På fredag är det toppmöte i hockeyns Division 3 mellan serieledande GSK och tvåan Hallstahammar. Inte nog med att det är seriefinal, GSK:s sponsorer står för notan och bjuder alla på gratis entré.
När säsongen drog igång hade Guldsmedshytte SK inte några större krav på sig då alla i ledargruppen är nya och laget är väldigt ungt. Men under seriens gång har de visat prov på kvalitet och bra organisation.
I fredags blev de klara för vidare playoff och nu handlar det mest om att behålla den goda formen och se till att vinna serien, för att få bättre utgångsläge när playoff drar igång.
-Målet nu är att vinna serien och sedan playoffmatcherna för att få kvala till Division 2, säger tränaren Benny Vikström
Hallstahammar har inte förlorat sedan den 11 november förra året och då var det just GSK som slog dem på bortaplan. Nu är det dags för GSK att vinna mot dem igen och dryga ut serieledningen. Och vad passar bättre än att göra det på hemmaplan inför en förväntad storpublik. Så börja helgen med att komma till Råsshallen och visa ert stöd för Guldsmedshytte SK.
-Vi är väldigt tacksamma över att våra sponsorer går och gör detta för oss, så nu hoppas vi på mycket folk på läktarna, avslutar Benny.
Matchstart: Fredag 27/1 Kl 19.00 i Råsshallen.
Matchsponsorer är:
Vestas
ICA Trivselköp
Carlsson industriservice
XL Bygg Kopparberg
Guldsmedshyttans Mack
Linde byggnadsplåt
Hugo Erikssons bil AB
Bergmarks Måleri
Novab
Magnusson & Petersson AB
Storå Rör
Söne buss
Digitalbutiken
Titt-in
iiS
Handelsbanken Lindesberg
Pizzeria Jalla jalla
Harnesk Bygg Kopparberg
Egeryds
Restaurang Fenix
Mäklarhuset Lindesberg
Lizas Parfym
Lindesbergs Bygg
Brosätrers Blomsterateljé
Br Sander Bygg
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.