Under drygt två års tid tillbringade John Jäderqvist åtskilliga timmar på sjukhus, sedan hälsan sviktat rejält för honom. Båda njurarna hade slutat att fungera – ett liv med dialys och oviss väntan på en donator hade blivit vardag för John. För att fördriva tiden – och hantera situationen – skrev John en bok med kriminaltema i 1950-talets Lindesberg.
– Den är handskriven, med block och penna, på sjukhuset, ler John Jäderqvist.
John Jäderqvist debuterade som författare året 2011 med kriminalromanen Polisbil 60313. Romanen skrevs med inspiration från hans 40 år i poliskåren. Han hade dock satt ett väldigt ödmjukt mål med sitt författande, det fanns inga planer alls att slå stort. Om inte kritiken blev alltför svidande och om det skulle säljas tillräckligt många exemplar för att täcka omkostnaderna, så skulle han bli väldigt nöjd med det.
Nöjd, det blev John ganska snart också. Många av de som hade läst boken, gav honom ros och omkostnaderna täcktes upp efter endast två månaders försäljningstid i den lokala bokhandeln. Framgången peppade John att fatta pennan på nytt och påbörja en uppföljare, ett arbete som dock inte kom att slutföras av olika anledningar.
Ny glöd för skrivandet, det kom först när den egna hälsan sviktade. För ett par år sedan slutade hans njurar att fungera och det allvarliga hälsotillståndet innebar ständiga sjukhusbesök under lång tid. Det var på sjukhuset glöden kom tillbaka.
– Det var i samband med det här, att jag vistades så mycket på sjukhusen, som jag började att skriva igen. Jag fick ju åka in på dialys i väntan på en ny njure och när jag väl fick en ny njure, så drabbades jag av infektioner och att kroppen stötte bort den nya njuren. Jag satt många, många timmar på sjukhus och det var där jag skrev den här romanen. Den är handskriven, med block och penna, ler John Jäderqvist.
Sedan i måndags finns den nya boken, som bär titeln I hovmästarens ställe, i Bokhandeln i Lindesberg. I hovmästarens ställe är sex berättelser i en och samma pärm.
– Berättelserna utspelas åren 1950 och 1951 och sammanvävs till viss del genom att låta Lindesbergs Stadshotell vara navet i dem. Det inleds med ett mordfall på Kyrkberget, där man funnit ett lik under kägelbanan, säger Jäderqvist.
Berättelserna är lika mycket ett sätt att ge nostalgiska undertoner för läsaren, menar John som minns Lindesberg från förr.
– Det såg ju helt annorlunda ut på den tiden, med alla pensionat och olika butiker som inte längre har sin självklara plats i vårt nuvarande samhälle. Det var en annan tid, helt enkelt. För den lite äldre läsaren, kommer boken vara en nostalgiresa också, understryker John Jäderqvist.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.