Nyföretagandet i Lindesberg är riktigt dåligt. Enligt Nuteks senaste siffror rankas Lindesberg först på plats 227 av landets 290 kommuner. En för Lindesbergs politiker svidande jämförelse är att se grannarna Ljusnarsberg och Hällefors i toppskiktet: 58 respektive 33 plats och företagsklimatet är i botten enligt Kommunfaktas senast enkät. Tydligt är att företagandet, fortfarande denna dag, motarbetas av byråkratiska slingerkrokar.
Att starta ett företag är inte alltid så lätt. Men då vägen dit redan är väldigt krånglig som den är, så finns ingen anledning att krydda vägen med spanska ryttare. Dock är det ofta just så bilden ser ut i Lindesberg.
Flera sådana ärenden har kommit till vår kännedom under årens lopp, då en företagare motarbetats av byråkratiska handlingar. Och det finns med största sannolikhet ett stort mörkertal, långt ifrån alla vågar vända sig till media efter ett sådant bemötande från kommunens tjänstemän.
Ett fall som åtminstone fick denna redaktion att höja på ögonbrynen var fallet om glassbaren tidigare i år. En redan etablerad företagare önskade att driva en glassbar i Flugparken och tog således fram ett förslag på hur denna kunde se ut. Här satte byråkratin stopp. Den var inte korrekt – ur fågelperspektiv, förklarade företagaren märkbart förvånad av beskedet. Byråkratisk giljotinering var ordet.
Politikerna talar sig ofta varma om att man måste hjälpa näringslivet på alla sätt och vis. Om kommunen ska växa sig starkare är ett välmående näringsliv A och O.
Vad Lindesberg saknar idag är en duktig och lyhörd person som kan hålla kontakten med företagarna och även hjälpa den som vill starta upp en ny firma eller verksamhet av något slag. Det finns visserligen redan en sådan anställd på kommunen och inom just näringslivsgrenen – men denne har inte de rätta befogenheterna idag: Åke Ström.
Kan Lindesbergs utvecklingschef Åke Ström bli kontakten mellan företagare och byråkrater, då torde ärendena hanteras betydligt smidigare och med fler fall av framgång än då byråkraterna själva tar hand om det. Åke har vid flera tillfällen visat sitt missnöje med vad han kallar ”fyrkantig byråkrati”. Han efterlyser ett ”rundare tänkande” i denna ack så viktiga fråga för kommunens framtid.
Kommunfaktas ranking bekräftar bilden av byråkratin>>
”Upp till kommunen att fixa bra företagsklimat”
Hemligheten bakom Vellinges vinst i företagsklimat
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.