Någon eller några personer har satt i system att göra inbrott hos Eurolube i Storå. Gång på gång har företagets VD Krister Roth tröttsamt fått konstatera att armaturer med rörelsesensorer slås sönder samt att personalens matförråd länsas.-Varje gång töms hela frysen på mat och det rör sig om uppemot 5000 kronor i värde. Bara att återställa tjuvarnas framfart kostar tiotusentals kronor, suckar han.
Under 2008 har Eurolube haft påhälsning vid tre tillfällen och Krister Roth har anledning att misstänka att det är samma tjuvar som slagit till vid samtliga fall. Det beror på att tillvägagångssättet är detsamma i de tre fallen samt att det alltid är matvaror som stjäls.
-Det pratas ju en del i byn och man har ju sina misstankar. Men i detta fallet måste man lyckas gripa tjuvarna på bar gärning för att få bukt med problemet. Polisen betraktar det som ett ”missbrukarfall”, det vill säga att människor med missbrukarproblem satt i system att finna mat åt sig själva genom att tömma vår frys, förklarar Krister Roth.
Efter varje inbrott har företaget försökt finna egna lösningar, bland annat genom att montera galler för fönster och installera armaturer med rörelsesensorer.
-Tjuvarna har dock lärt sig att slå sönder lamporna utan att utlösa sensorn. Det har alltså inte varit till någon som helst hjälp, varför vi nu kommer satsa på ett larm kopplat till larmcentralen.
Anledningen till att företaget nu väljer att gå ut i media om inbrotten, är att man har anledning att tro att inbrotten inte kommer att upphöra och att andra kan ha drabbats av liknande – eller kommer drabbas om gärningsmännen inte grips.
-Det här kommer naturligtvis att fortsätta, om inte hos oss så hos någon annan där mat finns förvarat. Här tror jag endast allmänhetens iakttagelser kan råda bot på inbrotten, avslutar Krister Roth.
Fotnot: Senast företaget hade påhälsning var för ca två veckor sedan.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.