INSÄNDARE/DEBATT: Betydelsen av en bibehållen infrastruktur i norra delen av Region Örebro län, RÖL, kan inte överskattas! För våra företag är det livsavgörande att kunna rekrytera personal med rätt kompetens. En kompetent ny och möjlig medarbetare har ofta en partner som samtidigt är i behov av anställning. Inte sällan har dessa en utbildning som gör att de önskar en tjänst inom sjukvården på olika platser och på alla nivåer.
Det förslag som en tjänsteman inom Region Örebro Län presenterat innebär att antalet tjänster inom sjukvården i regionens norra del minskar. Företagarnas möjligheter att finna ny kompetens till sina företag minskar om de inte hittar anställning till en medföljande partner!
Kostnaderna ökar för företag i norra RÖL. Tjänstemannen inom regionen föreslår nämligen att kirurgdelen på Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett flyttas till en redan överfull akutmottagning på Universitetssjukhuset i Örebro (USÖ)). Om en anställd insjuknar eller skadas på sitt arbete ökar antalet timmar som denne är frånvarande på grund av ökad restid och väntetid. Hon/han har timlön. Denna betalas av arbetsgivaren. Därför ökar företagets kostnad.
Transport av dessa akuta patienter betalas av RÖL och behandlingen på USÖ kostar lika mycket där som på Lindesbergs lasarett. Alltså blir det en fördyring för RÖL! Hur räknar ni tjänstemän inom RÖL när ni föreslår stängd akutmottagning för kirurgiska patienter på Lindesbergs lasarett?
Dessutom föreslår tjänstemannen att fyra mottagningar på vardera Lindesbergs och Karlskogas lasarett ska stängas och patienterna hänvisas till USÖ. Mottagningar som sammanlagt hanterar cirka 24 000 patienter om året! Dessa patienter betalar själva sin resa. Kostnaden är 50-100 kr/mil för egen bil. Dvs boende utanför Örebro drabbas av en ny kostnad på 12-24 miljoner/år!
Nej överge inte företagarna i norra RÖL!
Tag bort tjänstemannens förslag att på Lindesbergs lasarett stänga kirurg-akuten respektive de fyra mottagningarna!
Mer än 1 400 företagare i norra RÖL
genom Peter Larsson, Företagare, Linde Bilskadecenter
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.