Sista omgången i allsvenskan 2018-19 spelades på söndagseftermiddagen i Arenan då redan klara seriesegrarna OV Helsingborg kom på besök. Efter en stark första halvlek kunde det för dagen unga LIF inte stå emot Helsingborg i andra halvlek utan förlorade till slut med 26-29.
OV Helsingborg kom till arenan med ett väldigt tunn trupp då matchen var lika obetydlig för dem som för LIF. Båda lagen mönstrade för dagen en väldigt ung trupp med tanke på det. LIF inledde matchen starkast och gick upp till en klar ledning efter de tio första minuterna. Helsingborg hade fram till dess nästan varit totalt ointresserade av att överhuvudtaget spela matchen och sprang knappt hem när LIF kontrade. Vid ställningen 7-2 tog dock Helsingborg timeout och började efter det få ordning på spelet. Helsingborg drog upp på tempot och LIF började slarva i sitt eget spel. Helsingborg åt sig sakta men säkert tillbaka in i matchen men hemmalaget lyckades ändå gå in till halvtidsvila med en 15-13 ledning.
I andra halvlek gav LIF sina yngre förmågor mycket speltid. LIF höll emot till en början i andra halvlek men efter 40 minuter spelat gick Helsingborg upp i ledningen som man sedan aldrig släppte då man bytt in några av sina mer rutinerade spelare. När slutsignalen ljöd var det bortalaget och seriesegrarna som vunnit matchen med siffrorna 26-29.
I LIF ska Ludvig Mattson och debutanten Fabian Wallouch Lindholm ha en extra eloge för två väldigt starka insatser. Jesper Nillson blev bäste målskytt i LIF med sju fullträffar.
Förlusten var LIF:s nionde raka i allsvenskan. Det gäller nu för LIF att glömma vårsäsongen och sikta in sig på nästa säsong. Spelmässigt är LIF inte alls där de var i höstas. Bakåt är det alldeles för passivt och motståndarna får alldeles för enkelt komma till avslut i bra lägen. framåt har man under flera matcher haft alldeles för många tekniska fel i avgörande lägen som motståndarna sedan kunnat kontra på. Nu får LIF ta lite semester och sedan se till att hitta tillbaka till det spel man visade upp i höstas.
Matchfakta:
LIF Lindesberg – OV Helsingborg 26-29
Publik 438
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.