Arkivbild Foto: Hasse Persson

Förlust efter utdragen straffläggning

Efter ett två-målsunderläge mot tabelltvåan Skövde IK med tio minuter kvar så kom Lindlöven tillbaka starkt och såg till att matchen fick avgöras på straffar, väl i straffläggning krävdes det hela åtta straffskott från vardera lagen för att matchen till slut skulle få en vinnare.

HC Dalen, Mariestad BolS och Skövde IK är tre lag som inledningsvis sticker ut i tabellen gällande poäng där samtliga tre lag ligger i toppen och krigar om ledningen, under de tidigare fem matcherna som har spelats har Lindlöven mött två av topplagen som slutade med förlust mot både Dalen och Mariestad.

Under söndagen var det dags att möta det tredje topplaget Skövde på deras hemmaplan, även om säsongen nyligen har gått igång så fanns det mycket att vinna från båda parter.

Matchen inledde ljust för Lindlöven som redan efter tre minuter lyckades att spela in ett tidigt mål mot tabelltvåan genom Anton Karlsson, matchen fortsatte där Lindlöven åkte på tre raka utvisningar vilket hemmalaget genast tog fördel av där Skövde kunde kvittera under sitt tredje powerplay.

Utvisningarna fortsatte att komma där Linde-spelaren David Berg bestraffas med en två minutare för holding så kunde hemmalaget spela in ett nytt mål och ta med sig ledningen inför den andra perioden.

Det var en jämn period som följde och inget av de två lagen fick några större chanser på mål, även här fick båda lagen spela värdefull tid i powerplay utan någon större utdelning vilket var positiva nyheter för Skövde som med en mållös period fick behålla ledningen inför den sista perioden.

Den sista perioden inleddes nästintill direkt med ett spel i powerplay för Lindlöven, efter bara 36 sekunder av den tredje perioden fick Skövde en utvisning för tripping.
Lindlöven kunde inte dra tillräcklig stor fördel av detta och bara några minuter efter att Skövde blev fulltaligt utökade motståndarlaget ställningen till 3-1.

Med tio minuter kvar av ordinarie speltid började tiden bli knapp och med ett nytt spel i powerplay började Lindlöven att kämpa sig tillbaka och via Maxim Semjonov spelade man in 3-2, med bara någon minut kvar lyckades även Mathias Linnarud komma till med ett målskott som kvitterade till 3-3 och tvingade således in matchen till ett spel i övertid.

En jämn kamp väntade där inget av lagen lyckades att spela in ett avgörande mål på de fem extra spelade minuterna, detta ledde istället matchen till en avgörande straffläggning.

Straffavgörandet blev oväntat nog en utdragen kamp där inget skott tog sig in i nätet, efter sju straffar från vardera lagen hade ännu ingen straff tagit sig förbi målvakterna och även Alexander Kovalonok som tog Lindlövens åttonde straff kunde inte få in pucken i nätet.

Matchavgörandet kom dock i Skövdes åttonde straff där hemmalaget kunde avsluta matchen med ett avgörande straffmål vilket, trots en häftig upphämtning, resulterade i en enstaka poäng till Lindlöven.

Resultat Skövde IK-Lindlöven
Slutresultat: 4-3 (2-1, 0-0, 1-2, 0-0, 1-0)
Publik: 50 personer

Målgörare:
0-1 Anton Karlsson (Anton Widmark, Alexander Sunnefors)
3-2 Maxim Semjonov (David Berg, Jesper Broeng)
3-3 Mathias Linnarud (Lukas Henze, Anton Widmark)

Läget i tabellen: Med en ny förlust i straffläggning bakom sig så håller Lindlöven kvar sin 7:e plats i tabellen, avståndet till topp 5:an utökas där Borlänge ligger på 5:e platsen med 12 poäng medan Lindlöven spelat in 8 poäng.
HC Dalen ligger kvar i ledningen med 17 poäng medan Skövde håller sin andra plats med 15 poäng, Surahammar ligger kvar i botten med en inspelad poäng.

Nästa bortamatch: Söndag 25:e oktober vs Köping HC med matchstart kl. 16.00
Biljetter till hemmamatchen onsdag 21:a oktober vs Surahammar finns att köpa via Lindlövens hemsida eller via Tickster.

Publicerad 18 oktober 2020 klockan 22:14

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination ...
13 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.

11 maj 2026 klockan 16:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avfö...

Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.

6 maj 2026 klockan 15:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria ...
5 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg...
4 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-05-19 17:45