Arkivbild Foto: Hasse Persson

Förlust efter utdragen straffläggning

Efter ett två-målsunderläge mot tabelltvåan Skövde IK med tio minuter kvar så kom Lindlöven tillbaka starkt och såg till att matchen fick avgöras på straffar, väl i straffläggning krävdes det hela åtta straffskott från vardera lagen för att matchen till slut skulle få en vinnare.

HC Dalen, Mariestad BolS och Skövde IK är tre lag som inledningsvis sticker ut i tabellen gällande poäng där samtliga tre lag ligger i toppen och krigar om ledningen, under de tidigare fem matcherna som har spelats har Lindlöven mött två av topplagen som slutade med förlust mot både Dalen och Mariestad.

Under söndagen var det dags att möta det tredje topplaget Skövde på deras hemmaplan, även om säsongen nyligen har gått igång så fanns det mycket att vinna från båda parter.

Matchen inledde ljust för Lindlöven som redan efter tre minuter lyckades att spela in ett tidigt mål mot tabelltvåan genom Anton Karlsson, matchen fortsatte där Lindlöven åkte på tre raka utvisningar vilket hemmalaget genast tog fördel av där Skövde kunde kvittera under sitt tredje powerplay.

Utvisningarna fortsatte att komma där Linde-spelaren David Berg bestraffas med en två minutare för holding så kunde hemmalaget spela in ett nytt mål och ta med sig ledningen inför den andra perioden.

Det var en jämn period som följde och inget av de två lagen fick några större chanser på mål, även här fick båda lagen spela värdefull tid i powerplay utan någon större utdelning vilket var positiva nyheter för Skövde som med en mållös period fick behålla ledningen inför den sista perioden.

Den sista perioden inleddes nästintill direkt med ett spel i powerplay för Lindlöven, efter bara 36 sekunder av den tredje perioden fick Skövde en utvisning för tripping.
Lindlöven kunde inte dra tillräcklig stor fördel av detta och bara några minuter efter att Skövde blev fulltaligt utökade motståndarlaget ställningen till 3-1.

Med tio minuter kvar av ordinarie speltid började tiden bli knapp och med ett nytt spel i powerplay började Lindlöven att kämpa sig tillbaka och via Maxim Semjonov spelade man in 3-2, med bara någon minut kvar lyckades även Mathias Linnarud komma till med ett målskott som kvitterade till 3-3 och tvingade således in matchen till ett spel i övertid.

En jämn kamp väntade där inget av lagen lyckades att spela in ett avgörande mål på de fem extra spelade minuterna, detta ledde istället matchen till en avgörande straffläggning.

Straffavgörandet blev oväntat nog en utdragen kamp där inget skott tog sig in i nätet, efter sju straffar från vardera lagen hade ännu ingen straff tagit sig förbi målvakterna och även Alexander Kovalonok som tog Lindlövens åttonde straff kunde inte få in pucken i nätet.

Matchavgörandet kom dock i Skövdes åttonde straff där hemmalaget kunde avsluta matchen med ett avgörande straffmål vilket, trots en häftig upphämtning, resulterade i en enstaka poäng till Lindlöven.

Resultat Skövde IK-Lindlöven
Slutresultat: 4-3 (2-1, 0-0, 1-2, 0-0, 1-0)
Publik: 50 personer

Målgörare:
0-1 Anton Karlsson (Anton Widmark, Alexander Sunnefors)
3-2 Maxim Semjonov (David Berg, Jesper Broeng)
3-3 Mathias Linnarud (Lukas Henze, Anton Widmark)

Läget i tabellen: Med en ny förlust i straffläggning bakom sig så håller Lindlöven kvar sin 7:e plats i tabellen, avståndet till topp 5:an utökas där Borlänge ligger på 5:e platsen med 12 poäng medan Lindlöven spelat in 8 poäng.
HC Dalen ligger kvar i ledningen med 17 poäng medan Skövde håller sin andra plats med 15 poäng, Surahammar ligger kvar i botten med en inspelad poäng.

Nästa bortamatch: Söndag 25:e oktober vs Köping HC med matchstart kl. 16.00
Biljetter till hemmamatchen onsdag 21:a oktober vs Surahammar finns att köpa via Lindlövens hemsida eller via Tickster.

Publicerad 18 oktober 2020 klockan 22:14

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att ...

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

13 juli 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
10 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Pressbild

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.

6 juli 2026 klockan 15:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.

29 juni 2026 klockan 14:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget...
26 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-07-20 16:07