Någon eller några personer har satt i system att göra inbrott hos Eurolube i Storå. Gång på gång har företagets VD Krister Roth tröttsamt fått konstatera att armaturer med rörelsesensorer slås sönder samt att personalens matförråd länsas.-Varje gång töms hela frysen på mat och det rör sig om uppemot 5000 kronor i värde. Bara att återställa tjuvarnas framfart kostar tiotusentals kronor, suckar han.
Under 2008 har Eurolube haft påhälsning vid tre tillfällen och Krister Roth har anledning att misstänka att det är samma tjuvar som slagit till vid samtliga fall. Det beror på att tillvägagångssättet är detsamma i de tre fallen samt att det alltid är matvaror som stjäls.
-Det pratas ju en del i byn och man har ju sina misstankar. Men i detta fallet måste man lyckas gripa tjuvarna på bar gärning för att få bukt med problemet. Polisen betraktar det som ett ”missbrukarfall”, det vill säga att människor med missbrukarproblem satt i system att finna mat åt sig själva genom att tömma vår frys, förklarar Krister Roth.
Efter varje inbrott har företaget försökt finna egna lösningar, bland annat genom att montera galler för fönster och installera armaturer med rörelsesensorer.
-Tjuvarna har dock lärt sig att slå sönder lamporna utan att utlösa sensorn. Det har alltså inte varit till någon som helst hjälp, varför vi nu kommer satsa på ett larm kopplat till larmcentralen.
Anledningen till att företaget nu väljer att gå ut i media om inbrotten, är att man har anledning att tro att inbrotten inte kommer att upphöra och att andra kan ha drabbats av liknande – eller kommer drabbas om gärningsmännen inte grips.
-Det här kommer naturligtvis att fortsätta, om inte hos oss så hos någon annan där mat finns förvarat. Här tror jag endast allmänhetens iakttagelser kan råda bot på inbrotten, avslutar Krister Roth.
Fotnot: Senast företaget hade påhälsning var för ca två veckor sedan.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.