Näringslivsmässan i Lindesberg missar själva idén med ett sådant arrangemang. Visst hyser den massor av montrar med idel serviceinriktade människor, men kommunens livsnerv, de producerande företagen, lyser med sin frånvaro. Det är trots allt dessa företag som gör att kommunen lever vidare och skapar nya arbetstillfällen. Vi måste framhäva dem i fortsättningen, konstaterar Företagarnas representant Jan Hansson. –Som det är idag så ser vi mycket av kommunen och dess bolag i montrarna, men jag tycker inte de hör hemma där. Mässan ska vara en industrimässa där kommunens livsnerv, som de utgör, ska visa sin verksamhet. Vi måste helt enkelt bli bättre på det området, säger Hansson.
Arrangörerna, då bl a Företagarna, har verkligen försökt att få de producerande företagen/industrierna att ställa upp på mässan, men det finns en detalj i arrangemanget som dessa ofta använder som ”ursäkt” till att man avstår.
–Ja, det finns ett litet problem. Det är att många företagare har vissa betänkligheter vad gäller LO, och då LO är medarrangör så är det ibland lite svårt att övertala dem att komma till mässan. Jag hoppas ändå innerligt att vi ska få fler industrier på mässan i fortsättningen, de är trots allt det viktigaste vi har.
Mässan startar fredag 7 september kl 10:00 och avslutas lördag 8 september kl 16:00
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.