Sista omgången i allsvenskan 2018-19 spelades på söndagseftermiddagen i Arenan då redan klara seriesegrarna OV Helsingborg kom på besök. Efter en stark första halvlek kunde det för dagen unga LIF inte stå emot Helsingborg i andra halvlek utan förlorade till slut med 26-29.
OV Helsingborg kom till arenan med ett väldigt tunn trupp då matchen var lika obetydlig för dem som för LIF. Båda lagen mönstrade för dagen en väldigt ung trupp med tanke på det. LIF inledde matchen starkast och gick upp till en klar ledning efter de tio första minuterna. Helsingborg hade fram till dess nästan varit totalt ointresserade av att överhuvudtaget spela matchen och sprang knappt hem när LIF kontrade. Vid ställningen 7-2 tog dock Helsingborg timeout och började efter det få ordning på spelet. Helsingborg drog upp på tempot och LIF började slarva i sitt eget spel. Helsingborg åt sig sakta men säkert tillbaka in i matchen men hemmalaget lyckades ändå gå in till halvtidsvila med en 15-13 ledning.
I andra halvlek gav LIF sina yngre förmågor mycket speltid. LIF höll emot till en början i andra halvlek men efter 40 minuter spelat gick Helsingborg upp i ledningen som man sedan aldrig släppte då man bytt in några av sina mer rutinerade spelare. När slutsignalen ljöd var det bortalaget och seriesegrarna som vunnit matchen med siffrorna 26-29.
I LIF ska Ludvig Mattson och debutanten Fabian Wallouch Lindholm ha en extra eloge för två väldigt starka insatser. Jesper Nillson blev bäste målskytt i LIF med sju fullträffar.
Förlusten var LIF:s nionde raka i allsvenskan. Det gäller nu för LIF att glömma vårsäsongen och sikta in sig på nästa säsong. Spelmässigt är LIF inte alls där de var i höstas. Bakåt är det alldeles för passivt och motståndarna får alldeles för enkelt komma till avslut i bra lägen. framåt har man under flera matcher haft alldeles för många tekniska fel i avgörande lägen som motståndarna sedan kunnat kontra på. Nu får LIF ta lite semester och sedan se till att hitta tillbaka till det spel man visade upp i höstas.
Matchfakta:
LIF Lindesberg – OV Helsingborg 26-29
Publik 438
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.