Lindesbergs kommun kommer att frigöra mer tomtmark än vad man tidigare hade tänkt sig i samband med exploateringen av Norra Triangeln – det nya industriområdet. Anledningen är att intresset för framtida företagsetableringar visat sig större än man räknat med.
Var och varannan dag får Björn Carlson på kommunens exploateringsbolag samtal från företagare med förfrågningar. Det handlar i regel om redan etablerade företag som önskar utöka verksamheten och ser industrimarken som ett utmärkt läge för detta.
-Och det är ju jättebra att företag lämnar befintliga lokaler istället för att bygga ut. På så vis kan ju nya företag startas upp i den gamla lokalen, möjligheterna ökar för nyetableringar och det främjar näringslivet, förklarar Björn.
Inledningsvis gick kommunen ut med information om att totalt 15 tomter skulle frigöras i den första etappen. Men för att kunna bemöta den efterfrågan som råder, har man nu ökat antalet tomter till 25.
-Fast jag vill inte gärna prata om antal – utan yta. Det kan ju vara så att det kommer ett företag som behöver en mycket större yta än andra, kanske omkring 10 000 kvm, påpekar Björn.
Totalt 10 hektar mark kommer nu att färdigställas för försäljning. Det är i första hand markerna som vetter mot riksvägen som iordningställs.
-Det är naturligtvis läget som lockar, att få synas från riksvägen. Det är en bra reklamplats för företaget, konstaterar Björn och fortsätter:
-Industriområdet är ju mer av en handelsplats idag dit folk söker sig i bred utsträckning. Det ökar naturligtvis attraktionskraften och intresset för området, något jag ser som en positiv utveckling för Lindesberg, avslutar Björn.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.