Förlust i säsongsavslutningen

Det var en jämn och tuff säsong som skulle avslutas när LIF Lindesberg spelade sin sista bortamatch mot Rimbo, trots att läktarna stod tomma så höll Rimbo ett övertag under hela matchen och även om LIF spelade upp sig och fick chansen att kvittera under de sista minuterna så var det en dyr miss från de orangeklädda som avgjorde matchen.

Med flera idrottsevenemang runt om i Sverige inställda på grund av Coronavirusets smittorisk så beslutade det svenska handbollsförbundet under veckoslutet att grundspelet i de olika serierna skulle avslutas, detta utan publik på läktarna.

– Vi följer Folkhälsomyndighetens riktlinjer, samtliga grundserier ska slutföras enligt fastställt spelprogram där ingen publik tillåts, alla slutspel och kval flyttas fram och beräknas starta i mitten av april där spelet genomförs genom färre matcher, skriver handbollsförbundet via ett uppdaterat informationsbrev på sin hemsida där det tagna beslutet gäller från och med fredagen den 13:e mars.

Beslutet innebär därför att LIF Lindesbergs sista match för säsongen skulle spelas där Rimbo stod som motståndarlag, inget av lagen hade något större att vinna vid seger då båda lagen redan har säkrat sin nästkommande säsong i Allsvenskan men med stora vinnarskallar hos samtliga spelare så fick äran ses som det stora priset.

Med matchen igång tog Rimbo ett tidigt grepp om ledningen där det aktuella hemmalaget inledde med 4-1 på poängtavlan och höll därmed en 3-målsledning redan efter 4 minuter av matchtiden, LIF kom dock snabbt tillbaka och bara två minuter senare lyckades det orangeklädda bortalaget kvittera till 4-4 genom Herman Bosson.

Matchen fortsatte därefter i jämn stil där Rimbo fick en ny chans att gå undan med målen och med 8 minuter kvar av den första halvleken lämnade LIF in matchens första time-out, detta med ställningen 15-12.

Linde-laget kom målmässigt inte så mycket närmare efter time-outen men med ett snabbt avslut i sista sekunden från Fatlum Ahmeti lyckades LIF ta ikapp ett mål inför den andra halvleken.

Med den andra halvleken i spel inledde LIF med att spela in 18-17 via den Allsvenska debutantspelaren Anton Flood, trots att LIF nu bara låg ett mål bakom så påbörjade Rimbo ett målgörande där de spelade in fyra raka mål för att, efter ett mål från LIFs Jesper Nilsson, fortsatt sitt målgörande med tre nya mål.

Med 25-18 på poängtavlan med 22 minuter kvar så var det en tuff uppgift som väntade för LIF Lindesberg och efter en time-out från Lindes sida så började LIF att ta ikapp med målen, med två raka mål bakom sig efter time-outen åkte LIF på en ”dubbeltvåa” där Herman Bosson tilldelades två utvisningar (4 minuter) på samma gång.

– Jag vet inte riktigt vad som hände där, han fick en utvisning och pratade med bänken och då trodde nog domaren att det var till dem vilket gjorde att de gav honom ännu en ”tvåa”, lite oflyt men det är sånt som kan hända, menar Albin Järlstam om situationen.

Ett målbyte påbörjades och med sju minuter kvar såg det svårt ut för LIF Lindesberg som då låg under med 34-28 men med tre snabba inspelade mål började matchen att ljusna till, med lite mer än tre minuter kvar lyckades LIF-spelaren Thomas Einarsson spela in ett straffmål som gav LIF 36-33 och efter ett snabbt mål därefter av Linuz Andersson såg uppgiften inte längre omöjlig ut.

Med bara någon minut kvar lyckades LIF att få tag i bollen från Rimbospelarna där Fatlum Ahmeti fick chansen att ändra ställningen till 36-35 inför den sista minuten men med ett för högt skott träffade bollen istället stolpen vilket kom att bli sur miss för LIF.

Med tio sekunder kvar tog Rimbo en time-out i hopp på att slippa en oavgjord match då Fabian Lindholm hunnit att spelat in 36-35, med ett genomtänkt anfall lyckades Rimbo spela in ett sista mål innan slutsignalen tog ton.

– Vi spelar inte riktigt som vi vill i den andra halvleken vilket ger dem flera lägen i deras anfall där de spelar in flera mål på rad och det känns som att det är där som matchen avgörs, menar Albin Järlstam som fick delta som ledare under matchen på grund av problem i foten.

– Under de tidigare matcherna har jag tejpat foten och fått det att fungera i alla fall men nu när laget ändå är klara för nästa säsong så kände jag att foten kunde få vila, berättar Albin.

Med den sista matchen avklarad så avslutar LIF Lindesberg på en 9:e plats i den Allsvenska tabellen och efter en tuff säsong bakom sig så summerar Albin LIF Lindesbergs säsong som en berg- och dalbana.

– Det är nog det första ord som kommer upp i huvet om jag ska summera säsongen, det är matcher där vi har presterat bra och vissa där vi gjort det mindre bra och ska man gå igenom några exempel så är Aranas borta och Amo hemma två praktexempel, vi spelade den bästa handbollen vi kunde i bortamatchen mot Aranäs medan vi spelade vår sämsta handboll mot Amo på hemmaplan, menar Albin och fortsätter:

– Samtidigt tycker jag att framtiden ser ljus ut för LIF Lindesberg, under säsongen har vi haft flera yngre talanger med oss under flera matcher som vanligtvis inte finns med i grunduppställningen, att lyckas placera sig på en 9:e plats i Allsvenskan med fler poäng än vi gjorde ifjol med fler yngre spelare gör att jag tycker att framtiden ser ljus ut.

Resultat LIF Lindesberg
Slutresultat: 37-35 (18-16)
Publik: 5 personer (funktionärer)

Målgörare: Jesper Nilsson (8), Thomas Einarsson (5), Fatlum Ahmeti (5), Joel Karlström (3), Linuz Andersson (3), Herman Bosson (3), Axel Magnusson (2), Fabian Lindholm (2), Filip Ottosson (2), Max Broman (1), Anton Flood (1)

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Slutgiltiga tabellen för Allsvenskan 2019/2020:

Källa: Svensk Handboll
Publicerad 15 mars 2020 klockan 17:22

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Pressbild

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.

6 juli 2026 klockan 15:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027. – Det är mycket glädjande...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.

29 juni 2026 klockan 14:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
19 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
18 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av ...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-07-08 05:23