andra föreningar att anmäla sig till Walk of Hope. WSK Lindesberg var först att kontra och senare kom även LIF Lindesberg att anmäla sig.
På fredagen kom en liknande utmaning – fast från näringslivet. Företaget NiceCar skänker 2000 kronor och utmanar samtidigt andra företag att följa deras exempel.
– Det är viktigt att hjälpa till och samtidigt kul med en utmaning. Det är trots allt för en viktig sak, kommenterar Pehr Andersson.
Läs tidigare artiklar:
Tioårige Oscar lever med cancer
Familjen Nielsen i kampen mot cancer – nu uppmanar de alla att gå för hoppet!
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.