Efter dubbla förluster mot Kumla i HockeyEttan så fick Lindlöven chans till ny revansch när vårserien skulle inledas. Trots tre nya namn i laguppställningen så tvingades den inledande bortamatchen in i ett förlängningsspel, där Max Lalander gjorde processen kort och säkrade två inledande poäng.
Att Lindlöven missade AllEttan kom nog som en överraskning för många. Med en för liten målskillnad i Lindelaget lyckades Forshaga att snabbt spela sin väg upp i tabellen, efter en utklassning med 11-2 mot Köping lyckades de att utöka sin målskillnad till sin fördel när platserna till AllEttan skulle delas ut.
Det faktum att hela 7 av Lindlövens 22 matcher tvingades in till övertidsspel eller straffar, var inte heller något som hjälpte situationen då man således missade flera viktiga poäng.
Med lagets stjärnspelare Alexander Kovalonok skadad efter en tidig olycka i den sista hemmamatchens första period, hade Lindlöven kallat in förstärkning när Vårserien skulle inledas på bortais.
Bara någon dag innan nedsläpp kom nyheten att Lindelaget lånat in den Allsvenska spelaren Jesper Alasaari, ett bekant namn för Lindlöven då Alasaari tidigare spelat tre matcher i orange matchtröja under förra säsongens HockeyEtta.
Även tvillingparet Martin och Tom Fridén har hittat till Lindlöven efter att det Svenska Ishockeyförbundet har ställt in samtliga juniormatcher, vilket gör att juniorspelarna från Växjö Lakers HC fick inleda sitt seniorspel hos Lindlöven.
Väl i Kumla fick man en jobbig inledning. Redan efter sju minuter kunde Kumla spela in matchens inledande mål men Lindlöven kom snabbt tillbaka och kunde i den andra perioden ta kontroll av matchen.
Matchen tvingades in i ett förlängningsspel där 23 sekunder var allt som den Kumlauppväxta spelaren Max Lalander behövde för att göra processen kort, för att således spela in matchens avgörande mål.
Återkommande Alasaari blev hjälpsam som assist medan Lindelagets storspelare Semjonov och Broeng även dem blev en avgörande del för Lindlöven med två poäng vardera.
Resultat Kumla HC Black Bulls-Lindlöven
Slutresultat: 3-4 (1-0, 1-2, 1-1, 0-1)
Publik: –
Målgörare:
1-1 Max Lalander (Anton Widmark)
1-2 Jesper Broeng (Maxim Semjonov, Jesper Alasaari)
2-3 Anton Widmark (Jesper Broeng, Maxim Semjonov)
3-4 Max Lalander (Lucas Jägbring)
Läget i tabellen: Eftersom Lindlöven placerade sig som första lag under ”Topp femman” i HockeyEttans tabell så inleder Lindelaget tabellen som ledare med sex bonuspoäng. Med ytterligare 2 poäng efter söndagens match innehar Lindelaget ännu positionen som tabelletta med 8 poäng före Grums, Köping och Kumla som samtliga innehar 5 poäng, noterbart är att Köping ännu inte har spelat sin inledande match.
Malung placeras 5:a med 3 poäng före Linden som innehar samma poängantal, medan Surahammar avslutar tabellen med 1 poäng efter en inledande förlust mot Grums.
Nästa match: Onsdag 13:e januari vs Malungs IF i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Man kan följa matchen via HockeyEttans sändning där lokala matchkommentatorer från Lindlöven hjälper tittarna igenom matchen.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.