Efter ett två-målsunderläge mot tabelltvåan Skövde IK med tio minuter kvar så kom Lindlöven tillbaka starkt och såg till att matchen fick avgöras på straffar, väl i straffläggning krävdes det hela åtta straffskott från vardera lagen för att matchen till slut skulle få en vinnare.
HC Dalen, Mariestad BolS och Skövde IK är tre lag som inledningsvis sticker ut i tabellen gällande poäng där samtliga tre lag ligger i toppen och krigar om ledningen, under de tidigare fem matcherna som har spelats har Lindlöven mött två av topplagen som slutade med förlust mot både Dalen och Mariestad.
Under söndagen var det dags att möta det tredje topplaget Skövde på deras hemmaplan, även om säsongen nyligen har gått igång så fanns det mycket att vinna från båda parter.
Matchen inledde ljust för Lindlöven som redan efter tre minuter lyckades att spela in ett tidigt mål mot tabelltvåan genom Anton Karlsson, matchen fortsatte där Lindlöven åkte på tre raka utvisningar vilket hemmalaget genast tog fördel av där Skövde kunde kvittera under sitt tredje powerplay.
Utvisningarna fortsatte att komma där Linde-spelaren David Berg bestraffas med en två minutare för holding så kunde hemmalaget spela in ett nytt mål och ta med sig ledningen inför den andra perioden.
Det var en jämn period som följde och inget av de två lagen fick några större chanser på mål, även här fick båda lagen spela värdefull tid i powerplay utan någon större utdelning vilket var positiva nyheter för Skövde som med en mållös period fick behålla ledningen inför den sista perioden.
Den sista perioden inleddes nästintill direkt med ett spel i powerplay för Lindlöven, efter bara 36 sekunder av den tredje perioden fick Skövde en utvisning för tripping.
Lindlöven kunde inte dra tillräcklig stor fördel av detta och bara några minuter efter att Skövde blev fulltaligt utökade motståndarlaget ställningen till 3-1.
Med tio minuter kvar av ordinarie speltid började tiden bli knapp och med ett nytt spel i powerplay började Lindlöven att kämpa sig tillbaka och via Maxim Semjonov spelade man in 3-2, med bara någon minut kvar lyckades även Mathias Linnarud komma till med ett målskott som kvitterade till 3-3 och tvingade således in matchen till ett spel i övertid.
En jämn kamp väntade där inget av lagen lyckades att spela in ett avgörande mål på de fem extra spelade minuterna, detta ledde istället matchen till en avgörande straffläggning.
Straffavgörandet blev oväntat nog en utdragen kamp där inget skott tog sig in i nätet, efter sju straffar från vardera lagen hade ännu ingen straff tagit sig förbi målvakterna och även Alexander Kovalonok som tog Lindlövens åttonde straff kunde inte få in pucken i nätet.
Matchavgörandet kom dock i Skövdes åttonde straff där hemmalaget kunde avsluta matchen med ett avgörande straffmål vilket, trots en häftig upphämtning, resulterade i en enstaka poäng till Lindlöven.
Resultat Skövde IK-Lindlöven
Slutresultat: 4-3 (2-1, 0-0, 1-2, 0-0, 1-0)
Publik: 50 personer
Målgörare:
0-1 Anton Karlsson (Anton Widmark, Alexander Sunnefors)
3-2 Maxim Semjonov (David Berg, Jesper Broeng)
3-3 Mathias Linnarud (Lukas Henze, Anton Widmark)
Läget i tabellen: Med en ny förlust i straffläggning bakom sig så håller Lindlöven kvar sin 7:e plats i tabellen, avståndet till topp 5:an utökas där Borlänge ligger på 5:e platsen med 12 poäng medan Lindlöven spelat in 8 poäng.
HC Dalen ligger kvar i ledningen med 17 poäng medan Skövde håller sin andra plats med 15 poäng, Surahammar ligger kvar i botten med en inspelad poäng.
Nästa bortamatch: Söndag 25:e oktober vs Köping HC med matchstart kl. 16.00
Biljetter till hemmamatchen onsdag 21:a oktober vs Surahammar finns att köpa via Lindlövens hemsida eller via Tickster.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.