Det blev en rakt igenom jämn match när Linde Volley gästade Värnamo under söndagen. Efter en härlig upphämtning i det första setet blev det en setseger i det andra setet. Hemmalaget visade sig därefter starkast och tog med sig samtliga poängen till Elitserien, medan Linde Volley fick åka hem tomhänta.
Under söndagseftermiddagen blev det en tur till småländska Värnamo för Linde Volley där en returmatch skulle spelas i Elitserien. Vid det tidigare mötet i november blev det full pott för Värnamo som fick med sig samtliga tre seten, efter en något jämn match med en tunn Lindetrupp.
Returmötet fick däremot ingen finare inledning för Linde Volley. Värnamo gick direkt ut starkt och fick med sig 6-2, innan matchens första timeout användes. Värnamo höll sig starka i ledningen där hemmalaget utökade sin ledning från 11-5 till 14-7.
Lindelaget utmanade och började även få resultat. Trots en aktuell ställning som skrevs till 17-11, jämnades siffrorna ut sig. Lagets andra timeout utnyttjades där det stora avståndet på sex poäng snabbt minskade. 17-11 blev 19-17, där matchen jämnades ut ordentligt när setbollarna närmade sig.
Med 22-22 var setet fortfarande vid liv men fick ett snabbt slut efter tre raka poäng från Värnamo.
Även det andra setet blev en jämn kamp om poängen, där ett inledande 8-1 förvandlades till 10-8. Värnamo gjorde flera försök att utöka sin svajande ledning men slog på en repris från matchens första set.
Vändningen kom mot slutet där en till synes säkrad setseger för Värnamo slutade med förlust. Från 24-22 lyckades Linde vända setet till sin fördel och fick med sig fyra raka poäng, något som säkrade setsegern.
Poängen höll sig jämna genom de två sista seten där Värnamo var starkast när den 25:e poängen närmade sig. Det blev inga poäng för Linde Volley, ändå finns det möjligheter för poäng när Lindelaget ännu har en match kvar mot både IKSU och Gislaved.
Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-22, 24-26, 25-18, 25-20)
Publik: 100 personer
Nästa planerade match: Lördag 19:e februari vs Gislaved i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.