Näringslivsmässan i Lindesberg missar själva idén med ett sådant arrangemang. Visst hyser den massor av montrar med idel serviceinriktade människor, men kommunens livsnerv, de producerande företagen, lyser med sin frånvaro. Det är trots allt dessa företag som gör att kommunen lever vidare och skapar nya arbetstillfällen. Vi måste framhäva dem i fortsättningen, konstaterar Företagarnas representant Jan Hansson. –Som det är idag så ser vi mycket av kommunen och dess bolag i montrarna, men jag tycker inte de hör hemma där. Mässan ska vara en industrimässa där kommunens livsnerv, som de utgör, ska visa sin verksamhet. Vi måste helt enkelt bli bättre på det området, säger Hansson.
Arrangörerna, då bl a Företagarna, har verkligen försökt att få de producerande företagen/industrierna att ställa upp på mässan, men det finns en detalj i arrangemanget som dessa ofta använder som ”ursäkt” till att man avstår.
–Ja, det finns ett litet problem. Det är att många företagare har vissa betänkligheter vad gäller LO, och då LO är medarrangör så är det ibland lite svårt att övertala dem att komma till mässan. Jag hoppas ändå innerligt att vi ska få fler industrier på mässan i fortsättningen, de är trots allt det viktigaste vi har.
Mässan startar fredag 7 september kl 10:00 och avslutas lördag 8 september kl 16:00
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.