I slutet av oktober 2017 togs det första officiella spadtaget för Lindesbergs nya Hälsocentrum, Bergsparken. Nu ca två år senare är bygget klart, och imorgon fredag är det stor invigning. LindeNytt kan dock redan nu bjuda på en förhandsvisning, häng med!
De sista detaljerna färdigställs och det städas för fullt medan media visas runt i det gigantiska Bergsparken under torsdagen. Imorgon fredag är det officiell invigning för den delen av huset som FALAB äger, medan Vårdcentralens lokaler invigs längre fram.
Bergsparken är ett samarbetsprojekt mellan FALAB och Region Örebro län, och omfattar totalt tre byggnader. Region Örebro län äger och förvaltar hus 1, innehållande lokaler för vårdcentral, familjecentral samt folktandvård, och de övriga två husen ägs och förvaltas av FALAB/LIBO.
Hus 2 innehåller totalt 30 lägenheter, 9 st tvårummare, 18 st trerummare och 3 st fyrarummare, och dagsläget är så gott som samtliga uthyrda.
– Det är blandade åldrar på hyresgästerna, och det ser vi som mycket positivt, berättar Arne Larsson, projektledare på LIBO.
Hus 1 och 2 är sammanbyggda med ett 1200 kvadratmeter stort vintervarmt atrium, där man även har en rymlig inomhusterrass. Terrassen kan under dagtid nyttjas av besökande till de olika verksamheterna, och på övrig tid kommer den att fungera som en innergård för de boende.
– Vi hoppas att det blir lite liv och rörelse här, säger Arne glatt.
Hus 3 är ett 5700 kvadratmeter stort parkeringsgarage fördelat på två våningar med totalt 200 parkeringsplatser. Bottenplanets platser är förhyrda, och öronmärkta för hyresgäster samt Bergsparkens personal, medan övre plan är för besökande till de olika verksamheterna samt besökande till lägenheterna.
Imorgon fredag kl 15.30 invigs Bergsparken under festliga former, då man även har möjlighet att kika runt i de olika delarna av byggnaden.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.