Förlust i säsongsavslutningen

Det var en jämn och tuff säsong som skulle avslutas när LIF Lindesberg spelade sin sista bortamatch mot Rimbo, trots att läktarna stod tomma så höll Rimbo ett övertag under hela matchen och även om LIF spelade upp sig och fick chansen att kvittera under de sista minuterna så var det en dyr miss från de orangeklädda som avgjorde matchen.

Med flera idrottsevenemang runt om i Sverige inställda på grund av Coronavirusets smittorisk så beslutade det svenska handbollsförbundet under veckoslutet att grundspelet i de olika serierna skulle avslutas, detta utan publik på läktarna.

– Vi följer Folkhälsomyndighetens riktlinjer, samtliga grundserier ska slutföras enligt fastställt spelprogram där ingen publik tillåts, alla slutspel och kval flyttas fram och beräknas starta i mitten av april där spelet genomförs genom färre matcher, skriver handbollsförbundet via ett uppdaterat informationsbrev på sin hemsida där det tagna beslutet gäller från och med fredagen den 13:e mars.

Beslutet innebär därför att LIF Lindesbergs sista match för säsongen skulle spelas där Rimbo stod som motståndarlag, inget av lagen hade något större att vinna vid seger då båda lagen redan har säkrat sin nästkommande säsong i Allsvenskan men med stora vinnarskallar hos samtliga spelare så fick äran ses som det stora priset.

Med matchen igång tog Rimbo ett tidigt grepp om ledningen där det aktuella hemmalaget inledde med 4-1 på poängtavlan och höll därmed en 3-målsledning redan efter 4 minuter av matchtiden, LIF kom dock snabbt tillbaka och bara två minuter senare lyckades det orangeklädda bortalaget kvittera till 4-4 genom Herman Bosson.

Matchen fortsatte därefter i jämn stil där Rimbo fick en ny chans att gå undan med målen och med 8 minuter kvar av den första halvleken lämnade LIF in matchens första time-out, detta med ställningen 15-12.

Linde-laget kom målmässigt inte så mycket närmare efter time-outen men med ett snabbt avslut i sista sekunden från Fatlum Ahmeti lyckades LIF ta ikapp ett mål inför den andra halvleken.

Med den andra halvleken i spel inledde LIF med att spela in 18-17 via den Allsvenska debutantspelaren Anton Flood, trots att LIF nu bara låg ett mål bakom så påbörjade Rimbo ett målgörande där de spelade in fyra raka mål för att, efter ett mål från LIFs Jesper Nilsson, fortsatt sitt målgörande med tre nya mål.

Med 25-18 på poängtavlan med 22 minuter kvar så var det en tuff uppgift som väntade för LIF Lindesberg och efter en time-out från Lindes sida så började LIF att ta ikapp med målen, med två raka mål bakom sig efter time-outen åkte LIF på en ”dubbeltvåa” där Herman Bosson tilldelades två utvisningar (4 minuter) på samma gång.

– Jag vet inte riktigt vad som hände där, han fick en utvisning och pratade med bänken och då trodde nog domaren att det var till dem vilket gjorde att de gav honom ännu en ”tvåa”, lite oflyt men det är sånt som kan hända, menar Albin Järlstam om situationen.

Ett målbyte påbörjades och med sju minuter kvar såg det svårt ut för LIF Lindesberg som då låg under med 34-28 men med tre snabba inspelade mål började matchen att ljusna till, med lite mer än tre minuter kvar lyckades LIF-spelaren Thomas Einarsson spela in ett straffmål som gav LIF 36-33 och efter ett snabbt mål därefter av Linuz Andersson såg uppgiften inte längre omöjlig ut.

Med bara någon minut kvar lyckades LIF att få tag i bollen från Rimbospelarna där Fatlum Ahmeti fick chansen att ändra ställningen till 36-35 inför den sista minuten men med ett för högt skott träffade bollen istället stolpen vilket kom att bli sur miss för LIF.

Med tio sekunder kvar tog Rimbo en time-out i hopp på att slippa en oavgjord match då Fabian Lindholm hunnit att spelat in 36-35, med ett genomtänkt anfall lyckades Rimbo spela in ett sista mål innan slutsignalen tog ton.

– Vi spelar inte riktigt som vi vill i den andra halvleken vilket ger dem flera lägen i deras anfall där de spelar in flera mål på rad och det känns som att det är där som matchen avgörs, menar Albin Järlstam som fick delta som ledare under matchen på grund av problem i foten.

– Under de tidigare matcherna har jag tejpat foten och fått det att fungera i alla fall men nu när laget ändå är klara för nästa säsong så kände jag att foten kunde få vila, berättar Albin.

Med den sista matchen avklarad så avslutar LIF Lindesberg på en 9:e plats i den Allsvenska tabellen och efter en tuff säsong bakom sig så summerar Albin LIF Lindesbergs säsong som en berg- och dalbana.

– Det är nog det första ord som kommer upp i huvet om jag ska summera säsongen, det är matcher där vi har presterat bra och vissa där vi gjort det mindre bra och ska man gå igenom några exempel så är Aranas borta och Amo hemma två praktexempel, vi spelade den bästa handbollen vi kunde i bortamatchen mot Aranäs medan vi spelade vår sämsta handboll mot Amo på hemmaplan, menar Albin och fortsätter:

– Samtidigt tycker jag att framtiden ser ljus ut för LIF Lindesberg, under säsongen har vi haft flera yngre talanger med oss under flera matcher som vanligtvis inte finns med i grunduppställningen, att lyckas placera sig på en 9:e plats i Allsvenskan med fler poäng än vi gjorde ifjol med fler yngre spelare gör att jag tycker att framtiden ser ljus ut.

Resultat LIF Lindesberg
Slutresultat: 37-35 (18-16)
Publik: 5 personer (funktionärer)

Målgörare: Jesper Nilsson (8), Thomas Einarsson (5), Fatlum Ahmeti (5), Joel Karlström (3), Linuz Andersson (3), Herman Bosson (3), Axel Magnusson (2), Fabian Lindholm (2), Filip Ottosson (2), Max Broman (1), Anton Flood (1)

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Slutgiltiga tabellen för Allsvenskan 2019/2020:

Källa: Svensk Handboll
Publicerad 15 mars 2020 klockan 17:22

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
15 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar...
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Martin Almgren, Jesper Hugosson, Niklas Dahlgren, Andreas Wård och Nicklas Jansson utgör Rock N Roll Experience. Foto: Camilla Lagerman

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.

7 maj 2026 klockan 18:02 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden. - Jag har en uppgift om att det...
7 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet...
7 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
7 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-05-22 01:49