INSÄNDARE/DEBATT: Betydelsen av en bibehållen infrastruktur i norra delen av Region Örebro län, RÖL, kan inte överskattas! För våra företag är det livsavgörande att kunna rekrytera personal med rätt kompetens. En kompetent ny och möjlig medarbetare har ofta en partner som samtidigt är i behov av anställning. Inte sällan har dessa en utbildning som gör att de önskar en tjänst inom sjukvården på olika platser och på alla nivåer.
Det förslag som en tjänsteman inom Region Örebro Län presenterat innebär att antalet tjänster inom sjukvården i regionens norra del minskar. Företagarnas möjligheter att finna ny kompetens till sina företag minskar om de inte hittar anställning till en medföljande partner!
Kostnaderna ökar för företag i norra RÖL. Tjänstemannen inom regionen föreslår nämligen att kirurgdelen på Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett flyttas till en redan överfull akutmottagning på Universitetssjukhuset i Örebro (USÖ)). Om en anställd insjuknar eller skadas på sitt arbete ökar antalet timmar som denne är frånvarande på grund av ökad restid och väntetid. Hon/han har timlön. Denna betalas av arbetsgivaren. Därför ökar företagets kostnad.
Transport av dessa akuta patienter betalas av RÖL och behandlingen på USÖ kostar lika mycket där som på Lindesbergs lasarett. Alltså blir det en fördyring för RÖL! Hur räknar ni tjänstemän inom RÖL när ni föreslår stängd akutmottagning för kirurgiska patienter på Lindesbergs lasarett?
Dessutom föreslår tjänstemannen att fyra mottagningar på vardera Lindesbergs och Karlskogas lasarett ska stängas och patienterna hänvisas till USÖ. Mottagningar som sammanlagt hanterar cirka 24 000 patienter om året! Dessa patienter betalar själva sin resa. Kostnaden är 50-100 kr/mil för egen bil. Dvs boende utanför Örebro drabbas av en ny kostnad på 12-24 miljoner/år!
Nej överge inte företagarna i norra RÖL!
Tag bort tjänstemannens förslag att på Lindesbergs lasarett stänga kirurg-akuten respektive de fyra mottagningarna!
Mer än 1 400 företagare i norra RÖL
genom Peter Larsson, Företagare, Linde Bilskadecenter
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.