Tre utvisningar och en negativ måldifferens på 6 mål var LIF Lindesbergs facit i den första halvleken i lagets bortamatch mot Torslanda under lördagskvällen, LIF kämpade på och gjorde en makalös upphämtning i den andra halvleken där laget spelade in hela 18 mål, trots den stora upphämtningen så var gapet mellan lagen alldeles för stort.
Med två raka triumfer bakom sig så var självförtroendet på topp hos killarna i LIF Lindesbergs allsvenska lag, lagbussen tog sikte mot Göteborg där en match mot HK Torslanda Elit väntade.
Väl på plats och domaren signalerat för matchstart så var LIF först att göra mål genom lagets vänster-9:a Jesper Nilsson, men redan efter 9 minuter börjar Torslanda gå förbi och Linde tvingas till en mycket tidig time-out.
Trots två mål efter time-outen och med ställningen 4-4 efter 11 minuter så fortsatte motståndarlaget att gå ifrån det orangea Linde-laget, Torslanda bjöd på målskörd under halvlekens sista 10 minuter medan LIF tog del av två raka utvisningar och Torslanda hade inför den avgörande halvleken ett försprång med hela 6 mål.
När den andra halvleken var igång började målen komma för LIF Lindesberg, laget stod för en riktig upphämtning och lyckades spela in hela 18 mål och med 5 minuter kvar såg det ut som att man dessutom skulle kunna spela hem någon poäng till tabellen efter att mitt-6:an Fatlum Ahmeti spelat in 28-25 på ställningen.
Poänggapet mellan lagen var dock för stort och Torslanda lyckades denna gång att hålla undan för LIF Lindesberg, detta med 3 mål i differens.
– Vi gör för många missar mot Torslandas målvakt i början och vi är inte så pass kalla i våra avslut som vi trodde att vi skulle vara, vi får bra lägen men missar för många chanser och det gör så vi hamnar efter med målen och blir tvungna att jaga vilket inte är så optimalt för våran del, menar lagets vänster-9:a Jesper Nilsson efter matchen.
– Vi började få bra känslor när vi började komma ikapp i den andra halvleken men vi blev som sagt tvungen att jag ikapp för mycket, fortsätter Jesper.
Trots förlusten så var detta LIF Lindesbergs 3:e bortamatch för säsongen och skillnaden hos laget på bortaplan börjar märkas.
– Jag tycker att vi börjar lära känna de nya i laget bra i spelet och jag känner att spelet på bortaplan går åt rätt håll, det är bara att fortsätta jobba så tror jag att vi kommer vinna en hel del bortamatcher under säsongen, avslutar Jesper Nilsson.
Resultat HK Torslanda Elit-LIF
Slutresultat: 32-29 (17-11)
Publik: 402 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (8), Jesper Nilsson (7), Herman Bosson (6), Albin Järlstam (3), Axel Magnusson (2), Martin Boija (2), Fabian Lindholm (1)
Nästa bortamatch: Tisdag 5:e november vs AIK i Solnahallen kl. 19.00
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.