Efter dubbla förluster mot Kumla i HockeyEttan så fick Lindlöven chans till ny revansch när vårserien skulle inledas. Trots tre nya namn i laguppställningen så tvingades den inledande bortamatchen in i ett förlängningsspel, där Max Lalander gjorde processen kort och säkrade två inledande poäng.
Att Lindlöven missade AllEttan kom nog som en överraskning för många. Med en för liten målskillnad i Lindelaget lyckades Forshaga att snabbt spela sin väg upp i tabellen, efter en utklassning med 11-2 mot Köping lyckades de att utöka sin målskillnad till sin fördel när platserna till AllEttan skulle delas ut.
Det faktum att hela 7 av Lindlövens 22 matcher tvingades in till övertidsspel eller straffar, var inte heller något som hjälpte situationen då man således missade flera viktiga poäng.
Med lagets stjärnspelare Alexander Kovalonok skadad efter en tidig olycka i den sista hemmamatchens första period, hade Lindlöven kallat in förstärkning när Vårserien skulle inledas på bortais.
Bara någon dag innan nedsläpp kom nyheten att Lindelaget lånat in den Allsvenska spelaren Jesper Alasaari, ett bekant namn för Lindlöven då Alasaari tidigare spelat tre matcher i orange matchtröja under förra säsongens HockeyEtta.
Även tvillingparet Martin och Tom Fridén har hittat till Lindlöven efter att det Svenska Ishockeyförbundet har ställt in samtliga juniormatcher, vilket gör att juniorspelarna från Växjö Lakers HC fick inleda sitt seniorspel hos Lindlöven.
Väl i Kumla fick man en jobbig inledning. Redan efter sju minuter kunde Kumla spela in matchens inledande mål men Lindlöven kom snabbt tillbaka och kunde i den andra perioden ta kontroll av matchen.
Matchen tvingades in i ett förlängningsspel där 23 sekunder var allt som den Kumlauppväxta spelaren Max Lalander behövde för att göra processen kort, för att således spela in matchens avgörande mål.
Återkommande Alasaari blev hjälpsam som assist medan Lindelagets storspelare Semjonov och Broeng även dem blev en avgörande del för Lindlöven med två poäng vardera.
Resultat Kumla HC Black Bulls-Lindlöven
Slutresultat: 3-4 (1-0, 1-2, 1-1, 0-1)
Publik: –
Målgörare:
1-1 Max Lalander (Anton Widmark)
1-2 Jesper Broeng (Maxim Semjonov, Jesper Alasaari)
2-3 Anton Widmark (Jesper Broeng, Maxim Semjonov)
3-4 Max Lalander (Lucas Jägbring)
Läget i tabellen: Eftersom Lindlöven placerade sig som första lag under ”Topp femman” i HockeyEttans tabell så inleder Lindelaget tabellen som ledare med sex bonuspoäng. Med ytterligare 2 poäng efter söndagens match innehar Lindelaget ännu positionen som tabelletta med 8 poäng före Grums, Köping och Kumla som samtliga innehar 5 poäng, noterbart är att Köping ännu inte har spelat sin inledande match.
Malung placeras 5:a med 3 poäng före Linden som innehar samma poängantal, medan Surahammar avslutar tabellen med 1 poäng efter en inledande förlust mot Grums.
Nästa match: Onsdag 13:e januari vs Malungs IF i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Man kan följa matchen via HockeyEttans sändning där lokala matchkommentatorer från Lindlöven hjälper tittarna igenom matchen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.