Nyföretagandet i Lindesberg är riktigt dåligt. Enligt Nuteks senaste siffror rankas Lindesberg först på plats 227 av landets 290 kommuner. En för Lindesbergs politiker svidande jämförelse är att se grannarna Ljusnarsberg och Hällefors i toppskiktet: 58 respektive 33 plats och företagsklimatet är i botten enligt Kommunfaktas senast enkät. Tydligt är att företagandet, fortfarande denna dag, motarbetas av byråkratiska slingerkrokar.
Att starta ett företag är inte alltid så lätt. Men då vägen dit redan är väldigt krånglig som den är, så finns ingen anledning att krydda vägen med spanska ryttare. Dock är det ofta just så bilden ser ut i Lindesberg.
Flera sådana ärenden har kommit till vår kännedom under årens lopp, då en företagare motarbetats av byråkratiska handlingar. Och det finns med största sannolikhet ett stort mörkertal, långt ifrån alla vågar vända sig till media efter ett sådant bemötande från kommunens tjänstemän.
Ett fall som åtminstone fick denna redaktion att höja på ögonbrynen var fallet om glassbaren tidigare i år. En redan etablerad företagare önskade att driva en glassbar i Flugparken och tog således fram ett förslag på hur denna kunde se ut. Här satte byråkratin stopp. Den var inte korrekt – ur fågelperspektiv, förklarade företagaren märkbart förvånad av beskedet. Byråkratisk giljotinering var ordet.
Politikerna talar sig ofta varma om att man måste hjälpa näringslivet på alla sätt och vis. Om kommunen ska växa sig starkare är ett välmående näringsliv A och O.
Vad Lindesberg saknar idag är en duktig och lyhörd person som kan hålla kontakten med företagarna och även hjälpa den som vill starta upp en ny firma eller verksamhet av något slag. Det finns visserligen redan en sådan anställd på kommunen och inom just näringslivsgrenen – men denne har inte de rätta befogenheterna idag: Åke Ström.
Kan Lindesbergs utvecklingschef Åke Ström bli kontakten mellan företagare och byråkrater, då torde ärendena hanteras betydligt smidigare och med fler fall av framgång än då byråkraterna själva tar hand om det. Åke har vid flera tillfällen visat sitt missnöje med vad han kallar ”fyrkantig byråkrati”. Han efterlyser ett ”rundare tänkande” i denna ack så viktiga fråga för kommunens framtid.
Kommunfaktas ranking bekräftar bilden av byråkratin>>
”Upp till kommunen att fixa bra företagsklimat”
Hemligheten bakom Vellinges vinst i företagsklimat
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).