Sista omgången i allsvenskan 2018-19 spelades på söndagseftermiddagen i Arenan då redan klara seriesegrarna OV Helsingborg kom på besök. Efter en stark första halvlek kunde det för dagen unga LIF inte stå emot Helsingborg i andra halvlek utan förlorade till slut med 26-29.
OV Helsingborg kom till arenan med ett väldigt tunn trupp då matchen var lika obetydlig för dem som för LIF. Båda lagen mönstrade för dagen en väldigt ung trupp med tanke på det. LIF inledde matchen starkast och gick upp till en klar ledning efter de tio första minuterna. Helsingborg hade fram till dess nästan varit totalt ointresserade av att överhuvudtaget spela matchen och sprang knappt hem när LIF kontrade. Vid ställningen 7-2 tog dock Helsingborg timeout och började efter det få ordning på spelet. Helsingborg drog upp på tempot och LIF började slarva i sitt eget spel. Helsingborg åt sig sakta men säkert tillbaka in i matchen men hemmalaget lyckades ändå gå in till halvtidsvila med en 15-13 ledning.
I andra halvlek gav LIF sina yngre förmågor mycket speltid. LIF höll emot till en början i andra halvlek men efter 40 minuter spelat gick Helsingborg upp i ledningen som man sedan aldrig släppte då man bytt in några av sina mer rutinerade spelare. När slutsignalen ljöd var det bortalaget och seriesegrarna som vunnit matchen med siffrorna 26-29.
I LIF ska Ludvig Mattson och debutanten Fabian Wallouch Lindholm ha en extra eloge för två väldigt starka insatser. Jesper Nillson blev bäste målskytt i LIF med sju fullträffar.
Förlusten var LIF:s nionde raka i allsvenskan. Det gäller nu för LIF att glömma vårsäsongen och sikta in sig på nästa säsong. Spelmässigt är LIF inte alls där de var i höstas. Bakåt är det alldeles för passivt och motståndarna får alldeles för enkelt komma till avslut i bra lägen. framåt har man under flera matcher haft alldeles för många tekniska fel i avgörande lägen som motståndarna sedan kunnat kontra på. Nu får LIF ta lite semester och sedan se till att hitta tillbaka till det spel man visade upp i höstas.
Matchfakta:
LIF Lindesberg – OV Helsingborg 26-29
Publik 438
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har dock klargjort att ingen person skall ha skadats eller anträffats skadad i lokalerna eller utanför.
– Det är läge grönt och vi fortsätter arbeta med detta för att få klarhet i vad som har hänt, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under hösten 2024 spelades thrillerfilmen ”Vi dör i natt” in på Nisses alltiallo i Rockhammar. 24 oktober har filmen premiär, men redan 10 dagar innan får Lindesberg chansen att se den nagelbitande berättelsen på den lokala bioduken. Dessutom kommer flera av filmens skådespelare att närvara under smygpremiären på Lindesbergs Bio.