Ännu utan förlust men samtidigt utan vinst var WSKs inledande facit när uppladdade Sala Silverstaden stod som nästa motståndarlag, efter en jämn inledning kunde motståndarlaget utöka sin ledning inom den sista perioden där WSK fick svårt att spela ikapp.
Det blev en långvarig söndag för WSK som fick ta turen till Sala under förmiddagen, bortamatchen mot Sala Silverstaden blev WSKs första för säsongen där det aktuella hemmalaget redan hunnit inviga sin säsong med en seger och en förlust som såklart skapade tidig respekt.
Matchen inleddes jämnt där hemmalaget Sala inledde med ett tidigt mål i den första perioden, WSK kom dock snabbt tillbaka där man bara minuter efter matchens första mål lyckades spela in ett eget genom lagets stora målgörare Pontus Hellsing.
Trots 2 minuters spel i powerplay så kunde inte WSK upprepa sitt målgörande, rollerna byttes bara någon minut därefter där Lindelaget fick en utvisad spelare där Sala hade spelet på sin sida och kunde ta tillbaka ledningen med 2-1 på poängställningen, ett mål som även avslutade den inledande perioden.
I den uppkommande perioden inleddes med ett jämnt spel där båda lagen hade svårt att spela in några mål, efter närmare elva spelade minuter fick Sala en ny målchans som ledde till en utökning med 3-1.
Med en ny chans i powerplay kunde dock WSK komma tillbaka i matchen där Johan Pettersson kunde spela in ett hjälpande 3-2, det ljus som tändes blev dock mörkare mot periodens slut där hemmalaget hann med att ändra ställningen till sin fördel med 4-2.
Sala kunde med ledningen avgöra matchen i ett tidigt skede där ett nytt målgörande gjordes med bara 50 sekunder in i perioden, hemmalaget fick därefter två spelare utvisade under samma tid i perioden men trots detta kunde inte WSK ta sig förbi det ledande hemmalaget som även hann med ett sista mål innan slutsignalen tog ton.
Resultat: Sala Silverstaden IBK-WSK Lindesberg
Slutresultat: 6-2 (2-1, 2-1, 2-0)
Publik: –
Målgörare:
1-1 Pontus Hellsing, Assist: Tage Sjöberg
3-2 Johan Pettersson, Assist: Niklas Carlsson
Läget i tabellen: Med två inspelade poäng placeras WSK på en 7:e plats medan motståndarlaget Sala lägger sig ovanför kvalstrecket på en 3:e plats.
Arboga och Skälby står ännu obesegrade och gör upp om ledningen i tabellen, en placering som Arboga håller med hjälp av en högre målskillnad.
I botten av tabellen hittas Köping IS och även nästa motståndare för WSK: Kungsör, båda utan poäng efter två raka förluster.
Nästa match: Fredag 16:e oktober vs Kungsörs IBK i Stadsskogsskolans idrottshall med matchstart kl. 19.30
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.