Polisen söker en misstänkt gärningsman, som under torsdagen skall ha förföljt en äldre kvinna och stulit pengar av henne.
Vid lunchtid igår, torsdag, uträttar en kvinna i 90-årsåldern ärenden i en matbutik i centrala Lindesberg och går sedan hemåt igen. På vägen hem upptäcker hon att en man följer efter henne.
– När den här äldre damen kommer fram till sin bostad, går mannen fram till henne och erbjuder sig att hjälpa henne med varorna. I samband med det känner hon att mannen greppar tag om hennes portmonnä, uppger polisen i Lindesberg.
I samband med detta knyter den äldre kvinnan näven åt mannen och lyckas få honom att förstå att hans närvaro inte uppskattas.
– Mannen lämnar platsen och strax efteråt upptäcker kvinnan att det saknas pengar, säger Christina Hahne vid polisen i Lindesberg.
Signalementet på gärningsmannen:
185-190 cm lång, smal, ljus hy, mörkt hår, svart jacka av kort modell med gult inslag, antingen ränder eller breda sömmar. Mannen pratade ej svenska.
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Med start tisdag 14 oktober får Lindesberg en ny fritidsgård som är anpassad för ungdomar med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF).
– Det känns meningsfullt att vi nu kan erbjuda fler unga en plats där deras intressen och styrkor får ta plats, säger Jon Daly Skoog, verksamhetsutvecklare på SV Örebro län i ett uttalande på kommunens hemsida.