Det blev en rakt igenom jämn match när Linde Volley gästade Värnamo under söndagen. Efter en härlig upphämtning i det första setet blev det en setseger i det andra setet. Hemmalaget visade sig därefter starkast och tog med sig samtliga poängen till Elitserien, medan Linde Volley fick åka hem tomhänta.
Under söndagseftermiddagen blev det en tur till småländska Värnamo för Linde Volley där en returmatch skulle spelas i Elitserien. Vid det tidigare mötet i november blev det full pott för Värnamo som fick med sig samtliga tre seten, efter en något jämn match med en tunn Lindetrupp.
Returmötet fick däremot ingen finare inledning för Linde Volley. Värnamo gick direkt ut starkt och fick med sig 6-2, innan matchens första timeout användes. Värnamo höll sig starka i ledningen där hemmalaget utökade sin ledning från 11-5 till 14-7.
Lindelaget utmanade och började även få resultat. Trots en aktuell ställning som skrevs till 17-11, jämnades siffrorna ut sig. Lagets andra timeout utnyttjades där det stora avståndet på sex poäng snabbt minskade. 17-11 blev 19-17, där matchen jämnades ut ordentligt när setbollarna närmade sig.
Med 22-22 var setet fortfarande vid liv men fick ett snabbt slut efter tre raka poäng från Värnamo.
Även det andra setet blev en jämn kamp om poängen, där ett inledande 8-1 förvandlades till 10-8. Värnamo gjorde flera försök att utöka sin svajande ledning men slog på en repris från matchens första set.
Vändningen kom mot slutet där en till synes säkrad setseger för Värnamo slutade med förlust. Från 24-22 lyckades Linde vända setet till sin fördel och fick med sig fyra raka poäng, något som säkrade setsegern.
Poängen höll sig jämna genom de två sista seten där Värnamo var starkast när den 25:e poängen närmade sig. Det blev inga poäng för Linde Volley, ändå finns det möjligheter för poäng när Lindelaget ännu har en match kvar mot både IKSU och Gislaved.
Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-22, 24-26, 25-18, 25-20)
Publik: 100 personer
Nästa planerade match: Lördag 19:e februari vs Gislaved i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!