På fredag är det toppmöte i hockeyns Division 3 mellan serieledande GSK och tvåan Hallstahammar. Inte nog med att det är seriefinal, GSK:s sponsorer står för notan och bjuder alla på gratis entré.
När säsongen drog igång hade Guldsmedshytte SK inte några större krav på sig då alla i ledargruppen är nya och laget är väldigt ungt. Men under seriens gång har de visat prov på kvalitet och bra organisation.
I fredags blev de klara för vidare playoff och nu handlar det mest om att behålla den goda formen och se till att vinna serien, för att få bättre utgångsläge när playoff drar igång.
-Målet nu är att vinna serien och sedan playoffmatcherna för att få kvala till Division 2, säger tränaren Benny Vikström
Hallstahammar har inte förlorat sedan den 11 november förra året och då var det just GSK som slog dem på bortaplan. Nu är det dags för GSK att vinna mot dem igen och dryga ut serieledningen. Och vad passar bättre än att göra det på hemmaplan inför en förväntad storpublik. Så börja helgen med att komma till Råsshallen och visa ert stöd för Guldsmedshytte SK.
-Vi är väldigt tacksamma över att våra sponsorer går och gör detta för oss, så nu hoppas vi på mycket folk på läktarna, avslutar Benny.
Matchstart: Fredag 27/1 Kl 19.00 i Råsshallen.
Matchsponsorer är:
Vestas
ICA Trivselköp
Carlsson industriservice
XL Bygg Kopparberg
Guldsmedshyttans Mack
Linde byggnadsplåt
Hugo Erikssons bil AB
Bergmarks Måleri
Novab
Magnusson & Petersson AB
Storå Rör
Söne buss
Digitalbutiken
Titt-in
iiS
Handelsbanken Lindesberg
Pizzeria Jalla jalla
Harnesk Bygg Kopparberg
Egeryds
Restaurang Fenix
Mäklarhuset Lindesberg
Lizas Parfym
Lindesbergs Bygg
Brosätrers Blomsterateljé
Br Sander Bygg
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.