Någon eller några personer har satt i system att göra inbrott hos Eurolube i Storå. Gång på gång har företagets VD Krister Roth tröttsamt fått konstatera att armaturer med rörelsesensorer slås sönder samt att personalens matförråd länsas.-Varje gång töms hela frysen på mat och det rör sig om uppemot 5000 kronor i värde. Bara att återställa tjuvarnas framfart kostar tiotusentals kronor, suckar han.
Under 2008 har Eurolube haft påhälsning vid tre tillfällen och Krister Roth har anledning att misstänka att det är samma tjuvar som slagit till vid samtliga fall. Det beror på att tillvägagångssättet är detsamma i de tre fallen samt att det alltid är matvaror som stjäls.
-Det pratas ju en del i byn och man har ju sina misstankar. Men i detta fallet måste man lyckas gripa tjuvarna på bar gärning för att få bukt med problemet. Polisen betraktar det som ett ”missbrukarfall”, det vill säga att människor med missbrukarproblem satt i system att finna mat åt sig själva genom att tömma vår frys, förklarar Krister Roth.
Efter varje inbrott har företaget försökt finna egna lösningar, bland annat genom att montera galler för fönster och installera armaturer med rörelsesensorer.
-Tjuvarna har dock lärt sig att slå sönder lamporna utan att utlösa sensorn. Det har alltså inte varit till någon som helst hjälp, varför vi nu kommer satsa på ett larm kopplat till larmcentralen.
Anledningen till att företaget nu väljer att gå ut i media om inbrotten, är att man har anledning att tro att inbrotten inte kommer att upphöra och att andra kan ha drabbats av liknande – eller kommer drabbas om gärningsmännen inte grips.
-Det här kommer naturligtvis att fortsätta, om inte hos oss så hos någon annan där mat finns förvarat. Här tror jag endast allmänhetens iakttagelser kan råda bot på inbrotten, avslutar Krister Roth.
Fotnot: Senast företaget hade påhälsning var för ca två veckor sedan.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.