I slutet av oktober 2017 togs det första officiella spadtaget för Lindesbergs nya Hälsocentrum, Bergsparken. Nu ca två år senare är bygget klart, och imorgon fredag är det stor invigning. LindeNytt kan dock redan nu bjuda på en förhandsvisning, häng med!
De sista detaljerna färdigställs och det städas för fullt medan media visas runt i det gigantiska Bergsparken under torsdagen. Imorgon fredag är det officiell invigning för den delen av huset som FALAB äger, medan Vårdcentralens lokaler invigs längre fram.
Bergsparken är ett samarbetsprojekt mellan FALAB och Region Örebro län, och omfattar totalt tre byggnader. Region Örebro län äger och förvaltar hus 1, innehållande lokaler för vårdcentral, familjecentral samt folktandvård, och de övriga två husen ägs och förvaltas av FALAB/LIBO.
Hus 2 innehåller totalt 30 lägenheter, 9 st tvårummare, 18 st trerummare och 3 st fyrarummare, och dagsläget är så gott som samtliga uthyrda.
– Det är blandade åldrar på hyresgästerna, och det ser vi som mycket positivt, berättar Arne Larsson, projektledare på LIBO.
Hus 1 och 2 är sammanbyggda med ett 1200 kvadratmeter stort vintervarmt atrium, där man även har en rymlig inomhusterrass. Terrassen kan under dagtid nyttjas av besökande till de olika verksamheterna, och på övrig tid kommer den att fungera som en innergård för de boende.
– Vi hoppas att det blir lite liv och rörelse här, säger Arne glatt.
Hus 3 är ett 5700 kvadratmeter stort parkeringsgarage fördelat på två våningar med totalt 200 parkeringsplatser. Bottenplanets platser är förhyrda, och öronmärkta för hyresgäster samt Bergsparkens personal, medan övre plan är för besökande till de olika verksamheterna samt besökande till lägenheterna.
Imorgon fredag kl 15.30 invigs Bergsparken under festliga former, då man även har möjlighet att kika runt i de olika delarna av byggnaden.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras