Lindesbergs kommun kommer att frigöra mer tomtmark än vad man tidigare hade tänkt sig i samband med exploateringen av Norra Triangeln – det nya industriområdet. Anledningen är att intresset för framtida företagsetableringar visat sig större än man räknat med.
Var och varannan dag får Björn Carlson på kommunens exploateringsbolag samtal från företagare med förfrågningar. Det handlar i regel om redan etablerade företag som önskar utöka verksamheten och ser industrimarken som ett utmärkt läge för detta.
-Och det är ju jättebra att företag lämnar befintliga lokaler istället för att bygga ut. På så vis kan ju nya företag startas upp i den gamla lokalen, möjligheterna ökar för nyetableringar och det främjar näringslivet, förklarar Björn.
Inledningsvis gick kommunen ut med information om att totalt 15 tomter skulle frigöras i den första etappen. Men för att kunna bemöta den efterfrågan som råder, har man nu ökat antalet tomter till 25.
-Fast jag vill inte gärna prata om antal – utan yta. Det kan ju vara så att det kommer ett företag som behöver en mycket större yta än andra, kanske omkring 10 000 kvm, påpekar Björn.
Totalt 10 hektar mark kommer nu att färdigställas för försäljning. Det är i första hand markerna som vetter mot riksvägen som iordningställs.
-Det är naturligtvis läget som lockar, att få synas från riksvägen. Det är en bra reklamplats för företaget, konstaterar Björn och fortsätter:
-Industriområdet är ju mer av en handelsplats idag dit folk söker sig i bred utsträckning. Det ökar naturligtvis attraktionskraften och intresset för området, något jag ser som en positiv utveckling för Lindesberg, avslutar Björn.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.