I slutet av oktober 2017 togs det första officiella spadtaget för Lindesbergs nya Hälsocentrum, Bergsparken. Nu ca två år senare är bygget klart, och imorgon fredag är det stor invigning. LindeNytt kan dock redan nu bjuda på en förhandsvisning, häng med!
De sista detaljerna färdigställs och det städas för fullt medan media visas runt i det gigantiska Bergsparken under torsdagen. Imorgon fredag är det officiell invigning för den delen av huset som FALAB äger, medan Vårdcentralens lokaler invigs längre fram.
Bergsparken är ett samarbetsprojekt mellan FALAB och Region Örebro län, och omfattar totalt tre byggnader. Region Örebro län äger och förvaltar hus 1, innehållande lokaler för vårdcentral, familjecentral samt folktandvård, och de övriga två husen ägs och förvaltas av FALAB/LIBO.
Hus 2 innehåller totalt 30 lägenheter, 9 st tvårummare, 18 st trerummare och 3 st fyrarummare, och dagsläget är så gott som samtliga uthyrda.
– Det är blandade åldrar på hyresgästerna, och det ser vi som mycket positivt, berättar Arne Larsson, projektledare på LIBO.
Hus 1 och 2 är sammanbyggda med ett 1200 kvadratmeter stort vintervarmt atrium, där man även har en rymlig inomhusterrass. Terrassen kan under dagtid nyttjas av besökande till de olika verksamheterna, och på övrig tid kommer den att fungera som en innergård för de boende.
– Vi hoppas att det blir lite liv och rörelse här, säger Arne glatt.
Hus 3 är ett 5700 kvadratmeter stort parkeringsgarage fördelat på två våningar med totalt 200 parkeringsplatser. Bottenplanets platser är förhyrda, och öronmärkta för hyresgäster samt Bergsparkens personal, medan övre plan är för besökande till de olika verksamheterna samt besökande till lägenheterna.
Imorgon fredag kl 15.30 invigs Bergsparken under festliga former, då man även har möjlighet att kika runt i de olika delarna av byggnaden.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.