I slutet av oktober 2017 togs det första officiella spadtaget för Lindesbergs nya Hälsocentrum, Bergsparken. Nu ca två år senare är bygget klart, och imorgon fredag är det stor invigning. LindeNytt kan dock redan nu bjuda på en förhandsvisning, häng med!
De sista detaljerna färdigställs och det städas för fullt medan media visas runt i det gigantiska Bergsparken under torsdagen. Imorgon fredag är det officiell invigning för den delen av huset som FALAB äger, medan Vårdcentralens lokaler invigs längre fram.
Bergsparken är ett samarbetsprojekt mellan FALAB och Region Örebro län, och omfattar totalt tre byggnader. Region Örebro län äger och förvaltar hus 1, innehållande lokaler för vårdcentral, familjecentral samt folktandvård, och de övriga två husen ägs och förvaltas av FALAB/LIBO.
Hus 2 innehåller totalt 30 lägenheter, 9 st tvårummare, 18 st trerummare och 3 st fyrarummare, och dagsläget är så gott som samtliga uthyrda.
– Det är blandade åldrar på hyresgästerna, och det ser vi som mycket positivt, berättar Arne Larsson, projektledare på LIBO.
Hus 1 och 2 är sammanbyggda med ett 1200 kvadratmeter stort vintervarmt atrium, där man även har en rymlig inomhusterrass. Terrassen kan under dagtid nyttjas av besökande till de olika verksamheterna, och på övrig tid kommer den att fungera som en innergård för de boende.
– Vi hoppas att det blir lite liv och rörelse här, säger Arne glatt.
Hus 3 är ett 5700 kvadratmeter stort parkeringsgarage fördelat på två våningar med totalt 200 parkeringsplatser. Bottenplanets platser är förhyrda, och öronmärkta för hyresgäster samt Bergsparkens personal, medan övre plan är för besökande till de olika verksamheterna samt besökande till lägenheterna.
Imorgon fredag kl 15.30 invigs Bergsparken under festliga former, då man även har möjlighet att kika runt i de olika delarna av byggnaden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.