Företaget NiceCar i Lindesberg gör som föreningen Lindlöven och utmanar andra att skänka pengar till Barncancerfondens insamling. Hockeyföreningen utmanade andra föreningar – NiceCar utmanar företag.-Vi skänker 2000 kronor och hoppas att andra företag hakar på, säger Pehr Andersson på NiceCar.
Insamlingen Walk of Hope går som tåget i Lindesberg. Tidigt på fredagsmorgonen stod det klart att Lindesberg toppar insamlingsligan över de orter som ingår i välgörenhetseventet Walk of Hope på söndag. Och under dagen har ytterligare tusenlappar skänkts och ledningen har drygats ut ordentligt. Vid lunchtid hade hela 44650 kronor rasat in.
Tidigare i veckan utmanade Lindlövens IF andra föreningar att anmäla sig till Walk of Hope. WSK Lindesberg var först att kontra och senare kom även LIF Lindesberg att anmäla sig.
På fredagen kom en liknande utmaning – fast från näringslivet. Företaget NiceCar skänker 2000 kronor och utmanar samtidigt andra företag att följa deras exempel.
– Det är viktigt att hjälpa till och samtidigt kul med en utmaning. Det är trots allt för en viktig sak, kommenterar Pehr Andersson.
Läs tidigare artiklar:
Tioårige Oscar lever med cancer
Familjen Nielsen i kampen mot cancer – nu uppmanar de alla att gå för hoppet!
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.