Någon eller några personer har satt i system att göra inbrott hos Eurolube i Storå. Gång på gång har företagets VD Krister Roth tröttsamt fått konstatera att armaturer med rörelsesensorer slås sönder samt att personalens matförråd länsas.-Varje gång töms hela frysen på mat och det rör sig om uppemot 5000 kronor i värde. Bara att återställa tjuvarnas framfart kostar tiotusentals kronor, suckar han.
Under 2008 har Eurolube haft påhälsning vid tre tillfällen och Krister Roth har anledning att misstänka att det är samma tjuvar som slagit till vid samtliga fall. Det beror på att tillvägagångssättet är detsamma i de tre fallen samt att det alltid är matvaror som stjäls.
-Det pratas ju en del i byn och man har ju sina misstankar. Men i detta fallet måste man lyckas gripa tjuvarna på bar gärning för att få bukt med problemet. Polisen betraktar det som ett ”missbrukarfall”, det vill säga att människor med missbrukarproblem satt i system att finna mat åt sig själva genom att tömma vår frys, förklarar Krister Roth.
Efter varje inbrott har företaget försökt finna egna lösningar, bland annat genom att montera galler för fönster och installera armaturer med rörelsesensorer.
-Tjuvarna har dock lärt sig att slå sönder lamporna utan att utlösa sensorn. Det har alltså inte varit till någon som helst hjälp, varför vi nu kommer satsa på ett larm kopplat till larmcentralen.
Anledningen till att företaget nu väljer att gå ut i media om inbrotten, är att man har anledning att tro att inbrotten inte kommer att upphöra och att andra kan ha drabbats av liknande – eller kommer drabbas om gärningsmännen inte grips.
-Det här kommer naturligtvis att fortsätta, om inte hos oss så hos någon annan där mat finns förvarat. Här tror jag endast allmänhetens iakttagelser kan råda bot på inbrotten, avslutar Krister Roth.
Fotnot: Senast företaget hade påhälsning var för ca två veckor sedan.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.