Lindesbergs kommun kommer att frigöra mer tomtmark än vad man tidigare hade tänkt sig i samband med exploateringen av Norra Triangeln – det nya industriområdet. Anledningen är att intresset för framtida företagsetableringar visat sig större än man räknat med.
Var och varannan dag får Björn Carlson på kommunens exploateringsbolag samtal från företagare med förfrågningar. Det handlar i regel om redan etablerade företag som önskar utöka verksamheten och ser industrimarken som ett utmärkt läge för detta.
-Och det är ju jättebra att företag lämnar befintliga lokaler istället för att bygga ut. På så vis kan ju nya företag startas upp i den gamla lokalen, möjligheterna ökar för nyetableringar och det främjar näringslivet, förklarar Björn.
Inledningsvis gick kommunen ut med information om att totalt 15 tomter skulle frigöras i den första etappen. Men för att kunna bemöta den efterfrågan som råder, har man nu ökat antalet tomter till 25.
-Fast jag vill inte gärna prata om antal – utan yta. Det kan ju vara så att det kommer ett företag som behöver en mycket större yta än andra, kanske omkring 10 000 kvm, påpekar Björn.
Totalt 10 hektar mark kommer nu att färdigställas för försäljning. Det är i första hand markerna som vetter mot riksvägen som iordningställs.
-Det är naturligtvis läget som lockar, att få synas från riksvägen. Det är en bra reklamplats för företaget, konstaterar Björn och fortsätter:
-Industriområdet är ju mer av en handelsplats idag dit folk söker sig i bred utsträckning. Det ökar naturligtvis attraktionskraften och intresset för området, något jag ser som en positiv utveckling för Lindesberg, avslutar Björn.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!