I slutet av oktober 2017 togs det första officiella spadtaget för Lindesbergs nya Hälsocentrum, Bergsparken. Nu ca två år senare är bygget klart, och imorgon fredag är det stor invigning. LindeNytt kan dock redan nu bjuda på en förhandsvisning, häng med!
De sista detaljerna färdigställs och det städas för fullt medan media visas runt i det gigantiska Bergsparken under torsdagen. Imorgon fredag är det officiell invigning för den delen av huset som FALAB äger, medan Vårdcentralens lokaler invigs längre fram.
Bergsparken är ett samarbetsprojekt mellan FALAB och Region Örebro län, och omfattar totalt tre byggnader. Region Örebro län äger och förvaltar hus 1, innehållande lokaler för vårdcentral, familjecentral samt folktandvård, och de övriga två husen ägs och förvaltas av FALAB/LIBO.
Hus 2 innehåller totalt 30 lägenheter, 9 st tvårummare, 18 st trerummare och 3 st fyrarummare, och dagsläget är så gott som samtliga uthyrda.
– Det är blandade åldrar på hyresgästerna, och det ser vi som mycket positivt, berättar Arne Larsson, projektledare på LIBO.
Hus 1 och 2 är sammanbyggda med ett 1200 kvadratmeter stort vintervarmt atrium, där man även har en rymlig inomhusterrass. Terrassen kan under dagtid nyttjas av besökande till de olika verksamheterna, och på övrig tid kommer den att fungera som en innergård för de boende.
– Vi hoppas att det blir lite liv och rörelse här, säger Arne glatt.
Hus 3 är ett 5700 kvadratmeter stort parkeringsgarage fördelat på två våningar med totalt 200 parkeringsplatser. Bottenplanets platser är förhyrda, och öronmärkta för hyresgäster samt Bergsparkens personal, medan övre plan är för besökande till de olika verksamheterna samt besökande till lägenheterna.
Imorgon fredag kl 15.30 invigs Bergsparken under festliga former, då man även har möjlighet att kika runt i de olika delarna av byggnaden.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.