Förlust i viktig hemmamatch

Trots en stark inledning för LIF Lindesberg så kunde man inte gå segrande ur söndagens Allsvenska match mot Anderstorp. Väl använda time-outer för Jönköpingslaget gjorde stor skada för det orangea hemmalaget, som vid ännu en ny förlust, lägger sig allt närmre en placering under det nedersta strecket.

De tidigare skadeproblemen gäckar ännu det orangeklädda laget, som ännu saknar sina starka skyttar.

Anderstorp gästade Arenan under söndagskvällen där ett bekant ansikte visade sig i form av den tidigare LIF-spelaren Filip Ottosson, som senare blev prisad som Matchens Lirare i bortalaget.

Båda lagen höll sig jämna där Anderstorp hade den stora skillnaden i att få upp ett nytt spel när time-out-korten lades på bordet. Anfallsspelet förändrades helt vid båda tillfällena som laget begärde att stanna klockan, vilket senare visade sig bli matchavgörande.

När matchen tog sin början såg det positivt ut för LIF Lindesberg, som redan under de första tjugo spelade minuterna såg ut att kunna få med sig två oerhört viktiga poäng till tabellen.

Anderstorp kände det samma och vände matchen rejält till sin fördel med en väl använd time-out. Denna förbrukades väl där bortalaget, med ett förbättrat anfallsspel vände det tidiga 11-9 till 11-15. En ledning som LIF tog ikapp under den avslutande halvleken, där Anderstorp med ännu en begärd time-out kunde utöka från 20-21 till 20-25.

– Det var en tung förlust. Främst för att det är ett lag som ligger på samma nivå som oss i tabellen och just därför känner vi att vi borde vinna över dem här hemma, berättar åttamålsskytten Max Broman efter matchen.

Trots förlusten blev Max Broman matchens bästa målskytt med 8 inspelade bollar, medan hemmalagets straffskytt Axel Magnusson fick med sig, nästintill ett straffmål i minuten under den andra perioden.

Segrarna börjar bli viktiga för LIF Lindesberg som enbart spelat in 10 poäng till tabellen, med 9 matcher kvar att spela innan säsongen tar sitt slut.

Matchreferat: ”Lyckades att spela in sex raka mål”
Hemmalaget LIF Lindesberg inledde starkt men trots att Daniel Björk spelade in matchens första mål, tog det i sin tur hela fyra minuter innan nästa mål gjordes genom Max Broman.

Med 2-0 till sin fördel fick Anderstorp med sig en straff bara två minuter därefter. Målvakten Robert Mjörnander räddade skottet men kvitteringen kom istället senare genom den tidigare LIF-spelaren Filip Ottosson.

Trots detta hade hemmalaget kontroll över matchen men efter dubbla mål från Anderstorp samt en utvisning på Joakim Bååk, såg det svårt ut för LIF Lindesberg.

Man kom däremot tillbaka starkt och även om bortalaget höll en liten ledning, vände hemmalaget ställningen till sin fördel där 6-7 blev 11-9 på åtta minuter.

Plötsligt såg det ljust ut på nytt där Anderstorp begärde en time-out efter att LIF börjat gå undan med målen. Bortalaget fick ny energi och med nytt anfall så lyckades man spela in hela sex raka mål, även om man fick med sig en utvisning.

För LIFs del tog det exakt sex minuter innan lagets tolfte mål kunde spelas in som ändrade ställningen till 12-15. Skadan var stor.
Även LIF tog en time-out med minuten kvar och lyckades att spela in ett avslutande mål, innan halvlekens slutsignal ljöd.

Robert Mjörnander Foto: Hasse Persson

När den andra halvleken tog sin början var Anderstorp starka och inledde direkt med två raka mål. Med mål från både Max Broman och Daniel Björk tog man tillbaka den utökade ledningen, som nu var tillbaka till en tremålsledning.

En ny utvisning på Joakim Bååk gör att Anderstorp får chans till straff, vilket bortalaget sätter. En tidig time-out kommer från LIF Lindesberg som direkt därefter får tre straffar inom loppet av fyra minuter.
Hemmalagets straffskytt Axel Magnusson sätter samtliga, även om Anderstorp även bytte målvakt inför den sista straffen.

De tre straffarna gjorde gott för LIF Lindesberg som nu gick från 16-20 till 19-21. Max Broman spelade även in sitt sjätte mål för matchen och jämnade ut matchen till 20-21 med närmare tio minuter kvar.

En ny time-out kom från Anderstorp som direkt ledde till fyra raka mål, varav tre gjordes av Filip Ottosson. Hemmalaget försökte att ta sig tillbaka och fick även med sig två raka mål av Fatlum Ahmeti, men hade trots detta för mycket att hämta in.

– Vi får vissa träffar bakåt i början samtidigt som vi spelar ett ganska lugnt anfallsspel, berättar Max Broman om matchens inledning.

Den andra halvleken inleddes dock tungt för LIF som i sin tur bjöd på en stark upphämtning där man gick från 13-18, för att en kvart därefter spelat sig till 20-21.

– Jag tycker faktiskt att vi ska leda vid det tillfället. Vi gjorde för få mål samtidigt som vi brände för mycket och även om det är en bra återhämtning, så tycker jag att vi ska hålla i ledningen där för att kunna gå vinnande ur det hela, avslutar Max Broman.

Resultat LIF Lindesberg-Anderstorps SK
Slutresultat: 25-30 (13-16)
Matchvärd: V.S.O.P

Målgörare: Max Broman (8), Axel Magnusson (3), Joakim Bååk (3), Fatlum Ahmeti (3), Joel Karlström (2), Daniel Björk (2), Algot Hane (2), Fabian Lindholm (1), Thomas Einarsson (1).

Matchens Lirare: Max Broman

Läget i tabellen: AIK bjöd på en storskräll under gårdagen när de utklassade Kärra på hemmaplan med 34-21 och fick därmed med sig sin första seger för säsongen. Med den segern fick inte Kärra med sig några poäng vilket gör att LIF Lindesberg turligt nog, behåller sin plats ovanför det lägsta strecket, men enbart på målskillnad.
LIF ligger just nu på omkvalsplacering och har fyra poäng upp för att ta sig till säkrare mark.

Nästa match: Lördagen den 30:e januari vs Vinslöv med matchstart kl. 16.00

Publicerad 24 januari 2021 klockan 19:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter 17 år i Socialdemokraterna väljer Daniel Andersson att byta parti till Liberalerna. Foto: Privat

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.

5 december 2025 klockan 11:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.

5 december 2025 klockan 10:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över "hemtjänst söder", det vill säga hemtj...

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”

Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende

En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.

4 december 2025 klockan 10:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande ...
3 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

En högst märklig interpellation av Socialdemokraterna – som lett till ett märkligt beslut
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas ...
3 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

20-årige Artin Ahmeti satsar på fastighetsskötsel. Foto: Jennie Einarsson

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.

2 december 2025 klockan 11:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när...

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var ...

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – ...

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ...
25 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-22

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-12-05 11:24