Förlust i säsongsavslutningen

Det var en jämn och tuff säsong som skulle avslutas när LIF Lindesberg spelade sin sista bortamatch mot Rimbo, trots att läktarna stod tomma så höll Rimbo ett övertag under hela matchen och även om LIF spelade upp sig och fick chansen att kvittera under de sista minuterna så var det en dyr miss från de orangeklädda som avgjorde matchen.

Med flera idrottsevenemang runt om i Sverige inställda på grund av Coronavirusets smittorisk så beslutade det svenska handbollsförbundet under veckoslutet att grundspelet i de olika serierna skulle avslutas, detta utan publik på läktarna.

– Vi följer Folkhälsomyndighetens riktlinjer, samtliga grundserier ska slutföras enligt fastställt spelprogram där ingen publik tillåts, alla slutspel och kval flyttas fram och beräknas starta i mitten av april där spelet genomförs genom färre matcher, skriver handbollsförbundet via ett uppdaterat informationsbrev på sin hemsida där det tagna beslutet gäller från och med fredagen den 13:e mars.

Beslutet innebär därför att LIF Lindesbergs sista match för säsongen skulle spelas där Rimbo stod som motståndarlag, inget av lagen hade något större att vinna vid seger då båda lagen redan har säkrat sin nästkommande säsong i Allsvenskan men med stora vinnarskallar hos samtliga spelare så fick äran ses som det stora priset.

Med matchen igång tog Rimbo ett tidigt grepp om ledningen där det aktuella hemmalaget inledde med 4-1 på poängtavlan och höll därmed en 3-målsledning redan efter 4 minuter av matchtiden, LIF kom dock snabbt tillbaka och bara två minuter senare lyckades det orangeklädda bortalaget kvittera till 4-4 genom Herman Bosson.

Matchen fortsatte därefter i jämn stil där Rimbo fick en ny chans att gå undan med målen och med 8 minuter kvar av den första halvleken lämnade LIF in matchens första time-out, detta med ställningen 15-12.

Linde-laget kom målmässigt inte så mycket närmare efter time-outen men med ett snabbt avslut i sista sekunden från Fatlum Ahmeti lyckades LIF ta ikapp ett mål inför den andra halvleken.

Med den andra halvleken i spel inledde LIF med att spela in 18-17 via den Allsvenska debutantspelaren Anton Flood, trots att LIF nu bara låg ett mål bakom så påbörjade Rimbo ett målgörande där de spelade in fyra raka mål för att, efter ett mål från LIFs Jesper Nilsson, fortsatt sitt målgörande med tre nya mål.

Med 25-18 på poängtavlan med 22 minuter kvar så var det en tuff uppgift som väntade för LIF Lindesberg och efter en time-out från Lindes sida så började LIF att ta ikapp med målen, med två raka mål bakom sig efter time-outen åkte LIF på en ”dubbeltvåa” där Herman Bosson tilldelades två utvisningar (4 minuter) på samma gång.

– Jag vet inte riktigt vad som hände där, han fick en utvisning och pratade med bänken och då trodde nog domaren att det var till dem vilket gjorde att de gav honom ännu en ”tvåa”, lite oflyt men det är sånt som kan hända, menar Albin Järlstam om situationen.

Ett målbyte påbörjades och med sju minuter kvar såg det svårt ut för LIF Lindesberg som då låg under med 34-28 men med tre snabba inspelade mål började matchen att ljusna till, med lite mer än tre minuter kvar lyckades LIF-spelaren Thomas Einarsson spela in ett straffmål som gav LIF 36-33 och efter ett snabbt mål därefter av Linuz Andersson såg uppgiften inte längre omöjlig ut.

Med bara någon minut kvar lyckades LIF att få tag i bollen från Rimbospelarna där Fatlum Ahmeti fick chansen att ändra ställningen till 36-35 inför den sista minuten men med ett för högt skott träffade bollen istället stolpen vilket kom att bli sur miss för LIF.

Med tio sekunder kvar tog Rimbo en time-out i hopp på att slippa en oavgjord match då Fabian Lindholm hunnit att spelat in 36-35, med ett genomtänkt anfall lyckades Rimbo spela in ett sista mål innan slutsignalen tog ton.

– Vi spelar inte riktigt som vi vill i den andra halvleken vilket ger dem flera lägen i deras anfall där de spelar in flera mål på rad och det känns som att det är där som matchen avgörs, menar Albin Järlstam som fick delta som ledare under matchen på grund av problem i foten.

– Under de tidigare matcherna har jag tejpat foten och fått det att fungera i alla fall men nu när laget ändå är klara för nästa säsong så kände jag att foten kunde få vila, berättar Albin.

Med den sista matchen avklarad så avslutar LIF Lindesberg på en 9:e plats i den Allsvenska tabellen och efter en tuff säsong bakom sig så summerar Albin LIF Lindesbergs säsong som en berg- och dalbana.

– Det är nog det första ord som kommer upp i huvet om jag ska summera säsongen, det är matcher där vi har presterat bra och vissa där vi gjort det mindre bra och ska man gå igenom några exempel så är Aranas borta och Amo hemma två praktexempel, vi spelade den bästa handbollen vi kunde i bortamatchen mot Aranäs medan vi spelade vår sämsta handboll mot Amo på hemmaplan, menar Albin och fortsätter:

– Samtidigt tycker jag att framtiden ser ljus ut för LIF Lindesberg, under säsongen har vi haft flera yngre talanger med oss under flera matcher som vanligtvis inte finns med i grunduppställningen, att lyckas placera sig på en 9:e plats i Allsvenskan med fler poäng än vi gjorde ifjol med fler yngre spelare gör att jag tycker att framtiden ser ljus ut.

Resultat LIF Lindesberg
Slutresultat: 37-35 (18-16)
Publik: 5 personer (funktionärer)

Målgörare: Jesper Nilsson (8), Thomas Einarsson (5), Fatlum Ahmeti (5), Joel Karlström (3), Linuz Andersson (3), Herman Bosson (3), Axel Magnusson (2), Fabian Lindholm (2), Filip Ottosson (2), Max Broman (1), Anton Flood (1)

Matchens Lirare: Jesper Nilsson

Slutgiltiga tabellen för Allsvenskan 2019/2020:

Källa: Svensk Handboll
Publicerad 15 mars 2020 klockan 17:22

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
3 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.

2 april 2026 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i ...

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik fr...
25 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man ...
25 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den ...
24 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-04-08 23:01