Någon eller några personer har satt i system att göra inbrott hos Eurolube i Storå. Gång på gång har företagets VD Krister Roth tröttsamt fått konstatera att armaturer med rörelsesensorer slås sönder samt att personalens matförråd länsas.-Varje gång töms hela frysen på mat och det rör sig om uppemot 5000 kronor i värde. Bara att återställa tjuvarnas framfart kostar tiotusentals kronor, suckar han.
Under 2008 har Eurolube haft påhälsning vid tre tillfällen och Krister Roth har anledning att misstänka att det är samma tjuvar som slagit till vid samtliga fall. Det beror på att tillvägagångssättet är detsamma i de tre fallen samt att det alltid är matvaror som stjäls.
-Det pratas ju en del i byn och man har ju sina misstankar. Men i detta fallet måste man lyckas gripa tjuvarna på bar gärning för att få bukt med problemet. Polisen betraktar det som ett ”missbrukarfall”, det vill säga att människor med missbrukarproblem satt i system att finna mat åt sig själva genom att tömma vår frys, förklarar Krister Roth.
Efter varje inbrott har företaget försökt finna egna lösningar, bland annat genom att montera galler för fönster och installera armaturer med rörelsesensorer.
-Tjuvarna har dock lärt sig att slå sönder lamporna utan att utlösa sensorn. Det har alltså inte varit till någon som helst hjälp, varför vi nu kommer satsa på ett larm kopplat till larmcentralen.
Anledningen till att företaget nu väljer att gå ut i media om inbrotten, är att man har anledning att tro att inbrotten inte kommer att upphöra och att andra kan ha drabbats av liknande – eller kommer drabbas om gärningsmännen inte grips.
-Det här kommer naturligtvis att fortsätta, om inte hos oss så hos någon annan där mat finns förvarat. Här tror jag endast allmänhetens iakttagelser kan råda bot på inbrotten, avslutar Krister Roth.
Fotnot: Senast företaget hade påhälsning var för ca två veckor sedan.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.